Головна > Календар прикорму

Календар прикорму  на кожен місяць – це зручний сервіс для мам малюків від нарождення до 12 місяців. У раціоні малюків першого року життя головним продуктом харчування є грудне молоко та/або високоадаптована суміш. Однак з шестимісячного віку дитині для повноцінного розвитку і зростання необхідні вже і інші джерела корисних речовин.

Календар прикорму с шостого місяця це:

 • Схема введення прикорму – загальні норми від МОЗ – які продукти і в якій кількості можна включати в раціон малюка
 • Меню на місяць – підказка мамі, як розробити збалансоване меню на кожен день
 • Важливі правила – дотримуйтесь рекомендацій, щоб знайомство з новою їжею пройшло для вас і вашого малюка успішно
 • Корисна порада – денний раціон по годинам, а також поради, як зручніше готувати продукти прикорму.

 

Довгі дев’ять місяців ви носили малюка під серцем, і ось він з’явився на світ. Ми щиро вітаємо вас з цією чудовою подією! Напевно, у вас зараз виникають тисячі питань в голові. Ми хочемо відповісти на головне – чим і як годувати крихітку?

Правильне, збалансоване харчування – основа здоров’я та міцного імунітету. Найкраще, що ви можете зробити для свого маленького зараз – прикладати його до грудей так часто, як він просить. Ваше материнське молоко – єдиний ідеальний продукт харчування для новонародженого малюка. Тільки воно може забезпечити його гармонійний розвиток перші шість місяців життя.

Грудне молоко є унікальним за складом. Воно містить не тільки всі необхідні для дитини поживні речовини в ідеально збалансованому співвідношенні, але й комплекс захисних факторів та біологічно активних речовин. Вони допомагають організму немовляти рости і розвиватися правильно, формують здоровий імунітет.

Дитина у віці до 6 місяців повинна отримувати тільки мамине молочко. Немає необхідності допаювати його водичкою, чаєм або відваром. Грудне молоко містить близько 90% води, тому повністю задовольняє потребу дитячого організму в рідині.

Головний принцип успішного грудного годування – «попит породжує пропозицію». У мами створюється стільки молока, скільки необхідно саме її маляті. І вдень, і вночі годуйте крихітку так часто, як йому це необхідно. У перший місяць це може бути навіть кожні 40 хвилин. Мине небагато часу, і разом з малям ви виробите свій індивідуальний графік годувань, комфортний для обох.

Користь грудного вигодовування складно переоцінити і для здоров’я дитини, і для здоров’я матері-годувальниці. Доведено, діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, рідше хворіють на інфекційні та алергічні захворювання, мають кращі показники розумового розвитку. Згідно з дослідженнями ВООЗ, жінка, яка годує дитину грудьми, має менший ризик захворювання на рак молочної залози і яєчників.

Якщо у вас є питання, як налагодити грудне вигодовування, звертайтеся на нашу Лінію підтримки.

Грудне молоко – ідеальний продукт харчування і найкращий початок життя для вашої дитини. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує виключно грудне вигодовування протягом мінімум перших шести місяців життя дитини. Однак, іноді бувають ситуації, коли у молодої мами з певних причин не виробляється достатня кількість молока, або грудне вигодовування неможливо за медичними показаннями.

Про те, що дитині не вистачає грудного молока, свідчать наступні ознаки:

 • надбавка в масі менше 500 г на місяць;
 • сечовипускання дитини менше 6 разів на день, сеча жовта концентрована з різким запахом.

У таких випадках педіатри одностайні в думці – дитину потрібно годувати/догодовувати адаптованою молочною сумішшю. Обов’язково зверніться до вашого педіатра, щоб підібрати правильне дитяче харчування саме для вашого малюка. Також ви можете задати питання педіатру на нашій Лінії підтримки Friso.

Правила штучного і змішаного вигодовування:

 1. Режим харчування при годуванні сумішшю залишається вільним, як і при грудному вигодовуванні.
 2. Для годування новонародженого слід використовувати тільки спеціальні суміші для діток від народження до 6 місяців. Це так звані суміші 1-го ступеню. Їх позначають на баночках цифрою «1» або маркуванням «0-6 місяців».
 3. Правила введення продуктів та страв прикорму у дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні адаптованими молочними сумішами, такі ж, як і для малюків на грудному вигодовуванні.
 4. При змішаному вигодовуванні догодовувати сумішшю необхідно з ложечки і тільки після прикладання дитини до обох грудей.
 5. Кількість молочної суміші в значній мірі залежить від маси тіла дитини. Необхідно пам’ятати, що кількість їжі, яка використовується на одне годування, не завжди однакова протягом дня.

Орієнтовний добовий об’єм їжі, якщо маса тіла дитини відповідає середній віковій нормі, можна визначити за допомогою таблиці:

Вік дитини

Добовий обсяг їжі, мл

Від народження до 10 днів

70-80 х день життя новонародженого

Від 10 днів до 2 місяців

1/5 маси тіла

От 2 до 4 місяців

1/6 маси тіла

От 4 до 6 місяців

1/7 маси тіла

От 6 до 12 місяців

1/8 – 1/9 маси тіла

 

Високоадаптовані суміші Friso – це оптимальна комбінація ключових нутрієнтів, необхідних для повноцінного розвитку дитини та формування його імунної системи. До їх складу входять:

 • DHA / ARA (довголанцюгові поліненасичені жирні кислоти) – є незамінним будівельним матеріалом для нормального розвитку нервової системи, головного мозку і сітківки ока;
 • Пребіотики – сприяють формуванню здорової мікрофлори кишечника;
 • 5 основних нуклеотидів – підвищують імунітет дитини і роблять позитивний вплив на процес травлення.

Як виробляють суміші Friso читайте тут.

 

Годувати малюка грудьми – так природно і зручно. Зробіть все можливе, щоб налагодити лактацію і дати дитині найцінніше – ваше молоко.

Правила успішного грудного вигодовування:

 • Протягом першої години життя прикладіть дитину до грудей
 • Як можна більше часу перебувайте разом з малюком
 • Правильно прикладайте немовля до грудей
 • Годуйте дитину на вимогу, в тому числі вночі
 • Не давайте маляті до 6 місяців ніяких інших продуктів і рідини, за винятком випадків, обумовлених медичними показаннями
 • Намагайтеся не використовувати соски, пустушки.

У певні періоди дитина може потребувати більшої кількості грудного молока. Це пов’язано з його інтенсивним ростом. Будьте особливо уважні до маляти у віці:

 • 3 тижнів;
 • 6 тижнів;
 • 3 місяців.

У ці періоди слід частіше прикладати крихітку до грудей і ні в якому разі не варто поспішати вводити в раціон дитини молочні суміші.

Якщо з яких-небудь причин годувати маля грудьми ви не можете, поставтеся відповідально до вибору дитячої молочної суміші.

На що варто звернути увагу при виборі дитячої молочної суміші?

Вік. Насамперед, дитяча суміш повинна відповідати віку малюка. Суміші для діток від народження до 6 місяців – суміші 1-го ступеня, їх позначають на баночках цифрою «1» або маркуванням «0-6 місяців».

