Головна > Календар розвитку

Коли жінка вперше бере на руки свою дитину, народжується мама. З цього моменту починається захоплююча подорож у доросле життя. Мама і малюк проходять цей шлях разом ділять радість кожного нового відкриття, вивчають, пізнають, ростуть разом! Friso активно підтримує мам у цій подорожі. Ми хочемо допомогти розкрити потенціал вашого малюка і зробити його щасливим. Календар розвитку допоможе вам зрозуміти, що малюк вміє, відчуває, знає на кожному етапі свого життя.

Фізичний розвиток дитини у перший життя:

Сталося диво – ваше маленьке янголятко з’явилося на світ! Він такий крихітний і здається зовсім беззахисним. Але це не зовсім так. Природа нагородила малюка вродженими рефлексами, які допомагають йому адаптуватися в новому, абсолютно незнайомому світі. Наявність і вираженість безумовних рефлексів – найважливіший показник здоров’я. Їх перевіряє лікар-неонатолог ще в пологовому будинку. Можете оцінити перші «вміння» свого карапуза і ви. Після народження у крихітки присутні такі основні рефлекси: смоктальний (варто піднести до рота новонародженого груди або соску, як він починає робити смоктальні рухи), пошуковий (торкніться щоки малюка, він поверне в цю сторону головку), хапальний (покладіть палець в долоньку, крихітка стисне кулачок), рефлекс Мора (крихітка розводить ручки і ніжки, якщо чує раптовий або гучний звук), рефлекс опори (візьміть малюка під ручки і поставте на стіл, він випрямить ніжки і упреться стопою об поверхню).

Перші тижні свого життя дитина практично весь час спить. Періоди неспання після годування на початку місяця – близько 15 хвилин, до кінця – майже годину. Маса тіла перші три дні знижується, потім дитина активно набирає вагу. До кінця першого місяця новонароджений додає до маси тіла, з якою він народився, близько 600 г, виростає приблизно на 3 см, окружність голови збільшиться на 1,5 – 2 см.

Немовля вміє:

  • фіксує погляд на яскравому рухомому предметі, який знаходиться на відстані 20-30 см від його обличчя;
  • активно рухає ручками та ніжками одночасно;
  • прислухається до брязкальця і реагує здриганням на різкий звук;
  • кілька секунд утримує головку, коли лежить на животику;
  • до кінця першого місяця малюк вже може посміхнутися і сказати перше «агу!»

 

Емоційний розвиток дитини у перший місяць життя

Перші емоції крихітка відчуває відразу після народження і висловлює їх єдиним доступним йому мовою спілкування – плачем. Не варто нервувати і переживати, якщо малюк кричить. Він намагається вам щось «сказати». Можливо, він голодний, йому страшно, холодно або щось болить, хоче спати або просить вашої уваги. На перших порах «розшифрувати» вимоги малюка непросто. Однак з часом ви навчитеся розрізняти інтонацію і тембр крику і зможете зрозуміти, що турбує вашого карапуза. Приділяйте максимум тепла і турботи малюкові, спілкуйтеся з ним, погладжуйте, говоріть тихим приємним голосом і ні в якому разі не нервуйте. Емоційний стан крихітки багато в чому залежить від вашого настрою – пам’ятайте про це!

Розумовий розвиток дитини у перший місяць життя:

Перший місяць життя – період активної адаптації новонародженого до навколишнього світу.

Зараз його головне завдання зміцнитись і набратися сил. Фізіологічні потреби – на першому місці.

Але не варто забувати і про когнітивний розвиток. Малюки, як губки, вбирають в себе інформацію. Розмовляйте з дитиною, співайте йому пісеньки, читайте книги, включайте приємну тиху музику. Мине не так багато часу, як ваш малюк порадує вас своїми першими успіхами!

 

Важливо для дитини у першому місяці життя:

Приділіть особливу увагу харчуванню малюка. Дуже важливо налагодити грудне вигодовування. Пропонуйте дитині груди на першу вимогу. Годуєте часто, але невеликими порціями. Після кожного годування тримайте малюка “стовпчиком”, щоб він відригнув.

Слідкуйте за положенням головки дитини. Не допускайте, щоб вона часто була повернута в одну сторону. Це може стати причиною проблем з м’язами шиї.

Гуляйте на свіжому повітрі! У теплу пору року прогулянки можна починати в перші дні після виписки з пологового будинку. У холодну – з другого тижня.

Слідкуйте за своїм емоційним станом. Якщо помічаєте, що плач малюка починає вас дратувати, ви нервуєте і турбуєтеся, потрібно відволіктися. Попросіть посидіти з малюком чоловіка або когось з рідних, і хоча б одну годину часу присвятіть собі. Навіть така коротка перерва допоможе відновити сили.

Фізичний розвиток дитини у другому місяці життя:

Вашій дитині виповнилось 2 місяці! Тепер він вже не новонароджений, а немовля.

Організм крихітки активно розвивається: за ці чотири тижні в середньому він набирає 800-1000 г, виростає на 3-4 см, а об’єм грудей і голови збільшується на 10-15 мм.

Як і в перший місяць життя, дитина багато спить (приблизно 20 годин на добу). Однак періоди неспання вже значно більше і складають 20-30 хвилин.

Приблизно в півтора місяці дитина починає утримувати голову у вертикальному положенні. До кінця другого м’язи спини і шиї продовжують зміцнюватися так, що лежачи на животі, малюк може підняти груди і повертати голову вліво і вправо. М’язовий тонус слабшає, малюк все частіше розтискає кулачки, рухи вже не такі хаотичні. Зовсім скоро він потягне до вас свої крихітні ручки, почне хапати за волосся і ніс. Вже зараз, якщо покласти в долоньку малюка іграшку, він зможе кілька секунд її утримати.

Зорові здібності також «подорослішали»: тепер малюк може більш тривалий час фіксувати погляд на яскравому об’єкті, стежить очима за рухомими предметами. Прийшов час перших брязкалець і каруселей над ліжечком!

Емоційний розвиток дитини у другому місяці життя:

Плач залишається головним способом вираження емоцій і потреб. Однак до кінця другого місяця малюк починає видавати і приємніші звуки. Прислухайтеся до гуління вашого крихітки, в кожен звук він вкладає так багато почуттів!

У цьому віці дітки також починають пильно вдивлятися в обличчя дорослих, подовгу вивчаючи їхні риси та міміку. Малюк впізнає маму, його тепер набагато легше заспокоїти.

Ну і головне досягнення і неймовірна радість для батьків – перша усвідомлена посмішка! Звичайно, і на першому місяці життя на обличчі маляти мигтіла посмішка, але вона була швидше рефлекторною. Тепер – це прояв справжніх емоцій радості і щастя у відповідь на ваше ласкаве звернення.

Пам’ятайте, що на другому місяці емоційний зв’язок між мамою і малюком ще дуже міцний. Малюк гостро відчуває ваш настрій і наслідує йому. Тому менше засмучуйтесь і більше посміхайтесь!

