Головна > Харчування > Продукти для прикорму

Продукти для прикорму

продукты для прикорма

Материнське молоко або адаптована молочна суміш повинні залишатися основним харчуванням малюка до 1 року. Однак з шестимісячного віку для повноцінного розвитку і зростання дитині вже недостатньо тільки грудного молока і/або адаптованої суміші. Для профілактики залізодефіцитної анемії з 6 місяців в прикорм дитини необхідно вводити продукти, які містять залізо.

З яких саме продуктів краще починати прикорм?

На це питання немає єдиної відповіді. Педіатри і дієтологи рекомендують приймати рішення виходячи з потреб і особливостей розвитку малюка.

По-перше, визначальним фактором є вага малюка. 

Якщо вага дитини нижче за норму, тоді першими в раціон крихітки потрапляють каші.

Для діток з нормальною вагою або вагою вище норми в якості першого продукту прикорму рекомендовані овочі.

Ви можете перевірити вагу вашої дитини за допомогою нашого калькулятора Календаря зросту і ваги.

По-друге, всі перші продукти прикорму повинні бути монокомпонентними і не алергенними – каша з однієї крупи, пюре з одного овочу або фрукту.

Їжа для маляти повинна бути свіжоприготованою, мати ніжну гомогенну консистенцію, охолодженою до температури тіла (36-37°С).

В якості перших продуктів малюкові 6-7 місяців життя можна пропонувати наступні:

  • каші з круп – відносяться до перших продуктів прикорму. Рекомендується починати з рисової, гречаної, кукурудзяної. Каші готуються на воді, без додавання коров’ячого молока, цукру, солі. У кашу можна додавати грудне молоко або молочну суміш.
  • овочі – відносяться до перших продуктів прикорму. Рекомендується вводити за наступною колірною схемою: білий – зелений – жовтий – помаранчевий. Бажано давати овочі по сезону. Овочі рекомендується готувати на пару, без додавання спецій. За допомогою блендера подрібнити до ніжної гомогенної консистенції. У готове пюре можна додавати грудне молоко або молочну суміш.
  • рослинна олія та вершкове масло – можна додавати в овочеве пюре тільки тоді, коли загальний обсяг порції досягне 100 г, і в каші, коли малюк вже зможе подужати порцію в 50-100 мл.
  • фруктові пюре – з фруктами краще знайомити малюка вже тоді, коли він спробує і звикне до овочевих пюре. Фрукти мають яскраво виражений смак, який, звичайно ж, сподобається дитині. Однак після цього, він може навідріз відмовитися від інших, не таких смачних, продуктів прикорму. Починати потрібно з пюре з зеленого некислого яблука. Пізніше можна пропонувати грушеве, персикове, абрикосове, сливове пюре.
  • м’ясо – основне джерело заліза, необхідне для профілактики залізодефіцитної анемії. Вводиться в прикорм через кілька тижнів після каш і овочів. Слід надати перевагу нежирному і гіпоалергенному сорту м’яса – індичатині та кролятині.
  • сир (кисломолочний продукт) – необхідний для формування кісткової системи, а також корисної мікрофлори кишечника. Малюкам категорично не можна давати звичайний домашній сир. Сир повинен бути виготовлений спеціально для дітей, адаптований під потреби дитячого організму. Ви можете приготувати його самостійно в домашніх умовах або купити дитячий сир без добавок, з мінімальним терміном зберігання.
  • жовток – додаткове джерело заліза. Рекомендується вводити в прикорм не раніше 7 місяців. Для першого прикорму краще давати жовток перепелиного яйця. Воно вважається менш алергенним, ніж куряче.
  • соки – слід пропонувати після того, як малюк спробував основні страви прикорму (каші, овочеве і фруктове пюре, м’ясо). Занадто раннє введення соків може викликати алергічні реакції і порушення травлення. Рекомендуємо застосовувати таку формулу: обсяг соку = місяць життяХ10, обсяг фруктового пюре = сік-10.

Існує думка, особливо серед представників старшого покоління, що сік потрібно давати дитині вже в 1,5-2 місяці. Така рекомендація вже давно втратила актуальність! Сучасні вчені довели: органічні кислоти, що містяться в соках, подразнюють ніжну слизову шлунково-кишкового тракту новонародженого. Тому вводити їх в раціон дитини до 6,5-7 місяців може бути небезпечно. Давати малюку сік рекомендується тільки після того, як він спробував пюре з цього фрукта. Починати краще з зеленого яблука. Якщо реакція на пюре у крихітки нормальна, тоді ближче до 7 місяця можна запропонувати сік. Перша порція повинна бути мінімальною – ½ чайної ложки.

Зверніть увагу! Якщо у дитини часто виникають розлади травлення, є інші проблеми з шлунково-кишковим трактом, введення соків краще відкласти до 12 місяців.

Наступні продукти малюкам слід пропонувати не раніше 8-9 місяців:

  • риба – перевагу слід надати океанічній білій рибі (тріска, хек, минтай). Рибу слід давати 1-2 рази на тиждень замість м’яса. Терміни введення риби – індивідуальні. Малюкам, схильним до алергії, рибу краще пропонувати ближче до 12 місяців.
  • кисломолочні продукти -кефір, трохи пізніше йогурт. Дозволяються тільки спеціальні дитячі, вони адаптовані під потреби організму малюків.

Кожен новий продукт вводиться з ½ чайної ложки (3 г) в день. Поступово обсяг нарощується до рекомендованого обсягу по кожному продукту згідно таблиці МОЗ. Як правильно вводити кожен продукт прикорму ви можете знайти в нашому Календарі прикорму (меню для прикорму). Пам’ятайте – кожна дитина індивідуальна. Ні в якому разі не змушуйте малюка їсти через силу.

Бібліотека Friso

Схема введення продуктів та страв прикорму

У раціоні малюків першого року життя головним продуктом харчування є грудне молоко або високоадаптована суміш. Однак з шестимісячного віку дитині…

Правила введення прикорму: рекомендації експертів

Малюкові виповнилося півроку? У нього почали прорізуватися зубки? Він активно проявляє інтерес до дорослої їжі, заглядає до вас в тарілку…

Коли починати прикорм дитини?

Деякі мами починають вводити перший прикорм вже з 4-5 місяців, вважаючи, що основного молочного харчування для активного зростання малюка вже…

Популярні статті

продукты для прикорма

Материнське молоко або адаптована молочна суміш повинні залишатися основним харчуванням малюка до 1 року. Однак з шестимісячного віку для повноцінного…

вакцинация

Вакцинація – найбільш ефективний і доступний спосіб профілактики інфекційних захворювань. Але, як і будь-яке медичне втручання, дана процедура пов’язана з…

Развитие ребенка в 11 месяцев

Фізичний розвиток Що малюк уміє? Розвиток дитини в 11 місяців: важливе досягнення цього віку  є так званий «захват щипцями»- дитина…

Контакти

Наша адреса
04073, Україна, Київ
вул. Сирецька, 9, корпус 1Ф,
оф. 104
Наша пошта