Особливості здоров’я. Обираючи суміш, важливо враховувати індивідуальні особливості стану здоров’я дитини. Якщо малюк з’явився на світ в покладений термін, з нормальною вагою, без будь-яких відхилень у розвитку, він здоровий, тоді йому підійде базова молочна суміш Frisolac 1. У разі ж, коли у дитини спостерігаються мінімальні порушення травлення (запори, відрижки, коліки і ін.) рекомендується Friso VOM 1. Якщо у малюка є ризик розвитку харчової алергії – рекомендується Frisolac HA 1. Передчасно народженим дітям або малюкам з низькою масою тіла, а також діткам з харчовою алергією різного ступеня тяжкості за призначенням лікаря застосовуються спеціальні та лікувальні суміші.

Ви можете звернутися до педіатра на нашій Лінію підтримки, щоб підібрати правильну суміш для вашої дитини.

Правила введення прикорму дітям на штучному вигодовуванні:

Високоадаптовані молочні суміші за своїм складом максимально наближені до грудного молока і здатні забезпечити організм новонародженого всім комплексом необхідних поживних речовин. Тому вводити прикорм дитині на штучному або змішаному вигодовуванні слід згідно з тими ж правилами, що і дітям на грудному вигодовуванні.

Починати прикорм слід не раніше 6 місяців. До цього віку травна система новонародженого не виробляє ферменти, необхідні для переварювання і засвоєння нових продуктів харчування. Занадто раннє введення прикорму може стати причиною розвитку порушень травлення. До 6 місяців дитині цілком достатньо грудного молока і / або молочної суміші для повноцінного розвитку.

У деяких дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, ферментна система може дозрівати трохи раніше. Для них допустимо введення першого прикорму з 5 місяців. Однак, тільки за призначенням педіатра!

Якщо ви годуєте маля грудьми, дотримуйтеся дієти годуючої матері. Ваш раціон повинен бути різноманітним і збалансованим. У щоденному меню обов’язково повинні бути присутніми овочі, фрукти, м’ясо, риба, хліб, кисломолочні продукти. Виключити варто продукти-алергени, смажене, гостре.

Годуйте крихітку якомога довше, адже материнське молоко має абсолютно унікальний склад, який до того ж змінюється в залежності від потреб малюка.

У період грудного вигодовування у вас можуть виникати лактаційні кризи. Це тимчасове зниження кількості молока, яке виникає без видимих причин і триває від 1 до 4 діб. Поставтеся до цієї ситуації спокійно: частіше прикладайте малюка до грудей, не нервуйте, і ні в якому разі не поспішайте догодовувати дитину сумішшю. Зверніться до вашого педіатра за консультацією.

Отримати докладні відповіді на питання про грудне вигодовування ви можете і на нашій Лінії підтримки.

Якщо з певних причин грудного молока недостатньо або грудне вигодовування неможливо, ви можете забезпечити крихітку усіма необхідними для повноцінного розвитку корисними речовинами за допомогою адаптованих молочних сумішей. Тому не варто особливо переживати, якщо ваш карапуз перебуває на штучному вигодовуванні. Оточіть його теплом і турботою, і все обов’язково буде добре!

Намагаючись забезпечити своєму малюкові повноцінне харчування, не забувайте про емоційну сторону цього процесу. Крихітці так потрібна ваша любов, увага і турбота! Якщо ваш дитинка перебуває на штучному вигодовуванні, постарайтеся створити для нього такі умови, щоб він постійно відчував контакт з вами: під час годування з пляшечки, тримайте дитину на руках, так він буде відчувати ваш запах, чути биття серця. Розмовляйте з малятком тихим ніжним голосом, посміхайтеся йому, погладжуйте, наспівуйте. Це допоможе зміцнити емоційний зв’язок між вами, дасть малюку відчуття безпеки. Доведено, дітки, які в перші місяці життя отримують максимум материнського тепла і ласки, в подальшому краще розвиваються і менше хворіють. І припиніть переживати і звинувачувати себе в тому, що ви позбавили дитину чогось дуже важливого. Головне, що потрібно вашій дитині – любляча, уважна і спокійна мама.

У вас обов’язково вийде дати малюкові все необхідне!

Довгі дев’ять місяців ви носили малюка під серцем, і ось він з’явився на світ. Ми щиро вітаємо вас з цією чудовою подією! Напевно, у вас зараз виникають тисячі питань в голові. Ми хочемо відповісти на головне – чим і як годувати крихітку?

Правильне, збалансоване харчування – основа здоров’я та міцного імунітету. Найкраще, що ви можете зробити для свого маленького зараз – прикладати його до грудей так часто, як він просить. Ваше материнське молоко – єдиний ідеальний продукт харчування для новонародженого малюка. Тільки воно може забезпечити його гармонійний розвиток перші шість місяців життя.

Грудне молоко є унікальним за складом. Воно містить не тільки всі необхідні для дитини поживні речовини в ідеально збалансованому співвідношенні, але й комплекс захисних факторів та біологічно активних речовин. Вони допомагають організму немовляти рости і розвиватися правильно, формують здоровий імунітет.

Дитина у віці до 6 місяців повинна отримувати тільки мамине молочко. Немає необхідності допаювати його водичкою, чаєм або відваром. Грудне молоко містить близько 90% води, тому повністю задовольняє потребу дитячого організму в рідині.

Головний принцип успішного грудного годування – «попит породжує пропозицію». У мами створюється стільки молока, скільки необхідно саме її маляті. І вдень, і вночі годуйте крихітку так часто, як йому це необхідно. У перший місяць це може бути навіть кожні 40 хвилин. Мине небагато часу, і разом з малям ви виробите свій індивідуальний графік годувань, комфортний для обох.

Користь грудного вигодовування складно переоцінити і для здоров’я дитини, і для здоров’я матері-годувальниці. Доведено, діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, рідше хворіють на інфекційні та алергічні захворювання, мають кращі показники розумового розвитку. Згідно з дослідженнями ВООЗ, жінка, яка годує дитину грудьми, має менший ризик захворювання на рак молочної залози і яєчників.

Якщо у вас є питання, як налагодити грудне вигодовування, звертайтеся на нашу Лінію підтримки.

Грудне молоко – ідеальний продукт харчування і найкращий початок життя для вашої дитини. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує виключно грудне вигодовування протягом мінімум перших шести місяців життя дитини. Однак, іноді бувають ситуації, коли у молодої мами з певних причин не виробляється достатня кількість молока, або грудне вигодовування неможливо за медичними показаннями.

Про те, що дитині не вистачає грудного молока, свідчать наступні ознаки:

 • надбавка в масі менше 500 г на місяць;
 • сечовипускання дитини менше 6 разів на день, сеча жовта концентрована з різким запахом.

У таких випадках педіатри одностайні в думці – дитину потрібно годувати/догодовувати адаптованою молочною сумішшю. Обов’язково зверніться до вашого педіатра, щоб підібрати правильне дитяче харчування саме для вашого малюка. Також ви можете задати питання педіатру на нашій Лінії підтримки Friso.