Розумовий розвиток дитини у другому місяці життя:

Малюк починає активно пізнавати світ – фіксує погляд на яскравих речах, вивчає обличчя оточуючих, поглядом стежить за предметами, які рухаються.

Розвивається увага – малюк може зосереджено слухати мову дорослого і навіть реагувати на неї. Випадково зачепивши брязкальце, малюк затихає, прислухається до її звучання. Допоможіть дитині вдосконалити свої перші досягнення – як можна частіше спілкуйтеся з ним, гуляйте на вулиці, де є багато різних звуків, слухайте музику, в кімнаті, де знаходиться дитина, помістіть багато яскравих, барвистих предметів, картинок, іграшок.

Важливо для дитини у другому місяці життя:

Оскільки м’язи спини і шиї у малюка поки що не дуже зміцніли, намагайтеся менше тримати його у вертикальному положенні.

Регулярно викладайте дитину на животик, кожен день робіть масаж і гімнастику. Зверніться в масажний кабінет поліклініки, там вам покажуть основні прийоми.

Ваш малюк з кожним днем ​​стає все більш активним, тому пам’ятайте про безпеку. Ні в якому разі не залишайте малюка одного без нагляду на пеленальному столику. Один різкий рух, і він може опинитися на підлозі. Навіть коли відвертаєтеся, завжди притримуйте ніжки дитини рукою.

Фізичний розвиток дитини у третьому місяці життя:

В 3 місяці життя малюка перетворюється. Його шкіра стає гладкою і шовковистою, голова округляється, погляд стає більш усвідомленим, а обличчя все частіше осяює усмішка.

Рухи ручок і ніжок вже більш скоординовані.

Дитина добре тримає голівку у вертикальному положенні, може тривалий час утримувати в ручці іграшку, стежить за предметами, що рухаються, реагує на звук і яскраве світло поворотом голови до джерела.

У положенні лежачи на животі малюк вже спирається на ручки і піднімає голову, повертаючи її в сторони. До середини третього місяця деякі дітки вже намагаються перевертатися зі спини на бочок.

Періоди неспання збільшуються і можуть становити вже цілих 1,5 години. Нічний сон також стає більш тривалим. Хоча до того періоду, коли дитинка зможе дати вам поспати всю ніч, ще далеко.

Емоційний розвиток дитини у третьому місяці життя::

Плач малюка стає інтонаційним. Тепер ви можете легко визначити, чого хоче або що турбує дитину.

У 3 місяці дитина впізнає обличчя і голос мами, реагує на неї променистою усмішкою.

Він активно гулить і навіть регоче. Варто нахилитися до ліжечка малюка, заговорити з ним або наспівати веселу пісеньку, як малюк починає активно махати ручками, сміятися і «агукати». Це так званий комплекс пожвавлення.

Тепер дитинка може усвідомлено залучати та утримувати вашу увагу. У нього в активі цілий арсенал засобів – посмішка, інтенсивні рухи ручками і ніжками, гуління, плач або крик. Намагайтеся якомога більше спілкуватися з дитиною, це допоможе встановити між вами міцний емоційний зв’язок.

Розумовий розвиток дитини у третьому місяці життя::

Маля поступово переходить до нового етапу свого розвитку – цілеспрямованим діям. Він починає розуміти і розрізняти причинно-наслідкові зв’язки. Наприклад, якщо доторкнутися до брязкальця, воно задзвенить, якщо заплакати, мама одразу прибіжить.

Крихітка починає вивчати своє тіло: розглядає ручки, захоплює ніжки і теж вивчає їх.

Кулачки дитини вже не так затиснуті, що дає йому можливість краще вивчати різні речі навколо.

Він вже відчуває різницю між твердими і м’якими предметами. Намагайтеся стимулювати тактильну чутливість малюка. Для цього добре підійдуть кульки з таким діаметром, щоб малюк міг захопити їх ручкою. «Тренажери» повинні бути з різних матеріалів: м’яких, жорстких, гладких, пухнастих тканин з твердими і м’якими наповнювачами.

В тримісячному віці малюк вже чудово копіює стан оточуючих людей. Тому, перебуваючи біля малюка, ніколи не показуйте йому роздратування або агресію.

Важливо для дитини у третьому місяці життя::

Зараз малюк дуже допитливий. Під час годування грудьми він може часто відволікатися, крутитися, розглядаючи все по сторонах. Не варто трактувати таку неспокійну поведінку як відмова від грудей. Постарайтеся створити максимально комфортні умови, мінімізуйте відволікаючі моменти, відкладіть всі справи і турботи і зосередьтеся виключно на дитині.

Ви також можете помітити відсутність звичних «припливів» молока. Це абсолютно нормально, не варто переживати. Продовжуйте годувати дитину молочком. Для його здоров’я і повноцінного розвитку немає нічого кращого!

 

Фізичний розвиток дитини в 4 місяці:

З четвертого місяця настає час змін і нових відкриттів. До цього віку у більшості діток припиняються хворобливі коліки, робота шлунково-кишкового тракту стабілізується, і малюк може спокійно пізнавати навколишній світ.

Він уже вміє перевертатися з животика на бочок і на спинку. Якщо його піднімати за ручки, він намагається сісти і впевнено тримає голову. Ця вправа корисна для зміцнення м’язового корсету, однак не варто захоплюватися – спина крихти поки не готова до сидячого положення.

Поступово продовжують згасати рефлекси новонародженого. Хапальний рефлекс змінюється усвідомленими спробами взяти предмет в руку. Малюк тягнеться до вподобаних іграшок, захоплює їх ручками і уважно розглядає, тягне в рот.

Смакові дослідження на даному етапі є одним з основних інструментів пізнання світу. Вчені пояснюють це тим, що на язиці розташовані дуже чутливі рецептори. Вони допомагають малюку відчути не тільки смак, але і текстуру, об’ємність предмета. Не варто забороняти дитині такі дослідження, краще подбайте про безпеку та гігієну.

Емоційний розвиток дитини в 4 місяці:

Побачивши маму, малюк активно проявляє радість – махає ручками і ніжками, гулить, посміхається і сміється. Тепер він може впізнати найдорожчу людину навіть в незвичному образі, наприклад, в окулярах або з рушником на голові.

Раніше реакцію радості у крихти можна було помітити тільки на обличчя мами або іншої близької людини, зараз же сміх і посмішку може викликати, наприклад, нова іграшка.

У 4 місяця у малюка чітко проявляються і емоційні реакції незадоволення. Він не тільки плачем намагається висловити негативні емоції, а й мімікою – хмуриться, кривить і підтискає губки.

Для здорового психо-емоційного розвитку малюка мамі дуже важливо підтримувати з ним тісний зв’язок: гладити, розмовляти, носити на руках, співати пісеньки. Малюк дуже проникливо відчуває настрій мами і копіює його. Радіє, якщо вам весело і сумує або плаче, якщо ви засмучені або роздратовані.

Розумовий розвиток дитини в 4 місяці:

Малюк впізнає особи всіх членів сім’ї, знає і реагує на своє ім’я. Йому вже нудно наодинці з собою, він вимагає регулярного спілкування з дорослими.

