Головна > Харчування > Продукти для прикорму

Продукти для прикорму

продукты для прикорма

Материнське молоко або адаптована молочна суміш повинні залишатися основним харчуванням малюка до 1 року. Однак з шестимісячного віку для повноцінного розвитку і зростання дитині вже недостатньо тільки грудного молока і/або адаптованої суміші. Для профілактики залізодефіцитної анемії з 6 місяців в прикорм дитини необхідно вводити продукти, які містять залізо.

З яких саме продуктів краще починати прикорм?

На це питання немає єдиної відповіді. Педіатри і дієтологи рекомендують приймати рішення виходячи з потреб і особливостей розвитку малюка.

По-перше, визначальним фактором є вага малюка. 

Якщо вага дитини нижче за норму, тоді першими в раціон крихітки потрапляють каші.

Для діток з нормальною вагою або вагою вище норми в якості першого продукту прикорму рекомендовані овочі.

Ви можете перевірити вагу вашої дитини за допомогою нашого калькулятора Календаря зросту і ваги.

По-друге, всі перші продукти прикорму повинні бути монокомпонентними і не алергенними – каша з однієї крупи, пюре з одного овочу або фрукту.

Їжа для маляти повинна бути свіжоприготованою, мати ніжну гомогенну консистенцію, охолодженою до температури тіла (36-37°С).

В якості перших продуктів малюкові 6-7 місяців життя можна пропонувати наступні:

  • каші з круп – відносяться до перших продуктів прикорму. Рекомендується починати з рисової, гречаної, кукурудзяної. Каші готуються на воді, без додавання коров’ячого молока, цукру, солі. У кашу можна додавати грудне молоко або молочну суміш.
  • овочі – відносяться до перших продуктів прикорму. Рекомендується вводити за наступною колірною схемою: білий – зелений – жовтий – помаранчевий. Бажано давати овочі по сезону. Овочі рекомендується готувати на пару, без додавання спецій. За допомогою блендера подрібнити до ніжної гомогенної консистенції. У готове пюре можна додавати грудне молоко або молочну суміш.
  • рослинна олія та вершкове масло – можна додавати в овочеве пюре тільки тоді, коли загальний обсяг порції досягне 100 г, і в каші, коли малюк вже зможе подужати порцію в 50-100 мл.
  • фруктові пюре – з фруктами краще знайомити малюка вже тоді, коли він спробує і звикне до овочевих пюре. Фрукти мають яскраво виражений смак, який, звичайно ж, сподобається дитині. Однак після цього, він може навідріз відмовитися від інших, не таких смачних, продуктів прикорму. Починати потрібно з пюре з зеленого некислого яблука. Пізніше можна пропонувати грушеве, персикове, абрикосове, сливове пюре.
  • м’ясо – основне джерело заліза, необхідне для профілактики залізодефіцитної анемії. Вводиться в прикорм через кілька тижнів після каш і овочів. Слід надати перевагу нежирному і гіпоалергенному сорту м’яса – індичатині та кролятині.
  • сир (кисломолочний продукт) – необхідний для формування кісткової системи, а також корисної мікрофлори кишечника. Малюкам категорично не можна давати звичайний домашній сир. Сир повинен бути виготовлений спеціально для дітей, адаптований під потреби дитячого організму. Ви можете приготувати його самостійно в домашніх умовах або купити дитячий сир без добавок, з мінімальним терміном зберігання.
  • жовток – додаткове джерело заліза. Рекомендується вводити в прикорм не раніше 7 місяців. Для першого прикорму краще давати жовток перепелиного яйця. Воно вважається менш алергенним, ніж куряче.
  • соки – слід пропонувати після того, як малюк спробував основні страви прикорму (каші, овочеве і фруктове пюре, м’ясо). Занадто раннє введення соків може викликати алергічні реакції і порушення травлення. Рекомендуємо застосовувати таку формулу: обсяг соку = місяць життяХ10, обсяг фруктового пюре = сік-10.

Існує думка, особливо серед представників старшого покоління, що сік потрібно давати дитині вже в 1,5-2 місяці. Така рекомендація вже давно втратила актуальність! Сучасні вчені довели: органічні кислоти, що містяться в соках, подразнюють ніжну слизову шлунково-кишкового тракту новонародженого. Тому вводити їх в раціон дитини до 6,5-7 місяців може бути небезпечно. Давати малюку сік рекомендується тільки після того, як він спробував пюре з цього фрукта. Починати краще з зеленого яблука. Якщо реакція на пюре у крихітки нормальна, тоді ближче до 7 місяця можна запропонувати сік. Перша порція повинна бути мінімальною – ½ чайної ложки.

Зверніть увагу! Якщо у дитини часто виникають розлади травлення, є інші проблеми з шлунково-кишковим трактом, введення соків краще відкласти до 12 місяців.

Наступні продукти малюкам слід пропонувати не раніше 8-9 місяців:

  • риба – перевагу слід надати океанічній білій рибі (тріска, хек, минтай). Рибу слід давати 1-2 рази на тиждень замість м’яса. Терміни введення риби – індивідуальні. Малюкам, схильним до алергії, рибу краще пропонувати ближче до 12 місяців.
  • кисломолочні продукти -кефір, трохи пізніше йогурт. Дозволяються тільки спеціальні дитячі, вони адаптовані під потреби організму малюків.

Кожен новий продукт вводиться з ½ чайної ложки (3 г) в день. Поступово обсяг нарощується до рекомендованого обсягу по кожному продукту згідно таблиці МОЗ. Як правильно вводити кожен продукт прикорму ви можете знайти в нашому Календарі прикорму (меню для прикорму). Пам’ятайте – кожна дитина індивідуальна. Ні в якому разі не змушуйте малюка їсти через силу.

Бібліотека Friso

Схема введення продуктів та страв прикорму

У раціоні малюків першого року життя головним продуктом харчування є грудне молоко або високоадаптована суміш. Однак з шестимісячного віку дитині…

Правила введення прикорму: рекомендації експертів

Малюкові виповнилося півроку? У нього почали прорізуватися зубки? Він активно проявляє інтерес до дорослої їжі, заглядає до вас в тарілку…

Коли починати прикорм дитини?

Деякі мами починають вводити перший прикорм вже з 4-5 місяців, вважаючи, що основного молочного харчування для активного зростання малюка вже…

Популярні статті

прикорм

Деякі мами починають вводити перший прикорм вже з 4-5 місяців, вважаючи, що основного молочного харчування для активного зростання малюка вже…

почему плачет грудничок

Чому плаче немовля Плач – мова, на якому новонароджений янголятко спілкується з мамою і татом. Тільки так він може розповісти…

Развитие ребенка в 7 месяцев

Фізичний розвиток Що малюк уміє? До кінця шостого місяця пропорції тіла дитини змінюються, поступово наближаючись до пропорцій дорослого. Розвиток дитини…

Контакти

Наша адреса
04073, Україна, Київ
вул. Сирецька, 9, корпус 1Ф,
оф. 104
Наша пошта