Правила штучного і змішаного вигодовування:

 1. Режим харчування при годуванні сумішшю залишається вільним, як і при грудному вигодовуванні.
 2. Для годування новонародженого слід використовувати тільки спеціальні суміші для діток від народження до 6 місяців. Це так звані суміші 1-го ступеню. Їх позначають на баночках цифрою «1» або маркуванням «0-6 місяців».
 3. Правила введення продуктів та страв прикорму у дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні адаптованими молочними сумішами, такі ж, як і для малюків на грудному вигодовуванні.
 4. При змішаному вигодовуванні догодовувати сумішшю необхідно з ложечки і тільки після прикладання дитини до обох грудей.
 5. Кількість молочної суміші в значній мірі залежить від маси тіла дитини. Необхідно пам’ятати, що кількість їжі, яка використовується на одне годування, не завжди однакова протягом дня.

Орієнтовний добовий об’єм їжі, якщо маса тіла дитини відповідає середній віковій нормі, можна визначити за допомогою таблиці:

Вік дитини

Добовий обсяг їжі, мл

Від народження до 10 днів

70-80 х день життя новонародженого

Від 10 днів до 2 місяців

1/5 маси тіла

От 2 до 4 місяців

1/6 маси тіла

От 4 до 6 місяців

1/7 маси тіла

От 6 до 12 місяців

1/8 – 1/9 маси тіла

Високоадаптовані суміші Friso – це оптимальна комбінація ключових нутрієнтів, необхідних для повноцінного розвитку дитини та формування його імунної системи. До їх складу входять:

 • DHA / ARA (довголанцюгові поліненасичені жирні кислоти) – є незамінним будівельним матеріалом для нормального розвитку нервової системи, головного мозку і сітківки ока;
 • Пребіотики – сприяють формуванню здорової мікрофлори кишечника;
 • 5 основних нуклеотидів – підвищують імунітет дитини і роблять позитивний вплив на процес травлення.

Як виробляють суміші Friso читайте тут.

Годувати малюка грудьми – так природно і зручно. Зробіть все можливе, щоб налагодити лактацію і дати дитині найцінніше – ваше молоко.

Правила успішного грудного вигодовування:

 • Протягом першої години життя прикладіть дитину до грудей
 • Як можна більше часу перебувайте разом з малюком
 • Правильно прикладайте немовля до грудей
 • Годуйте дитину на вимогу, в тому числі вночі
 • Не давайте маляті до 6 місяців ніяких інших продуктів і рідини, за винятком випадків, обумовлених медичними показаннями
 • Намагайтеся не використовувати соски, пустушки.

У певні періоди дитина може потребувати більшої кількості грудного молока. Це пов’язано з його інтенсивним ростом. Будьте особливо уважні до маляти у віці:

 • 3 тижнів;
 • 6 тижнів;
 • 3 місяців.

У ці періоди слід частіше прикладати крихітку до грудей і ні в якому разі не варто поспішати вводити в раціон дитини молочні суміші.

Якщо з яких-небудь причин годувати маля грудьми ви не можете, поставтеся відповідально до вибору дитячої молочної суміші.

На що варто звернути увагу при виборі дитячої молочної суміші?

Вік. Насамперед, дитяча суміш повинна відповідати віку малюка. Суміші для діток від народження до 6 місяців – суміші 1-го ступеня, їх позначають на баночках цифрою «1» або маркуванням «0-6 місяців».

Особливості здоров’я. Обираючи суміш, важливо враховувати індивідуальні особливості стану здоров’я дитини. Якщо малюк з’явився на світ в покладений термін, з нормальною вагою, без будь-яких відхилень у розвитку, він здоровий, тоді йому підійде базова молочна суміш Frisolac 1. У разі ж, коли у дитини спостерігаються мінімальні порушення травлення (запори, відрижки, коліки і ін.) рекомендується Friso VOM 1. Якщо у малюка є ризик розвитку харчової алергії – рекомендується Frisolac HA 1. Передчасно народженим дітям або малюкам з низькою масою тіла, а також діткам з харчовою алергією різного ступеня тяжкості за призначенням лікаря застосовуються спеціальні та лікувальні суміші.

Ви можете звернутися до педіатра на нашій Лінії підтримки, щоб підібрати правильну суміш для вашої дитини.

Правила введення прикорму дітям на штучному вигодовуванні:

Високоадаптовані молочні суміші за своїм складом максимально наближені до грудного молока і здатні забезпечити організм новонародженого всім комплексом необхідних поживних речовин. Тому вводити прикорм дитині на штучному або змішаному вигодовуванні слід згідно з тими ж правилами, що і дітям на грудному вигодовуванні.

Починати прикорм слід не раніше 6 місяців. До цього віку травна система новонародженого не виробляє ферменти, необхідні для переварювання і засвоєння нових продуктів харчування. Занадто раннє введення прикорму може стати причиною розвитку порушень травлення. До 6 місяців дитині цілком достатньо грудного молока і / або молочної суміші для повноцінного розвитку.

У деяких дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, ферментна система може дозрівати трохи раніше. Для них допустимо введення першого прикорму з 5 місяців. Однак, тільки за призначенням педіатра!

Якщо ви годуєте маля грудьми, дотримуйтеся дієти годуючої матері. Ваш раціон повинен бути різноманітним і збалансованим. У щоденному меню обов’язково повинні бути присутніми овочі, фрукти, м’ясо, риба, хліб, кисломолочні продукти. Виключити варто продукти-алергени, смажене, гостре.

Годуйте крихітку якомога довше, адже материнське молоко має абсолютно унікальний склад, який до того ж змінюється в залежності від потреб малюка.

У період грудного вигодовування у вас можуть виникати лактаційні кризи. Це тимчасове зниження кількості молока, яке виникає без видимих причин і триває від 1 до 4 діб. Поставтеся до цієї ситуації спокійно: частіше прикладайте малюка до грудей, не нервуйте, і ні в якому разі не поспішайте догодовувати дитину сумішшю. Зверніться до вашого педіатра за консультацією.

Отримати докладні відповіді на питання про грудне вигодовування ви можете і на нашій Лінії підтримки.

Якщо з певних причин грудного молока недостатньо або грудне вигодовування неможливо, ви можете забезпечити крихітку усіма необхідними для повноцінного розвитку корисними речовинами за допомогою адаптованих молочних сумішей. Тому не варто особливо переживати, якщо ваш карапуз перебуває на штучному вигодовуванні. Оточіть його теплом і турботою, і все обов’язково буде добре!

Намагаючись забезпечити своєму малюкові повноцінне харчування, не забувайте про емоційну сторону цього процесу. Крихітці так потрібна ваша любов, увага і турбота! Якщо ваш дитинка перебуває на штучному вигодовуванні, постарайтеся створити для нього такі умови, щоб він постійно відчував контакт з вами: під час годування з пляшечки, тримайте дитину на руках, так він буде відчувати ваш запах, чути биття серця. Розмовляйте з малятком тихим ніжним голосом, посміхайтеся йому, погладжуйте, наспівуйте. Це допоможе зміцнити емоційний зв’язок між вами, дасть малюку відчуття безпеки. Доведено, дітки, які в перші місяці життя отримують максимум материнського тепла і ласки, в подальшому краще розвиваються і менше хворіють. І припиніть переживати і звинувачувати себе в тому, що ви позбавили дитину чогось дуже важливого. Головне, що потрібно вашій дитині – любляча, уважна і спокійна мама.

У вас обов’язково вийде дати малюкові все необхідне!