Розмовляючи з дитиною, вимовляйте слова правильно, не потрібно «сюсюкати» і перекручувати назви предметів. Зараз у крихти відбувається формування пасивного словникового запасу, тому важливо, щоб в підсвідомості відклалася правильна вимовуа. Чотиримісячні немовлята вже можуть вимовляти звуки, схожі на «п», «б», «м», а також відкриті голосні «о», «а». Гуління поступово набуває співучий характер, в ньому з’являються і гортанні звуки. Значення слів малюк ще не розуміє, однак чітко вловлює інтонацію голосу. Стимулювати розвиток мови допоможе проста гра: нахиліться до малюка і співуче повторюйте віршики з довгими голосними звуками, наприклад, «кую-кую чобіто-о-о-к, подай, мамо, молото-о-о-к». Малюк буде чути чітку вимову голосних і у відповідь порадує вас завзятим гулінням.

Крім мови, зараз у дитини активно розвивається зір. Він уже здатний розрізняти кольори, розміри і обсяги предметів, відстань до них. Для розвитку зорового апарату з крихіткою можна грати в гру віддалення і наближення предметів, переміщення їх в сторони.

Важливо для дитини в 4 місяці:

Якнайбільше розмовляйте з малюком. Розповідайте йому казки, кумедні історії. Особливу увагу приділіть інтонації, міняйте її, щоб стимулювати розвиток слуху і емоційне сприйняття.

Малюк проявляє активний інтерес до іграшок, але це не означає, що пора діставати із засіків всіх плюшевих ведмедиків і зайчиків, які родичі йому подарували на народження. Коли ви даєте дитині кілька іграшок на вибір, його увага розсіюється, і інтерес пропадає.

Деякі мами до кінця четвертого місяця починають вводити перший прикорм, вважаючи, що грудного молока вже не достатньо для повноцінного розвитку. Поспішаємо вас попередити, що Всесвітня організація охорони здоров’я наполегливо рекомендує починати знайомство дитини з дорослою їжею не раніше 6 місяців. Саме в цьому віці травна система немовляти готова її засвоїти. Тому не варто квапити події. Почніть краще вивчати Календар прикорму, щоб до моменту, коли малюк буде готовий до нових смаків, ви не наробили помилок.

Фізичний розвиток дитини в 5 місяців:

Яке ж це задоволення спостерігати за п’ятимісячним карапузом! Він так підріс і зміцнів. Йому вже нудно лежати в одному положенні – він активно і «професійно» перевертається, робить перші спроби сісти.

Лежачи на животі, малюк може досить довго грати, розглядаючи все навколо. Якщо покласти перед ним яскраву іграшку, він намагається відштовхнутися ніжками, витягує ручку, щоб її дістати. Зауважте, рухи малюка вже не хаотичні, а цілеспрямовані.

Цікавість і бажання «спробувати» річ, яка йому сподобалася, змушує карапуза спертися на ручки, зігнути коліна, підняти попку і відштовхнутися стопами від поверхні. Це перші спроби малюка повзти. Зрушити з місця у нього, звичайно, не виходить, але це поки що. Ще трохи тренувань, і малюк зробить ривок у розвитку. Вам же слід йому в цьому допомогти – регулярно робіть зарядку і масаж. Зараз вкрай важливо підготувати м’язи малюка до етапу сидіння і повзання.

Рухи рук маліюка з кожним днем ​​стають все більш скоординованими. Він утримує іграшку двома ручками, вміє наближати, віддаляти її від очей і рота. Лежачи на спинці, дитина піднімає ніжки і ручки, уважно вивчає їх, тягне пальчики в рот. При цьому весело гулить і сміється.

Емоційний розвиток дитини в 5 місяців:

П’ятимісячний малюк вже набагато більш спокійніший. Він не плаче без видимої причини, тільки якщо його щось турбує або він наполегливо чогось хоче. Мамі вже легше визначити причину сліз і заспокоїти карапуза.

Емоційні реакції дитини стають різноманітнішими. Малюк часто і дуже мило посміхається. Особливе захоплення у нього викликає ласкавий голос мами або іншого близького родича, доброзичливий вираз обличчя, яскрава іграшка, весела ритмічна музика. У відповідь на суворий голос або гримасу крихітка хмуриться, може заплакати. Побачивши незнайому людину затихає, насторожується. Це свідчить про те, що він уже вміє розрізняти «своїх» і «чужих».

Пам’ятайте, чим більше позитивних емоцій буде відчувати ваша дитина, тим гармонійніше вона буде розвиватися. Уникайте сварок і з’ясувань відносин при маляті. Слів він поки не розуміє, але інтонації зчитує відмінно.

Розумовий розвиток дитини в 5 місяців:

У такому віці у малюків розвивається просторовий зір. Вони здатні визначати відстань до предметів, наприклад, до іграшки, що лежить перед ними. Якщо іграшка знаходиться в зоні доступу (малюк може дотягнутися до неї ручкою), він буде робити конкретні дії, щоб її дістати – відштовхуватися ніжками, перевертатися. Якщо ж «мета» занадто далеко, малюк попросить допомоги у дорослих – почне кряхтіти, тужитися, махати ручками. Це перші усвідомлені прохання малюка про допомогу. Важливо не ігнорувати їх, щоб не втратити зв’язок довіри.

Удосконалюється і слухове сприйняття: дитина може визначити джерело звуку, впізнає знайомі голоси, пісеньки, мелодії.

Малюк проявляє активний інтерес до спілкування. Тепер до нього можна ставитися як до співрозмовника. Адже на вашу мову він обов’язково «відповість» завзятим гулінням і посмішкою. У його лексиконі вже є такі «слова», як «ма», «ня», «ба». Щоб стимулювати розвиток мови, розмовляйте з малюком якомога частіше. Нахиляйтеся до нього, щоб він міг бачити рухи ваших губ, міміку, жести. Розмовляйте тихо і голосно, міняйте інтонацію. Можете грати в гру «Муха-повторюха»: кілька разів повторіть за малюком звуки, які він вимовляє, потім попросіть його повторити прості склади за вами. Незалежно від результатів гри, обов’язково хваліть малюка, обіймайте і посміхайтеся. Йому так важливо відчувати вашу любов і підтримку!

Важливо для дитини в 5 місяців:

Малюк пізнає світ в процесі гри. Спілкуйтеся і грайте зі своїм карапузом якомога частіше.

У п’ять місяців йому будуть цікаві ігри в «Ку-ку», «Сорока-ворона», «Йде коза рогата», «Ладушки». Він з цікавістю буде слухати і запам’ятовувати, як кажуть тварини.

Показуйте малюкові картинки із зображенням тварини, називайте його ім’я і вимовляєте характерні звуки.

Можна вже починати вчити дитину пізнавати своє тіло: ніжно погладжуйте і називайте різні частини – «пухкенькі щічки», «носик-курносик» і т.д.

Продовжуйте годувати дитину грудьми на вимогу. На даному етапі ваше молоко здатне задовольнити потребу малюка у всіх поживних речовинах. Про прикорм думати поки ще рано. Занадто раннє знайомство малюка з «дорослою» їжею може обернутися алергічними реакціями і проблемами з травленням. Перш ніж вводити прикорм, ознайомтеся з Правилами введения прикорма и проконсультируйтеся з педіатром.

Фізичний розвиток дитини в 6 місяців:

Вашій дитині вже півроку! Починається важливий і дуже цікавий етап його розвитку. Малюк підріс, зміцнів і багато чому навчився.

В 6 місяців він вже легко перевертається на обидві сторони зі спини на животик. Деякі особливо спритні карапузи намагаються вставати на карачки і повільно пересуватися, переставляючи ручки або трохи підповзати, намагаючись дістати яскраву іграшку.

Всіляко заохочуйте дитину в його прагненні повзати. Повзання стимулює і розвиває малюка фізично, зміцнює спинку. Надайте непосиді простір для пересувань, але обов’язково подбайте про безпеку.

У шість місяців м’язова і кісткова система дитини вже досить розвинена, щоб він міг сидіти. Ви можете допомогти дитині освоїти цей важливий навик: посадіть дитину до себе на коліна, злегка притримуючи його. Повільно і обережно відпускайте дитину, щоб він сидів самостійно. В ручки дайте улюблену іграшку. Спостерігайте, як захоплений грою карапуз сидить сам, без підтримки!

Емоційний розвиток дитини в 6 місяців:

Спостерігати за шестимісячними малюками – суцільне задоволення! Вони вже вміють проявляти всю палітру емоцій: засмучуються, якщо щось не вдається, радіють, коли бачать близьку людину, чують веселу музику або беруть улюблену іграшку.

У цьому віці дітки усвідомлено ображаються, якщо на них не звертають увагу або забороняють грати. Потрібно бути дуже обережними з емоціями вашої дитини. Зараз він дуже прив’язаний до людей, які його оточують і вкрай негативно реагує, якщо мама або тато піклуються про когось іншого, крім нього (навіть про іграшку!). Таку особливість психоемоційного розвитку шестимісячних немовлят помітили вчені Техаського університету. Це нормально, якщо дитина не відпускає вас від себе ні на хвилинку і робить все можливе, щоб вашу увагу було зосереджено виключно на ньому. Так, це непросто, однак не варто нервувати, проявляйте максимум любові і турботи маляті. Можете також знайомити малюка з іншими дітьми, в грі з ними він буде вчитися приймати і визнавати увагу інших, не тільки батьків.

Розумовий розвиток дитини в 6 місяців:

Малюк продовжує активно знайомитися з навколишнім світом. У шість місяців і фізично, й інтелектуально він готовий усвідомлено освоювати простір. Маля впевнено бере і утримує предмети одночасно двома ручками, перекладає їх з однієї в другу і активно грає. Завдання батьків зараз – всіляко стимулювати і заохочувати цікавість маляти. Поставте навколо дитини барвисті іграшки, цікавість змусить дитину рухатися в їхньому напрямку, щоб взяти в ручки. Пам’ятайте, зараз малюки пробують все на смак, тому важливо подбати про гігієну.

У шість місяців малюк вже впізнає своє ім’я. Він дуже радіє, коли до нього звертаються, обертається в бік дорослої людини.

Голос мами, як і раніше, викликає у малюка самі радісні емоції. Однак крім нього тепер крихітку радують і інші звуки, він активно шукає їх джерело і може навіть слідувати за ними. Зараз саме час перевірити слух дитини. Це можна зробити наступним чином: покладіть дитину на ліжко, хлопайте в долоні і називайте його ім’я. Малюк повинен реагувати і дивитися на вас, коли чує як ви називаєте його по імені, і може навіть спробувати відповісти або дотягнутися до вас. Щоб стимулювати слухові навички крихти, включайте йому музику, грайте і одночасно читайте віршики. Карапуз буде намагатися повторювати звуки і дуже зрадіє, коли у відповідь відчує схвальну реакцію батьків!

Важливо для дитини в 6 місяців:

У шість місяців травна система немовляти вже досить зріла, щоб дати дитині спробувати перші “дорослі” продукти. Першими в меню малюка потрапляють овочеві пюре і каші. Про те, як правильно розширювати раціон малюка, ви можете почитати в Календарі прикорму.

Важливо, щоб організм дитини отримував всі необхідні поживні речовини, тому продовжуйте годувати дитину грудьми. У разі ж, якщо це неможливо або молока у вас стало менше, варто підібрати дитячу суміш, відповідно до віку дитини. Вона забезпечить дитину всіма нутрієнтами для повноцінного розвитку.

Фізичний розвиток дитини в 7 місяців:

До кінця шостого місяця пропорції тіла дитини змінюються, поступово наближаючись до пропорцій дорослого. Стрімко розвиваються моторні навички і збільшується рухова активність. Спинка малюка вже зміцніла, тому він може самостійно сідати. При цьому крихітка сидить прямо без вашої підтримки. Дуже важливо заохочувати подібну самостійність дитини. На думку професора Університету Північної Дакоти (США) Ребекки Вудс, дітки, які сидять, набагато краще засвоюють нові знання. Адже в такому положенні йому легше дістати і досліджувати навколишні предмети.

У сім місяців з положення сидячи малюк легко нахиляється вперед за іграшкою, може брати предмети різного розміру і успішно тримати їх і правою, і лівою рукою.

Дитина активно і довго грає іграшками. Особливо улюблена забава – стукати брязкальцем по чомусь твердому. Гучні звуки, які він сам «видобуває», викликають великий захват у маленького першовідкривача.

Деякі дітки вже намагаються вставати, тримаючись за опору.

Починають прорізуватися перші зубки.

Емоційний розвиток дитини в 7 місяців:

Ще кілька тижнів тому ваш карапуз охоче йшов до всіх на руки, посміхався і радів, а тепер плаче і вередує, побачивши незнайомця? Не хвилюйтеся, з крихіткою все в порядку! Його ніхто не налякав, він просто підріс. Подібна реакція на чужих людей є свідченням здорового розвитку. Щоб малюк зміг подолати тривогу, експерти рекомендують частіше бувати з малюком у бабусь, в гостях у друзів, сусідів. Зміна обстановки і нові обличчя допоможуть йому адаптуватися і звикнути до думки, що в світі, крім нього і мами з татом, живуть і інші люблячі його люди.

Є у маляти й інші досягнення. У семимісячному віці він вже розпізнає різні інтонації голосу, починає розуміти значення слів «ні» і «не можна». Тепер вам набагато легше захистити його від небезпеки.

Дитина також чудово розуміє, як змусити батьків звернути на себе увагу. Тепер він не просто плаче і видає якісь звуки, але і усвідомлено кличе близьких йому людей.

З’являється і почуття гумору: смішна ситуація або картинка викликає у крихти заливчастий сміх.

Вміє малюк ображатися і засмучуватися. Подібну реакцію може викликати заборона на гру або обмеження активності.