Довгі дев’ять місяців ви носили малюка під серцем, і ось він з’явився на світ. Ми щиро вітаємо вас з цією чудовою подією! Напевно, у вас зараз виникають тисячі питань в голові. Ми хочемо відповісти на головне – чим і як годувати крихітку?

Правильне, збалансоване харчування – основа здоров’я та міцного імунітету. Найкраще, що ви можете зробити для свого маленького зараз – прикладати його до грудей так часто, як він просить. Ваше материнське молоко – єдиний ідеальний продукт харчування для новонародженого малюка. Тільки воно може забезпечити його гармонійний розвиток перші шість місяців життя.

Грудне молоко є унікальним за складом. Воно містить не тільки всі необхідні для дитини поживні речовини в ідеально збалансованому співвідношенні, але й комплекс захисних факторів та біологічно активних речовин. Вони допомагають організму немовляти рости і розвиватися правильно, формують здоровий імунітет.

Дитина у віці до 6 місяців повинна отримувати тільки мамине молочко. Немає необхідності допаювати його водичкою, чаєм або відваром. Грудне молоко містить близько 90% води, тому повністю задовольняє потребу дитячого організму в рідині.

Головний принцип успішного грудного годування – «попит породжує пропозицію». У мами створюється стільки молока, скільки необхідно саме її маляті. І вдень, і вночі годуйте крихітку так часто, як йому це необхідно. У перший місяць це може бути навіть кожні 40 хвилин. Мине небагато часу, і разом з малям ви виробите свій індивідуальний графік годувань, комфортний для обох.

Користь грудного вигодовування складно переоцінити і для здоров’я дитини, і для здоров’я матері-годувальниці. Доведено, діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, рідше хворіють на інфекційні та алергічні захворювання, мають кращі показники розумового розвитку. Згідно з дослідженнями ВООЗ, жінка, яка годує дитину грудьми, має менший ризик захворювання на рак молочної залози і яєчників.

Якщо у вас є питання, як налагодити грудне вигодовування, звертайтеся на нашу Лінію підтримки.

Грудне молоко – ідеальний продукт харчування і найкращий початок життя для вашої дитини. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує виключно грудне вигодовування протягом мінімум перших шести місяців життя дитини. Однак, іноді бувають ситуації, коли у молодої мами з певних причин не виробляється достатня кількість молока, або грудне вигодовування неможливо за медичними показаннями.

Про те, що дитині не вистачає грудного молока, свідчать наступні ознаки:

 • надбавка в масі менше 500 г на місяць;
 • сечовипускання дитини менше 6 разів на день, сеча жовта концентрована з різким запахом.

У таких випадках педіатри одностайні в думці – дитину потрібно годувати/догодовувати адаптованою молочною сумішшю. Обов’язково зверніться до вашого педіатра, щоб підібрати правильне дитяче харчування саме для вашого малюка. Також ви можете задати питання педіатру на нашій Лінії підтримки Friso.

Правила штучного і змішаного вигодовування:

 1. Режим харчування при годуванні сумішшю залишається вільним, як і при грудному вигодовуванні.
 2. Для годування новонародженого слід використовувати тільки спеціальні суміші для діток від народження до 6 місяців. Це так звані суміші 1-го ступеню. Їх позначають на баночках цифрою «1» або маркуванням «0-6 місяців».
 3. Правила введення продуктів та страв прикорму у дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні адаптованими молочними сумішами, такі ж, як і для малюків на грудному вигодовуванні.
 4. При змішаному вигодовуванні догодовувати сумішшю необхідно з ложечки і тільки після прикладання дитини до обох грудей.
 5. Кількість молочної суміші в значній мірі залежить від маси тіла дитини. Необхідно пам’ятати, що кількість їжі, яка використовується на одне годування, не завжди однакова протягом дня.

Орієнтовний добовий об’єм їжі, якщо маса тіла дитини відповідає середній віковій нормі, можна визначити за допомогою таблиці:

Вік дитини

Добовий обсяг їжі, мл

Від народження до 10 днів

70-80 х день життя новонародженого

Від 10 днів до 2 місяців

1/5 маси тіла

От 2 до 4 місяців

1/6 маси тіла

От 4 до 6 місяців

1/7 маси тіла

От 6 до 12 місяців

1/8 – 1/9 маси тіла

Високоадаптовані суміші Friso – це оптимальна комбінація ключових нутрієнтів, необхідних для повноцінного розвитку дитини та формування його імунної системи. До їх складу входять:

 • DHA / ARA (довголанцюгові поліненасичені жирні кислоти) – є незамінним будівельним матеріалом для нормального розвитку нервової системи, головного мозку і сітківки ока;
 • Пребіотики – сприяють формуванню здорової мікрофлори кишечника;
 • 5 основних нуклеотидів – підвищують імунітет дитини і роблять позитивний вплив на процес травлення.

Як виробляють суміші Friso читайте тут.

Годувати малюка грудьми – так природно і зручно. Зробіть все можливе, щоб налагодити лактацію і дати дитині найцінніше – ваше молоко.

Правила успішного грудного вигодовування:

 • Протягом першої години життя прикладіть дитину до грудей
 • Як можна більше часу перебувайте разом з малюком
 • Правильно прикладайте немовля до грудей
 • Годуйте дитину на вимогу, в тому числі вночі
 • Не давайте маляті до 6 місяців ніяких інших продуктів і рідини, за винятком випадків, обумовлених медичними показаннями
 • Намагайтеся не використовувати соски, пустушки.

У певні періоди дитина може потребувати більшої кількості грудного молока. Це пов’язано з його інтенсивним ростом. Будьте особливо уважні до маляти у віці:

 • 3 тижнів;
 • 6 тижнів;
 • 3 місяців.

У ці періоди слід частіше прикладати крихітку до грудей і ні в якому разі не варто поспішати вводити в раціон дитини молочні суміші.

Якщо з яких-небудь причин годувати маля грудьми ви не можете, поставтеся відповідально до вибору дитячої молочної суміші.

На що варто звернути увагу при виборі дитячої молочної суміші?

Вік. Насамперед, дитяча суміш повинна відповідати віку малюка. Суміші для діток від народження до 6 місяців – суміші 1-го ступеня, їх позначають на баночках цифрою «1» або маркуванням «0-6 місяців».

Особливості здоров’я. Обираючи суміш, важливо враховувати індивідуальні особливості стану здоров’я дитини. Якщо малюк з’явився на світ в покладений термін, з нормальною вагою, без будь-яких відхилень у розвитку, він здоровий, тоді йому підійде базова молочна суміш Frisolac 1. У разі ж, коли у дитини спостерігаються мінімальні порушення травлення (запори, відрижки, коліки і ін.) рекомендується Friso VOM 1. Якщо у малюка є ризик розвитку харчової алергії – рекомендується Frisolac HA 1. Передчасно народженим дітям або малюкам з низькою масою тіла, а також діткам з харчовою алергією різного ступеня тяжкості за призначенням лікаря застосовуються спеціальні та лікувальні суміші.

Ви можете звернутися до педіатра на нашій Лінії підтримки, щоб підібрати правильну суміш для вашої дитини.