Розумовий розвиток дитини в 7 місяців:

Вчені з Університету Вірджинії виявили один цікавий факт про семимісячних малюків. Виявляється, вони вміють розпізнавати почуття і емоції людей по виразу очей. Якщо ви підійдете до дитини і подивитесь на нього широко відкритими очима, він злякається і заплаче. Якщо ж ваші очі будуть примружені від радості або задоволення, малюк усміхнеться вам у відповідь. Здатність зчитувати вираз обличчя і мова тіла оточуючих людей – важливий показник когнітивного розвитку дитини.

Ще один важливий навик, який освоюють немовлята до семи місяців, – вміння грати з іншими людьми. Таким чином, вони вчаться комунікувати, набувають соціальні навичок.

Малюк продовжує накопичувати пасивний словниковий запас. Іноді може вже говорити кілька простих слів. Нормою для цього віку вважається вимова приголосних звуків, окремих складів, наприклад, «ма-ма-ма», «ай-ай-ай», «та-та-та». Включайте дитині записи різних звуків, можна навіть записати його власну “мову”. Це сприяє розвитку мовних навичок.

Особливу увагу приділіть розвитку дрібної моторики рук малюка. Це допоможе дитині швидше заговорити. Як варіант, можна запропонувати йому зібрати розсипані на поверхні столу великі макаронні вироби.

Дуже сподобається карапузові й інша забава – розривання паперу. Дайте дитинці лист яскравого кольорового паперу, він з величезним захопленням порве його на шматочки.

Важливо для дитини в 7 місяців:

У сім місяців у вашого непосиди вже напевно є улюблені і нелюбимі страви. Прислухайтеся до думки дитини, не варто змушувати його їсти через силу. Краще дайте спробувати йому щось нове. Раціон малюка повинен бути різноманітним, щоб повністю задовольняти потребу зростаючого організму у вітамінах та мікроелементах. Щоб уникнути ризику розвитку алергії краще почекати з цільним коров’ячим або козячим молоком. Ці продукти експерти рекомендують замінити спеціальним адаптованим дитячим молоком.

І звичайно ж, продовжуйте годувати грудьми. Мамине молоко просто незамінне для формування міцного імунітету дитини.

Фізичний розвиток дитини в 8 місяців:

Восьмимісячні малюки – справжні непосиди! Вони вже вміють самостійно пересуватися, тому всидіти на місці їм складно. Адже навколо так багато всього нового і цікавого. Повзання – головний і дуже важливий навик в цьому віці. Він не тільки відкриває перед малюком нові можливості для пізнання світу, а й зміцнює кістково-м’язову систему, готуючи її до ходьби.

Деякі дітки вже роблять перші кроки. Поки тільки в ліжечку або манежі, тримаючись за поручні, бочком переставляють ніжки. Якщо взяти крихітку за ручки, він спробує піти.

У 8 місяців у дитини вже може бути чотири зуба: два нижніх і два верхніх центральних різця. Але якщо у вашого непосиди зубів поки немає або їх менше норми, не варто занадто хвилюватися.

Кожна дитина індивідуальна і розвивається в своєму темпі. Ваше завдання – збалансувати раціон малюка, щоб він отримував достатню кількість корисних речовин, зокрема кальцію.

Емоційний розвиток дитини в 8 місяців:

Прив’язаність малюка до мами стає ще сильніше. Він неохоче відпускає її у справах або на роботу, складно переносить розставання. Джуд Кессіді, професор психології в Університеті штату Меріленд, Коледж Парк, пояснює це тим, що до шестимісячного віку діти не усвідомлюють поняття розлуки з батьками. Саме тому охоче йдуть на руки до незнайомих, але доброзичливих людей. Однак з часом, у 7-8 місяців малюки починають запам’ятовувати і впізнавати обличчя людей, у них розвивається емоційний зв’язок з близькими. Поки малюк не засвоїть, що після розлуки з ним ви обов’язково повернетеся, він буде турбуватися і плакати. Будьте особливо уважні до нього в цей період.

Розумовий розвиток дитини в 8 місяців:

У дитини в цьому віці може з’явитися звичка дивитися на падаючі речі. Малюк спеціально кидає іграшки, які тримає в руках, щоб спостерігати за процесом приземлення. Для нього це справжнє диво: предмет падає, але не зникає!

Малюк починає інакше сприймати мову дорослого. Якщо раніше першочергове значення мала інтонація, емоційне забарвлення голосу, то зараз крихітка вже розуміє, про що говорить мама або тато. Якщо його запитати “Де іграшка?”, він повернеться до неї або навіть покаже пальчиком на місце, де вона лежить.

Малеча вже вловлює зв’язок між словом і дією. Він може помахати «до побачення», зробити ладушки, сісти, встати, якщо ви його про це попросите відповідними словами. Згідно з дослідженнями вчених Університету штату Флорида діти вчаться говорити, спостерігаючи за рухом губ дорослого. Тому коли ви розмовляєте з малюком, намагайтеся робити це так, щоб він міг бачити ваші вуста. Малюк буде повторювати за вами, намагаючись відтворити вашу мову.

Важливо для дитини в 8 місяців:

Раціон малюка стає все більш різноманітним. У вісім місяців дитині вже можна давати багатокомпонентні каші і пюре, тобто комбінувати ті продукти, з якими він вже встиг познайомитися. Однак не варто занадто поспішати з введенням в прикорм нових продуктів. Травна система восьмимісячного карапуза ще дуже чутлива і може не впоратися із занадто важкою їжею. Кожен новий продукт прикорму, як і раніше, слід давати починаючи з 1/2 чайної ложки. Переходити до нового виду їжі можна тільки тоді, коли малюк звикне до попереднього (приблизно на п’ятий-сьомий день). Така перерва допоможе вам виявити можливі негативні реакції: алергію, кольки, діарею. Про те, які продукти можна давати малюкові в цьому віці читайте в Календарі прикорму.

Постійно розмовляйте з малюком, читайте йому казки, розповідайте про навколишній світ. Вченими доведено, що кількість слів, яку чує дитина протягом дня, впливає на його інтелектуальний рівень в майбутньому.

Фізичний розвиток дитини в 9 місяців:

Ваш малюк продовжує активно досліджувати навколишній світ! Він дуже рухливий, допитливий, багато часу проводить на підлозі. І якщо ще кілька тижнів тому малюк тільки повзав, то зараз все частіше намагається встати на ніжки, тримаючись за опору. Він уже вміє долати перешкоди на своєму шляху, наприклад, переповзати через подушку, що лежить на підлозі, або підніматися на кілька сходинок драбинки дитячої гірки (спускатися дитині ще важко, тому будьте завжди поруч!). За підтримки за ручку може стояти і робити перші невпевнені, але такі бажані, кроки.

Деякі дітки після того, як самі встають на ніжки, відчувають тривогу і страх. Вони можуть плакати і кликати на допомогу. Це цілком нормально. Подібна реакція свідчить про те, що ваш малюк здатний сприймати візуальну інформацію, ідентифікувати об’єкти навколо і аналізувати навколишню ситуацію. Просто будьте поруч з крихіткою, ваша підтримка і слова підбадьорення допоможуть йому заспокоїтися. До речі, згідно з результатами дослідження, проведеного в Каліфорнійському Університеті, коли діти вчаться стояти і ходити, у них розвивається почуття самозбереження.