Правила введення прикорму дітям на штучному вигодовуванні:

Високоадаптовані молочні суміші за своїм складом максимально наближені до грудного молока і здатні забезпечити організм новонародженого всім комплексом необхідних поживних речовин. Тому вводити прикорм дитині на штучному або змішаному вигодовуванні слід згідно з тими ж правилами, що і дітям на грудному вигодовуванні.

Починати прикорм слід не раніше 6 місяців. До цього віку травна система новонародженого не виробляє ферменти, необхідні для переварювання і засвоєння нових продуктів харчування. Занадто раннє введення прикорму може стати причиною розвитку порушень травлення. До 6 місяців дитині цілком достатньо грудного молока і / або молочної суміші для повноцінного розвитку.

У деяких дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, ферментна система може дозрівати трохи раніше. Для них допустимо введення першого прикорму з 5 місяців. Однак, тільки за призначенням педіатра!

Якщо ви годуєте маля грудьми, дотримуйтеся дієти годуючої матері. Ваш раціон повинен бути різноманітним і збалансованим. У щоденному меню обов’язково повинні бути присутніми овочі, фрукти, м’ясо, риба, хліб, кисломолочні продукти. Виключити варто продукти-алергени, смажене, гостре.

Годуйте крихітку якомога довше, адже материнське молоко має абсолютно унікальний склад, який до того ж змінюється в залежності від потреб малюка.

У період грудного вигодовування у вас можуть виникати лактаційні кризи. Це тимчасове зниження кількості молока, яке виникає без видимих причин і триває від 1 до 4 діб. Поставтеся до цієї ситуації спокійно: частіше прикладайте малюка до грудей, не нервуйте, і ні в якому разі не поспішайте догодовувати дитину сумішшю. Зверніться до вашого педіатра за консультацією.

Отримати докладні відповіді на питання про грудне вигодовування ви можете і на нашій Лінії підтримки.

Якщо з певних причин грудного молока недостатньо або грудне вигодовування неможливо, ви можете забезпечити крихітку усіма необхідними для повноцінного розвитку корисними речовинами за допомогою адаптованих молочних сумішей. Тому не варто особливо переживати, якщо ваш карапуз перебуває на штучному вигодовуванні. Оточіть його теплом і турботою, і все обов’язково буде добре!

Намагаючись забезпечити своєму малюкові повноцінне харчування, не забувайте про емоційну сторону цього процесу. Крихітці так потрібна ваша любов, увага і турбота! Якщо ваш дитинка перебуває на штучному вигодовуванні, постарайтеся створити для нього такі умови, щоб він постійно відчував контакт з вами: під час годування з пляшечки, тримайте дитину на руках, так він буде відчувати ваш запах, чути биття серця. Розмовляйте з малятком тихим ніжним голосом, посміхайтеся йому, погладжуйте, наспівуйте. Це допоможе зміцнити емоційний зв’язок між вами, дасть малюку відчуття безпеки. Доведено, дітки, які в перші місяці життя отримують максимум материнського тепла і ласки, в подальшому краще розвиваються і менше хворіють. І припиніть переживати і звинувачувати себе в тому, що ви позбавили дитину чогось дуже важливого. Головне, що потрібно вашій дитині – любляча, уважна і спокійна мама.

У вас обов’язково вийде дати малюкові все необхідне!

Довгі дев’ять місяців ви носили малюка під серцем, і ось він з’явився на світ. Ми щиро вітаємо вас з цією чудовою подією! Напевно, у вас зараз виникають тисячі питань в голові. Ми хочемо відповісти на головне – чим і як годувати крихітку?

Правильне, збалансоване харчування – основа здоров’я та міцного імунітету. Найкраще, що ви можете зробити для свого маленького зараз – прикладати його до грудей так часто, як він просить. Ваше материнське молоко – єдиний ідеальний продукт харчування для новонародженого малюка. Тільки воно може забезпечити його гармонійний розвиток перші шість місяців життя.

Грудне молоко є унікальним за складом. Воно містить не тільки всі необхідні для дитини поживні речовини в ідеально збалансованому співвідношенні, але й комплекс захисних факторів та біологічно активних речовин. Вони допомагають організму немовляти рости і розвиватися правильно, формують здоровий імунітет.

Дитина у віці до 6 місяців повинна отримувати тільки мамине молочко. Немає необхідності допаювати його водичкою, чаєм або відваром. Грудне молоко містить близько 90% води, тому повністю задовольняє потребу дитячого організму в рідині.

Головний принцип успішного грудного годування – «попит породжує пропозицію». У мами створюється стільки молока, скільки необхідно саме її маляті. І вдень, і вночі годуйте крихітку так часто, як йому це необхідно. У перший місяць це може бути навіть кожні 40 хвилин. Мине небагато часу, і разом з малям ви виробите свій індивідуальний графік годувань, комфортний для обох.

Користь грудного вигодовування складно переоцінити і для здоров’я дитини, і для здоров’я матері-годувальниці. Доведено, діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, рідше хворіють на інфекційні та алергічні захворювання, мають кращі показники розумового розвитку. Згідно з дослідженнями ВООЗ, жінка, яка годує дитину грудьми, має менший ризик захворювання на рак молочної залози і яєчників.

Якщо у вас є питання, як налагодити грудне вигодовування, звертайтеся на нашу Лінію підтримки.

Грудне молоко – ідеальний продукт харчування і найкращий початок життя для вашої дитини. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує виключно грудне вигодовування протягом мінімум перших шести місяців життя дитини. Однак, іноді бувають ситуації, коли у молодої мами з певних причин не виробляється достатня кількість молока, або грудне вигодовування неможливо за медичними показаннями.

Про те, що дитині не вистачає грудного молока, свідчать наступні ознаки:

 • надбавка в масі менше 500 г на місяць;
 • сечовипускання дитини менше 6 разів на день, сеча жовта концентрована з різким запахом.

У таких випадках педіатри одностайні в думці – дитину потрібно годувати/догодовувати адаптованою молочною сумішшю. Обов’язково зверніться до вашого педіатра, щоб підібрати правильне дитяче харчування саме для вашого малюка. Також ви можете задати питання педіатру на нашій Лінії підтримки Friso.

Правила штучного і змішаного вигодовування:

 1. Режим харчування при годуванні сумішшю залишається вільним, як і при грудному вигодовуванні.
 2. Для годування новонародженого слід використовувати тільки спеціальні суміші для діток від народження до 6 місяців. Це так звані суміші 1-го ступеню. Їх позначають на баночках цифрою «1» або маркуванням «0-6 місяців».
 3. Правила введення продуктів та страв прикорму у дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні адаптованими молочними сумішами, такі ж, як і для малюків на грудному вигодовуванні.
 4. При змішаному вигодовуванні догодовувати сумішшю необхідно з ложечки і тільки після прикладання дитини до обох грудей.
 5. Кількість молочної суміші в значній мірі залежить від маси тіла дитини. Необхідно пам’ятати, що кількість їжі, яка використовується на одне годування, не завжди однакова протягом дня.