Емоційний розвиток дитини в 9 місяців:

У віці дев’яти місяців емоції малюка стають все яскравішими. Маля бурхливо протестує, якщо йому щось не подобається, ревнує, якщо мама піклується про когось іншого, гнівається, розстроюється, вередує. Зараз він вже чітко усвідомлює, що своїми емоціями може маніпулювати дорослими. Тому прийшов час перших заборон. Говоріть малюкові чітке «ні», «не можна», «небезпечно», якщо його бажання і капризи виходять за рамки дозволеного.

Дітки в цьому віці розуміють, коли їх хвалять, і всіляко намагаються заслужити заохочення батьків.

З нових емоцій з’являються боязкість і сором’язливість, особливо в компанії незнайомих людей. На контакт з ними дитина йде з таким же недовір’ям, як і в вісім місяців. Однак часто цікавість перемагає страх, і він дозволяє налагодити з ними відносини.

Малюк вже починає розуміти настрій і наміри інших людей. У цьому віці малюки схожі на маленьких мавпочок – вони вже здатні повторювати рухи за дорослим, тому часто їх наслідують. Особливо кумедно спостерігати за тим, як малюк копіює маму, розмовляти по телефону або дідуся, який читає газету.

Розумовий розвиток дитини в 9 місяців:

Дев’ятимісячна дитина вже розуміє, що предмети продовжують існувати, навіть якщо вони більше не потрапляють в поле його сприйняття. Це так зване поняття «сталості об’єктів». На думку відомого психолога Жана Піаже, воно відіграє ключову роль в когнітивному розвитку дитини. Якщо ви заберете у малюка улюблену іграшку, він стане її шукати. Тоді як ще місяць тому просто б проігнорував подібну пропажу. Коли мама йде, малюк вже не так засмучується, адже розуміє, що вона не зникла і скоро повернеться.

Поліпшується і пам’ять маляти: він уже може ідентифікувати тих людей, яких він знає, улюблені предмети та іграшки, з якими часто грає.

Продовжує розвиватися і мова дитини: він постійно повторює склади, починає пов’язувати їх в короткі слова (тато, мама, баба) і асоціює їх з об’єктами. Значення слів він поки не освоїв, але вже може своїм лепетом заявити про свої бажання. Наполегливим «так-так-так» крихітка щось просить у вас, а «ма-ма-ма» може означати бажання, щоб його взяли на руки. Продовжуйте розширювати словниковий запас вашого непосиди – читайте книжки, включайте аудіоказки, говоріть і розповідайте про все, що потрапляє в поле зору.

Зараз малюк дуже спостережливий. За характерними ознаками він навіть може визначити наміри дорослого. Наприклад, якщо мама одягла пальто, значить вона йде.

Важливо для дитини в 9 місяців:

У віці 9 місяців дуже важливо, щоб у малечі виробився правильний режим дня. Намагайтеся вкладати і будити малюка в один і той же час.

Денний сон повинен бути не менше двох годин.

Деякі педіатри рекомендують вже починати висаджувати дитинку на горщик. Однак якщо малюк чинить опір, не варто його примушувати. Прийде час, і він обов’язково освоїть цю навичку.

Головним в раціоні малюка продовжує залишатися грудне молоко або дитяча молочна суміш. Однак воно вже не може покрити всі потреби дитячого організму в поживних речовинах. Вивчіть Календар прикорму і дотримуйтесь рекомендацій вашого педіатра. Зараз, коли у малюка активно ростуть зуби, йому потрібне підвищене жувальне навантаження. Давайте йому їжу з невеликими нетвердими шматочками. Можна дати поласувати яблучком або морквиною (тими овочами та фруктами, з якими він встиг познайомитися).

Фізичний розвиток дитини в 10 місяців:

Прийшов час навчити вашого невтомного дослідника їсти без допомоги дорослого. Для початку давайте малюкові суху їжу, наприклад, дитяче печиво або сухарик. Як тільки ви побачите, що малюк впевнено тримає її в ручці, підносить до рота і не упускає, можете починати знайомити його з тарілкою і ложкою. Краще робити це в спеціальному стільчику для годування і обов’язково на кухні. Спочатку малюк буде ігнорувати ложку, йому зручніше і простіше брати їжу з тарілки руками. Не потрібно його лаяти за це, навпаки варто похвалити за перші спроби їсти самостійно. Як і всього іншого, вмінню їсти ложкою діти вчаться, спостерігаючи за дорослими. Залучайте малюка до спільних обідів і вечерь. Дивлячись на маму і тата, він стане брати з вас приклад і швидко освоїть цей навик.

Що стосується розвитку моторики, то до десяти місяців малюки вже вміють швидко пересуватися без допомоги дорослого. Деякі ще повзають на животі, інші «рачки», спираючись на руки і коліна. Вони легко долають перешкоди (пороги, сходи, огорожі), переміщаючись з кімнати в кімнату, злазять з дивана. Тримаючись за опору або за руку, дитина впевнено стоїть на рівних підошвах, приймаючи на ніжки всю масу тіла. Це дуже важливий навик, який допоможе малюкові зробити перший самостійний крок. Деякі особливо спритні дітки в десять місяців уже починають ходити. Однак якщо ваш карапуз ще не готовий до цього, не варто його квапити. Всьому свій час!

Емоційний розвиток дитини в 10 місяців:

Кілька хвилин тому малюк весло реготав, а зараз сумує і вередує? Такі перепади настрою вважаються нормою в десять місяців. Емоційні навички малюка тільки розвиваються, він ще не вміє контролювати свій стан і не завжди розуміє, чого хоче. Маля може без причини турбуватися, плакати і навідріз відмовлятися від усього, що ви йому пропонуєте.

Найбільше батьків лякає відмова дитини від їжі. У цей момент не варто малюка насильно змушувати їсти. Для початку спробуйте зрозуміти причину. Можливо, він просто не встиг зголодніти, у нього болить животик, ростуть зубки або просто не подобається блюдо. Будьте поблажливі до малечі, проявіть увагу і турботу. Ваша любов і добре слово допоможуть малюкові заспокоїтися і приборкати емоції.

У цьому віці дітки прекрасно розуміють настрій оточуючих, аналізуючи інтонацію, з якою до них звертаються. На ваше невдоволення він може ще більше засмутиться і впасти в істерику, тоді як на похвалу або веселу примовку розпливеться в усмішці.

У цьому віці у дітей розвивається перша емоційна прив’язаність до улюбленої іграшки. Малеча засинає, їсть, йде на прогулянку тільки разом зі своїм «другом». Намагайтеся робити так, щоб малюк не втрачав його, інакше без сліз не обійтися.

Емоційна палітра десятимісячного немовляти поповнюється і новими фарбами. Він вчиться співчувати і жаліти. Батькам важливо допомогти малюкові розвинути ці важливі емоції: якщо ви випадково вдарилися чи малюк ненавмисно вас зачепив, покажіть, що вам боляче, і попросіть пошкодувати вас, погладивши та поцілувавши. У спілкуванні дитина активно проявляє емоції за допомогою жестів, міміки, інтонації, положенням тіла.