Орієнтовний добовий об’єм їжі, якщо маса тіла дитини відповідає середній віковій нормі, можна визначити за допомогою таблиці:

Вік дитини

Добовий обсяг їжі, мл

Від народження до 10 днів

70-80 х день життя новонародженого

Від 10 днів до 2 місяців

1/5 маси тіла

От 2 до 4 місяців

1/6 маси тіла

От 4 до 6 місяців

1/7 маси тіла

От 6 до 12 місяців

1/8 – 1/9 маси тіла

Високоадаптовані суміші Friso – це оптимальна комбінація ключових нутрієнтів, необхідних для повноцінного розвитку дитини та формування його імунної системи. До їх складу входять:

 • DHA / ARA (довголанцюгові поліненасичені жирні кислоти) – є незамінним будівельним матеріалом для нормального розвитку нервової системи, головного мозку і сітківки ока;
 • Пребіотики – сприяють формуванню здорової мікрофлори кишечника;
 • 5 основних нуклеотидів – підвищують імунітет дитини і роблять позитивний вплив на процес травлення.

Як виробляють суміші Friso читайте тут.

Годувати малюка грудьми – так природно і зручно. Зробіть все можливе, щоб налагодити лактацію і дати дитині найцінніше – ваше молоко.

Правила успішного грудного вигодовування:

 • Протягом першої години життя прикладіть дитину до грудей
 • Як можна більше часу перебувайте разом з малюком
 • Правильно прикладайте немовля до грудей
 • Годуйте дитину на вимогу, в тому числі вночі
 • Не давайте маляті до 6 місяців ніяких інших продуктів і рідини, за винятком випадків, обумовлених медичними показаннями
 • Намагайтеся не використовувати соски, пустушки.

У певні періоди дитина може потребувати більшої кількості грудного молока. Це пов’язано з його інтенсивним ростом. Будьте особливо уважні до маляти у віці:

 • 3 тижнів;
 • 6 тижнів;
 • 3 місяців.

У ці періоди слід частіше прикладати крихітку до грудей і ні в якому разі не варто поспішати вводити в раціон дитини молочні суміші.

Якщо з яких-небудь причин годувати маля грудьми ви не можете, поставтеся відповідально до вибору дитячої молочної суміші.

На що варто звернути увагу при виборі дитячої молочної суміші?

Вік. Насамперед, дитяча суміш повинна відповідати віку малюка. Суміші для діток від народження до 6 місяців – суміші 1-го ступеня, їх позначають на баночках цифрою «1» або маркуванням «0-6 місяців».

Особливості здоров’я. Обираючи суміш, важливо враховувати індивідуальні особливості стану здоров’я дитини. Якщо малюк з’явився на світ в покладений термін, з нормальною вагою, без будь-яких відхилень у розвитку, він здоровий, тоді йому підійде базова молочна суміш Frisolac 1. У разі ж, коли у дитини спостерігаються мінімальні порушення травлення (запори, відрижки, коліки і ін.) рекомендується Friso VOM 1. Якщо у малюка є ризик розвитку харчової алергії – рекомендується Frisolac HA 1. Передчасно народженим дітям або малюкам з низькою масою тіла, а також діткам з харчовою алергією різного ступеня тяжкості за призначенням лікаря застосовуються спеціальні та лікувальні суміші.

Ви можете звернутися до педіатра на нашій Лінії підтримки, щоб підібрати правильну суміш для вашої дитини.

Правила введення прикорму дітям на штучному вигодовуванні:

Високоадаптовані молочні суміші за своїм складом максимально наближені до грудного молока і здатні забезпечити організм новонародженого всім комплексом необхідних поживних речовин. Тому вводити прикорм дитині на штучному або змішаному вигодовуванні слід згідно з тими ж правилами, що і дітям на грудному вигодовуванні.

Починати прикорм слід не раніше 6 місяців. До цього віку травна система новонародженого не виробляє ферменти, необхідні для переварювання і засвоєння нових продуктів харчування. Занадто раннє введення прикорму може стати причиною розвитку порушень травлення. До 6 місяців дитині цілком достатньо грудного молока і / або молочної суміші для повноцінного розвитку.

У деяких дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, ферментна система може дозрівати трохи раніше. Для них допустимо введення першого прикорму з 5 місяців. Однак, тільки за призначенням педіатра!

Якщо ви годуєте маля грудьми, дотримуйтеся дієти годуючої матері. Ваш раціон повинен бути різноманітним і збалансованим. У щоденному меню обов’язково повинні бути присутніми овочі, фрукти, м’ясо, риба, хліб, кисломолочні продукти. Виключити варто продукти-алергени, смажене, гостре.

Годуйте крихітку якомога довше, адже материнське молоко має абсолютно унікальний склад, який до того ж змінюється в залежності від потреб малюка.

У період грудного вигодовування у вас можуть виникати лактаційні кризи. Це тимчасове зниження кількості молока, яке виникає без видимих причин і триває від 1 до 4 діб. Поставтеся до цієї ситуації спокійно: частіше прикладайте малюка до грудей, не нервуйте, і ні в якому разі не поспішайте догодовувати дитину сумішшю. Зверніться до вашого педіатра за консультацією.

Отримати докладні відповіді на питання про грудне вигодовування ви можете і на нашій Лінії підтримки.

Якщо з певних причин грудного молока недостатньо або грудне вигодовування неможливо, ви можете забезпечити крихітку усіма необхідними для повноцінного розвитку корисними речовинами за допомогою адаптованих молочних сумішей. Тому не варто особливо переживати, якщо ваш карапуз перебуває на штучному вигодовуванні. Оточіть його теплом і турботою, і все обов’язково буде добре!

Намагаючись забезпечити своєму малюкові повноцінне харчування, не забувайте про емоційну сторону цього процесу. Крихітці так потрібна ваша любов, увага і турбота! Якщо ваш дитинка перебуває на штучному вигодовуванні, постарайтеся створити для нього такі умови, щоб він постійно відчував контакт з вами: під час годування з пляшечки, тримайте дитину на руках, так він буде відчувати ваш запах, чути биття серця. Розмовляйте з малятком тихим ніжним голосом, посміхайтеся йому, погладжуйте, наспівуйте. Це допоможе зміцнити емоційний зв’язок між вами, дасть малюку відчуття безпеки. Доведено, дітки, які в перші місяці життя отримують максимум материнського тепла і ласки, в подальшому краще розвиваються і менше хворіють. І припиніть переживати і звинувачувати себе в тому, що ви позбавили дитину чогось дуже важливого. Головне, що потрібно вашій дитині – любляча, уважна і спокійна мама.

У вас обов’язково вийде дати малюкові все необхідне!

Довгі дев’ять місяців ви носили малюка під серцем, і ось він з’явився на світ. Ми щиро вітаємо вас з цією чудовою подією! Напевно, у вас зараз виникають тисячі питань в голові. Ми хочемо відповісти на головне – чим і як годувати крихітку?

Правильне, збалансоване харчування – основа здоров’я та міцного імунітету. Найкраще, що ви можете зробити для свого маленького зараз – прикладати його до грудей так часто, як він просить. Ваше материнське молоко – єдиний ідеальний продукт харчування для новонародженого малюка. Тільки воно може забезпечити його гармонійний розвиток перші шість місяців життя.

Грудне молоко є унікальним за складом. Воно містить не тільки всі необхідні для дитини поживні речовини в ідеально збалансованому співвідношенні, але й комплекс захисних факторів та біологічно активних речовин. Вони допомагають організму немовляти рости і розвиватися правильно, формують здоровий імунітет.

Дитина у віці до 6 місяців повинна отримувати тільки мамине молочко. Немає необхідності допаювати його водичкою, чаєм або відваром. Грудне молоко містить близько 90% води, тому повністю задовольняє потребу дитячого організму в рідині.

Головний принцип успішного грудного годування – «попит породжує пропозицію». У мами створюється стільки молока, скільки необхідно саме її маляті. І вдень, і вночі годуйте крихітку так часто, як йому це необхідно. У перший місяць це може бути навіть кожні 40 хвилин. Мине небагато часу, і разом з малям ви виробите свій індивідуальний графік годувань, комфортний для обох.

Користь грудного вигодовування складно переоцінити і для здоров’я дитини, і для здоров’я матері-годувальниці. Доведено, діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, рідше хворіють на інфекційні та алергічні захворювання, мають кращі показники розумового розвитку. Згідно з дослідженнями ВООЗ, жінка, яка годує дитину грудьми, має менший ризик захворювання на рак молочної залози і яєчників.

Якщо у вас є питання, як налагодити грудне вигодовування, звертайтеся на нашу Лінію підтримки.

Грудне молоко – ідеальний продукт харчування і найкращий початок життя для вашої дитини. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує виключно грудне вигодовування протягом мінімум перших шести місяців життя дитини. Однак, іноді бувають ситуації, коли у молодої мами з певних причин не виробляється достатня кількість молока, або грудне вигодовування неможливо за медичними показаннями.

Про те, що дитині не вистачає грудного молока, свідчать наступні ознаки:

 • надбавка в масі менше 500 г на місяць;
 • сечовипускання дитини менше 6 разів на день, сеча жовта концентрована з різким запахом.

У таких випадках педіатри одностайні в думці – дитину потрібно годувати/догодовувати адаптованою молочною сумішшю. Обов’язково зверніться до вашого педіатра, щоб підібрати правильне дитяче харчування саме для вашого малюка. Також ви можете задати питання педіатру на нашій Лінії підтримки Friso.

Правила штучного і змішаного вигодовування:

 1. Режим харчування при годуванні сумішшю залишається вільним, як і при грудному вигодовуванні.
 2. Для годування новонародженого слід використовувати тільки спеціальні суміші для діток від народження до 6 місяців. Це так звані суміші 1-го ступеню. Їх позначають на баночках цифрою «1» або маркуванням «0-6 місяців».
 3. Правила введення продуктів та страв прикорму у дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні адаптованими молочними сумішами, такі ж, як і для малюків на грудному вигодовуванні.
 4. При змішаному вигодовуванні догодовувати сумішшю необхідно з ложечки і тільки після прикладання дитини до обох грудей.
 5. Кількість молочної суміші в значній мірі залежить від маси тіла дитини. Необхідно пам’ятати, що кількість їжі, яка використовується на одне годування, не завжди однакова протягом дня.

Орієнтовний добовий об’єм їжі, якщо маса тіла дитини відповідає середній віковій нормі, можна визначити за допомогою таблиці:

Вік дитини

Добовий обсяг їжі, мл

Від народження до 10 днів

70-80 х день життя новонародженого

Від 10 днів до 2 місяців

1/5 маси тіла

От 2 до 4 місяців

1/6 маси тіла

От 4 до 6 місяців

1/7 маси тіла

От 6 до 12 місяців

1/8 – 1/9 маси тіла

Високоадаптовані суміші Friso – це оптимальна комбінація ключових нутрієнтів, необхідних для повноцінного розвитку дитини та формування його імунної системи. До їх складу входять:

 • DHA / ARA (довголанцюгові поліненасичені жирні кислоти) – є незамінним будівельним матеріалом для нормального розвитку нервової системи, головного мозку і сітківки ока;
 • Пребіотики – сприяють формуванню здорової мікрофлори кишечника;
 • 5 основних нуклеотидів – підвищують імунітет дитини і роблять позитивний вплив на процес травлення.

Як виробляють суміші Friso читайте тут.

Годувати малюка грудьми – так природно і зручно. Зробіть все можливе, щоб налагодити лактацію і дати дитині найцінніше – ваше молоко.

Правила успішного грудного вигодовування:

 • Протягом першої години життя прикладіть дитину до грудей
 • Як можна більше часу перебувайте разом з малюком
 • Правильно прикладайте немовля до грудей
 • Годуйте дитину на вимогу, в тому числі вночі
 • Не давайте маляті до 6 місяців ніяких інших продуктів і рідини, за винятком випадків, обумовлених медичними показаннями
 • Намагайтеся не використовувати соски, пустушки.

У певні періоди дитина може потребувати більшої кількості грудного молока. Це пов’язано з його інтенсивним ростом. Будьте особливо уважні до маляти у віці:

 • 3 тижнів;
 • 6 тижнів;
 • 3 місяців.

У ці періоди слід частіше прикладати крихітку до грудей і ні в якому разі не варто поспішати вводити в раціон дитини молочні суміші.

Якщо з яких-небудь причин годувати маля грудьми ви не можете, поставтеся відповідально до вибору дитячої молочної суміші.

На що варто звернути увагу при виборі дитячої молочної суміші?

Вік. Насамперед, дитяча суміш повинна відповідати віку малюка. Суміші для діток від народження до 6 місяців – суміші 1-го ступеня, їх позначають на баночках цифрою «1» або маркуванням «0-6 місяців».

Особливості здоров’я. Обираючи суміш, важливо враховувати індивідуальні особливості стану здоров’я дитини. Якщо малюк з’явився на світ в покладений термін, з нормальною вагою, без будь-яких відхилень у розвитку, він здоровий, тоді йому підійде базова молочна суміш Frisolac 1. У разі ж, коли у дитини спостерігаються мінімальні порушення травлення (запори, відрижки, коліки і ін.) рекомендується Friso VOM 1. Якщо у малюка є ризик розвитку харчової алергії – рекомендується Frisolac HA 1. Передчасно народженим дітям або малюкам з низькою масою тіла, а також діткам з харчовою алергією різного ступеня тяжкості за призначенням лікаря застосовуються спеціальні та лікувальні суміші.

Ви можете звернутися до педіатра на нашій Лінії підтримки, щоб підібрати правильну суміш для вашої дитини.

Правила введення прикорму дітям на штучному вигодовуванні:

Високоадаптовані молочні суміші за своїм складом максимально наближені до грудного молока і здатні забезпечити організм новонародженого всім комплексом необхідних поживних речовин. Тому вводити прикорм дитині на штучному або змішаному вигодовуванні слід згідно з тими ж правилами, що і дітям на грудному вигодовуванні.

Починати прикорм слід не раніше 6 місяців. До цього віку травна система новонародженого не виробляє ферменти, необхідні для переварювання і засвоєння нових продуктів харчування. Занадто раннє введення прикорму може стати причиною розвитку порушень травлення. До 6 місяців дитині цілком достатньо грудного молока і / або молочної суміші для повноцінного розвитку.

У деяких дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, ферментна система може дозрівати трохи раніше. Для них допустимо введення першого прикорму з 5 місяців. Однак, тільки за призначенням педіатра!