Розумовий розвиток дитини в 10 місяців:

У цьому віці малюк вже добре розуміє значення деяких слів. Якщо його попросити принести м’ячик або іграшку, яка лежить на столі, він із задоволенням виконає прохання.

Маля вже знає, що котик говорить «мяу», собачка «ав-ав», а коли просять показати, де пташка, він піднімає очі до неба. Дитина з цікавістю розглядає барвисті картинки в книжці, може навіть називати окремі зображення.

Малюк диференціює об’єкт і дію з ним – м’ячик він кидає, брязкальцем розмахує, а з кубиків будує вежу.

Починає асоціювати слова і дії. На фразу «хлоп-хлоп» він ляскає в долоні, на «ку-ку» закриває очі, імітуючи гру в хованки. Пошуки захованого предмету викликають у малюка в цьому віці особливий інтерес. Грайте з малюком в хованки, ця гра не тільки розважає, а й відмінно розвиває пам’ять.

Наслідування є головним способом освоєння нових навичок. Варто кілька разів показати малюкові якусь дію, як він тут же його повторює і освоює. Він імітує жести, дії, поведінку, ваші реакції. Так що будьте дуже уважні і стежте за тим, як себе ведете і що говорите.

У десятимісячному віці у дитини починає формуватися орієнтування в межах власного тіла. Він може показати, де у нього носик, ротик, ручки, ніжки.

Для розвитку здатності узагальнення треба показувати малюкові однакові предмети, що розрізняються формою, кольором, розмірами, називаючи їх одним словом.

Важливо для дитини в 10 місяців:

Зараз вашому непосиді цікаво буквально все: він норовить відкрити всі шафки, дверцята, дістати те, що лежить на столі, спробувати на смак вміст баночок, пляшечок … Щоб цікавість маляти не стала причиною неприємностей, подбайте про його безпеку. Приберіть із зони доступу малюка потенційно небезпечні предмети – дрібні, гострі, колючі та ріжучі, побутову хімію, ліки. Сьогодні продаються спеціальні набори, які допомагають зробити оселю безпечною: блокатори замків, засувки для висувних ящиків, силіконові накладки на гострі кути, заглушки для розеток та ін.

Зараз, коли малюк активно пересувається і намагається робити перші кроки, він часто падає. Навчіться спокійно реагувати на подібні невдачі. Якщо ви будете голосити і сильно шкодувати малюка, він швидко прийме запропоновану вами форму поведінки.

Дитина витрачає багато енергії, для її заповнення йому необхідно збалансоване харчування. У Календарі прикорму ви можете знайти корисні поради експертів про те, як правильно скласти меню малюка в цьому віці.

Фізичний розвиток дитини в 11 місяців:

У цьому віці батьків цікавить головне питання – коли ж малюк почне ходити? Якщо ваша дитина навіть не робить жодних спроб зробити перший самостійний крок, не варто хвилюватися і підозрювати відставання в розвитку. Всі діти індивідуальні, і кожен розвивається в своєму власному темпі. До того ж вік, в якому малюки починають ходити може варіюватися в діапазоні від дев’яти до вісімнадцяти місяців. Так що, навіть якщо ваш «повзунок» стане «пішоходом» тільки в півтора року, в цьому немає нічого страшного. Бренда Ніксон, експерт з розвитку дітей і автор книги «The Birth to Five Book» стверджує, що вміння дитини ходити не пов’язане з його розумовими здібностями. На формування цієї навички більше впливають звички вашої дитини. Тому не варто порівнювати свого малюка з іншими, краще постарайтеся зрозуміти його і допомогти, щоб дати йому правильну мотивацію почати самостійно ходити.

Важливим досягненням 11-місячного немовляти є так званий «захват щипцями»- дитина вже може брати і утримувати маленькі предмети вказівним і великим пальчиками. Тепер він точно готовий до того, щоб тримати ложку в руці і їсти «як дорослий».

Емоційний розвиток дитини в 11 місяців:

Зараз малюк як ніколи потребує вашої турботи та любові. У нових місцях він спочатку відчуває себе незатишно, може міцно тримати маму за руку, притискаючись до колін. У незнайомій обстановці або з чужими людьми малюк може навіть почати плакати. У цьому випадку важливо тримати себе в руках і знайти правильний спосіб заспокоїти малюка. Категорично не можна кричати і лаяти дитину за таку «неправильну» поведінку. Важливо продемонструвати малюкові, що ви спокійні, що ви його любите і нікуди не подінетеся. Візьміть його на руки і познайомте з оточенням, захопіть дитину цікавою розповіддю, щоб переключити його увагу. Дослідження професора Дарсі Нарваеса і його команди на факультеті психології Університету Нотр-Дам в США показали – то, як батьки заспокоюють дитину під час істерики, впливає на його інтелектуальний рівень в майбутньому. Правильне, м’яке, лояльне відношення до малюка стимулює розвиток його мозку і допомагає вирости розумною, емоційно- врівноваженою дитиною.

У 11 місяців малюк все ще дуже прив’язаний до батьків. Якщо вашому малюку важко дається розлука з вами, поступово привчайте його до тимчасового розставання. У цьому можуть допомогти рідні та близькі сім’ї, яких малюк добре знає.

Розумовий розвиток дитини в 11 місяців:

Лепетання малюка стає все більш зрозумілим. Він емоційно та зі знанням справи може вимовляти цілий «монолог», особливо, коли знаходиться в хорошому настрої та відчуває зацікавленість слухачів. Для вираження своїх думок малюк поки використовує одні й ті ж прості слова, проте в залежності від ситуації змінює інтонацію.

У цьому віці багато діток радують батьків першими «мама» і «тато». Активно і з радістю повторюють і запам’ятовують нові слова.

Малюк вже багато розуміє з розмови дорослих, відгукується на прохання: дай, візьми, покажи, кинь, їж. Може хитати головою як «немає», так і «так».

Він усвідомлює причинно-наслідковий зв’язок і знає, що потрібно зробити, щоб на нього звернули увагу. У діток в одинадцять місяців з’являються ознаки найпростішої сюжетної гри: вони виступають в ролі мами, коли годують ляльку або переодягають плюшевого ведмедика.

В 11 місяців дитина проявляє інтерес до яскравих картинок, соковитих кольорів, різних текстур. Купуйте малюкові дитячі книжечки, зроблені з тканини або інших матеріалів. Нехай ваша дитина тримає книгу в той час як ви йому читаєте. Допоможіть йому перевертати сторінки, пояснюючи, як це робити правильно. Пам’ятайте, що в цьому віці діти розуміють тільки прості інструкції.

Продовжує розвиватися і звукове сприйняття дитини. Він безпомилково визначає джерело звуку, по голосу впізнає членів сім’ї, по найменшим змінам інтонації голосу розуміє настрій близьких.

Улюблена забава – збирати пірамідки, наповнювати баночки, коробочки, будувати башточки. Малюка дуже цікавить, що до чого підходить – прийшов час перших іграшок-сортерів.

Важливо для дитини в 11 місяців:

Зараз, коли мозкова активність малюка інтенсивно розвивається, важливо стимулювати її за допомогою всіляких ігор. Грайте з малюком всюди: вдома нехай збирає різні предмети в коробку, пересипає крупу з однієї ємності в іншу, рве папір, малює пальчиковими фарбами, ліпить із солоного тіста. На вулиці збирайте листочки, камінчики, жолуді, шишки. Це допоможе розвинути тактильні відчуття.

Щоб допомогти дитині навчитися тримати рівновагу, давайте йому покатати дитячу коляску. І намагайтеся уникати ходунків. Вони, звісно, захистять дитину від падінь і травм, але загальмують розвиток почуття рівноваги і самозбереження. До того ж, тільки природна ходьба допомагає зміцнити м’язи спини і розвинути поставу.

Слідкуйте за харчуванням дитини. Активний фізичний і розумовий розвиток вимагає більшої кількості поживних речовин. Їжа повинна бути різноманітною і збалансованою, в ній обов’язково мають бути присутні такі критично важливі для здоров’я малюка речовини, як цинк, кальцій, залізо і нуклеотиди. Дізнатися, як скласти повноцінне меню для цього віку, ви можете в Календарі прикорму.

Фізичний розвиток дитини в 12 місяців:

Вашій дитині виповнився рік! Згадайте, яким крихітним і безпорадним він був дванадцять місяців тому. Сьогодні ж поруч з вами вже зовсім доросла, активна, допитлива особистість зі своїм характером, інтересами і звичками.

Малюк упевнено стоїть на ногах без опори і робить самостійні кроки. Він уже навчився присідати і сідати з положення стоячи. Нахилившись, може підняти з підлоги один або кілька предметів. Малюк набагато більш самостійний, вільно пересувається з кімнати в кімнату, вивчаючи простір будинку.

Якщо малюк ще не ходить, тоді він дуже швидко повзає. Це дуже корисно для його кістково-м’язової системи і суглобів, тому не варто змушувати його ходити. Він піде тоді, коли буде до цього готовий.

Уміння стояти прямо, не тримаючись за опору, відкриває перед карапузом величезні можливості для дослідження навколишніх предметів. Вільними ручками він може дотягнутися до всього, що лежить на полицях, столі, підвіконні. Важливо на цьому етапі захистити дитину від небезпеки, прибравши з зони його доступу те, чим він може поранитися або зіпсувати.

Моторика рук також вже помітно краща. Карапуз без зусиль бере в пальчики дрібні предмети (будьте уважні, адже він так любить пробувати все на смак!).

Емоційний розвиток дитини в 12 місяців:

Зараз ваш малюк переживає не найпростіший період (так звана криза першого року). Він часто проявляє негативні риси: упертість, непослух, образливість і плаксивість. Дитина може влаштовувати істерики, навідріз відмовлятися їсти або лягати спати. Дратуватися, якщо у нього щось не виходить, при цьому не приймаючи вашої допомоги. Не варто надто турбуватися і бурхливо реагувати на такі зміни в поведінці малюка. Зараз у нього формується воля, малюк починає усвідомлювати, що він окрема особистість. Його бажання часто не збігаються з вашими вимогами, тому він протестує.

Все частіше малюк проявляє самостійність. Однак поки не може адекватно оцінювати свої можливості. В результаті часто терпить невдачі, які, звичайно ж, його засмучують. Проявляйте максимум любові і турботи. Хваліть дитину за найменші перемоги і заохочуйте бажання проявити своє «я».

У цьому віці малюк добре усвідомлює своє оточення і близьких людей, він не соромиться висловлювати теплі почуття до вас через посмішки, обійми або поцілунки. Під час гри він охоче ділитися своїми іграшками, і не тільки з вами, а й з незнайомцями. Таким чином він проявляє свою симпатію і бажання спілкуватися. Тепер він уже не боїться нових знайомств, навпаки – нові люди викликають у нього інтерес.

Розумовий розвиток дитини в 12 місяців:

У 12 місяців інтелект малюка вже добре розвинений. Він активно пізнає світ, освоюючи все нові і нові знання і вміння. У цьому віці дитина вже вміє розрізняти предмети не тільки за кольором, але і за розміром і геометричними формами.

Він освоїв просторове сприйняття речей, їх глибину і висоту. Це допомагає йому проаналізувати ситуацію і визначити небезпеку. Наприклад, піднявшись на диван або на дитячу гірку, він не буде поспішати злазити, адже знає, що там високо, і він може впасти. Тоді як раніше сигнали про небезпеку крихітка зчитував з інтонації або виразу обличчя дорослого.

Активно розвивається і образне мислення. В процесі гри малюк «годує», «причісує», «лає» ляльку, м’які іграшки.

Продовжує покращуватись пам’ять: малюк може пригадати предмети або ситуації, які відбувалися вчора або кілька днів тому.

Згідно з дослідженням, проведеним в Університеті Вашингтона, діти в цьому віці здатні запам’ятовувати слова не тільки рідної мови, а й іноземної. Якщо малюк буде регулярно чути, наприклад, англійську мову, то в майбутньому йому буде набагато простіше вивчити цю мову.

Важливо для дитини в 12 місяців:

У 12 місяців в раціон малюка вже введені практично всі продукти прикорму. Його меню різноманітне і складається з безлічі корисних продуктів.

Деякі мами в цей період поспішають перевести дитину на дорослий стіл. Однак не варто цього робити. До двох років травна система малюка ще дуже чутлива і недостатньо зріла, щоб перетравлювати важку їжу. Готуйте для дитини окремі дитячі страви, продовжуйте грудне вигодовування, а незбиране коров’яче молоко краще замінити спеціальним адаптованим для малюків цього віку. З основними правилами годування  малюка у віці одного року ви зможете ознайомитися тут.

Слідкуйте за імунною системою вашої дитини. Зараз він активно взаємодіє з навколишнім середовищем, контактує з бактеріями, пробуючи всі предмети на смак. Подбайте про те, щоб в раціоні у малюка були продукти з пробіотиками. Вони сприяють поліпшенню травлення. І не турбуйтеся, якщо ваш непосида до року ще сам не ходить, не говорить і не тримає в руках ложку. Можливо, він просто мрійливий флегматик. На відміну від активних і невгамовних холериків, дітки з таким темпераментом розвиваються трохи повільніше. Прийде час, і він всьому навчиться!

Бібліотека Friso

Коли починати прикорм дитини?

Деякі мами починають вводити перший прикорм вже з 4-5 місяців, вважаючи, що основного молочного харчування для активного зростання малюка вже…

5 головних причин, чому плаче немовля

Чому плаче немовля Плач – мова, на якому новонароджений янголятко спілкується з мамою і татом. Тільки так він може розповісти…

Календар розвитку. 7 місяців

Фізичний розвиток Що малюк уміє? До кінця шостого місяця пропорції тіла дитини змінюються, поступово наближаючись до пропорцій дорослого. Розвиток дитини…

Контакти

Наша адреса
04073, Україна, Київ
вул. Сирецька, 9, корпус 1Ф,
оф. 104
Наша пошта