Якщо ви годуєте маля грудьми, дотримуйтеся дієти годуючої матері. Ваш раціон повинен бути різноманітним і збалансованим. У щоденному меню обов’язково повинні бути присутніми овочі, фрукти, м’ясо, риба, хліб, кисломолочні продукти. Виключити варто продукти-алергени, смажене, гостре.

Годуйте крихітку якомога довше, адже материнське молоко має абсолютно унікальний склад, який до того ж змінюється в залежності від потреб малюка.

У період грудного вигодовування у вас можуть виникати лактаційні кризи. Це тимчасове зниження кількості молока, яке виникає без видимих причин і триває від 1 до 4 діб. Поставтеся до цієї ситуації спокійно: частіше прикладайте малюка до грудей, не нервуйте, і ні в якому разі не поспішайте догодовувати дитину сумішшю. Зверніться до вашого педіатра за консультацією.

Отримати докладні відповіді на питання про грудне вигодовування ви можете і на нашій Лінії підтримки.

Якщо з певних причин грудного молока недостатньо або грудне вигодовування неможливо, ви можете забезпечити крихітку усіма необхідними для повноцінного розвитку корисними речовинами за допомогою адаптованих молочних сумішей. Тому не варто особливо переживати, якщо ваш карапуз перебуває на штучному вигодовуванні. Оточіть його теплом і турботою, і все обов’язково буде добре!

Намагаючись забезпечити своєму малюкові повноцінне харчування, не забувайте про емоційну сторону цього процесу. Крихітці так потрібна ваша любов, увага і турбота! Якщо ваш дитинка перебуває на штучному вигодовуванні, постарайтеся створити для нього такі умови, щоб він постійно відчував контакт з вами: під час годування з пляшечки, тримайте дитину на руках, так він буде відчувати ваш запах, чути биття серця. Розмовляйте з малятком тихим ніжним голосом, посміхайтеся йому, погладжуйте, наспівуйте. Це допоможе зміцнити емоційний зв’язок між вами, дасть малюку відчуття безпеки. Доведено, дітки, які в перші місяці життя отримують максимум материнського тепла і ласки, в подальшому краще розвиваються і менше хворіють. І припиніть переживати і звинувачувати себе в тому, що ви позбавили дитину чогось дуже важливого. Головне, що потрібно вашій дитині – любляча, уважна і спокійна мама.

У вас обов’язково вийде дати малюкові все необхідне!

Схема прикорму малюка у шість місяців

У раціоні шестимісячного малюка головним продуктом харчування є грудне молоко або високоадаптована суміш. Однак в цьому віці дитині вже необхідні і інші джерела корисних речовин для повноцінного розвитку і зростання. Міністерство охорони здоров’я України розробило детальну схему введення прикорму. Радимо дотримуватися цих рекомендацій, щоб знайомство з новою їжею пройшло для вашого малюка  успішно.

Орієнтовна схема введення продуктів та страв прикорму *
Продукти і страви прикорму Термін введення, міс Обсяг залежно від віку дитини
6 місяців
Калорійність (ккал/день) 200
Добовий об’єм їжі (мл) 1/8-1/9 маси тіла
Кіл-ть прийому прикорму 3
Сік (фруктовий, ягідний,  овочевий), мл 6 30-50
Фруктове пюре, мл 6 40-50
Овочеве пюре, г 6 50-100
Молочно-круп’яна каша, г 6-7 50-100
Молочно-злакова каша, г 7-8
Кисло-молочні продукти, мл 8-9
Сир, г 6,5-7,5 5-25
Яєчний жовток, шт. 7,0-7,5
М’ясне пюре, г 6,5-7,0 5-30
Рибне пюре, г 8-10
Олія, г 6 ½ ч.л
Вершкове масло, г 6-7 ½ ч.л.
Хліб пшеничний, г 8-9

 

* У таблиці вказані орієнтовні терміни введення прикорму і його кількості. Тому кількість їжі, яку ви пропонуєте дитині, повинна ґрунтуватися на принципах активного годування: годувати дитину повільно і терпляче, заохочувати, не змушувати малюка їсти через силу.

Джерело: «Додаток 7 до Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років, Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 20.03.2008р. № 149»

Меню для прикорму в 6 місяців:

У віці шести місяців важливо, щоб малюк отримував прикорм з підвищеним вмістом заліза.
Ми пропонуємо вам один з варіантів збалансованого меню для шестимісячного малюка. Ви можете вносити корективи, замінюючи один продукт на інший, варіювати періодичність і обсяг порцій. Але, в будь-якому випадку, важливо дотримуватися Правил введення прикорму і обов’язково консультуватися з педіатром.

Період Продукт прикорму Меню на день З чого готувати Об’єм порції, г/мл, в сутки
1 день Перший овоч Овочеве пюре Кабачок 1/2 чайної ложки – 3 г
2-7 день Овочеве пюре Кабачок Поступово збільшувати об’єм до 100 г згідно схеми введення овочів (примітка 1)
8 день Овочеве пюре Кабачок до 100 г
Другий овоч Овочеве пюре Цвітна капуста 1/2 чайної ложки – 3 г
9-14 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста Порцію пюре з цвітної капусти збільшувати поступово згідно схеми введення овочів (примітка 1). Загальний об’єм овочевого пюре не перевищує 100 г
15 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста 100 г, 1/4 чайної ложки рослинної олії
Перша каша Круп’яна  каша Гречана 1/2 чайної ложки – 2,5 мл
16-22 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста 100 г, 1/4-1/2 чайної ложки рослинної олії
Круп’яна  каша Гречана Поступово збільшувати об’єм до 50-100 мл згідно схеми введення каші (примітка 2)
23 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста 100 г, 1/2 чайної ложки рослинної олії
Круп’яна  каша Гречана 50-100 мл
Перший фрукт Фруктове пюре Зелене яблуко 1/2 чайної ложки – 3 г
24-30 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста 100 г, 1/2 чайної ложки рослинної олії
Круп’яна  каша Гречана 50-100 мл
Фруктове пюре Зелене яблуко Поступово збільшувати об’єм до 40-50 г згідно схеми введення фруктового пюре (примітка 3)

Примітка 1. Схема введення овочів: 1 день: 1/2 чайної ложки – 3-4 г, 2 день: 1 чайна ложка – 8 г, 3 день: 3 чайні ложки – 20 г, 4 день: 7 чайних ложок – 40 г, 5 день: 12 чайних ложок – 70 г, 6 день: 17 чайних ложок – 100 г. Коли загальний обсяг овочів досягне 100 г, дозволяється поступово вводити рослинну олію – з 1/4 чайної ложки довести до 1/2 чайної ложки.
Примітка 2. Схема введення каші: 1 день: 1/2 чайної ложки – 2,5 мл, 2 день: 1 чайна ложка – 5 мл, 3 день: 3 чайні ложки-15 мл, 4 день: 6 чайних ложок 30 мл, 5 день: 12 чайних ложок – 60 мл, 6 день: 20 чайних ложок – 100 мл, 7 день: 20 чайних ложок – 100 мл. Коли загальний обсяг каші досягне 100 мл, дозволяється поступово вводити вершкове масло – з 1/4 чайної ложки довести до 1/2 чайної ложки.
Примітка 3. Схема введення фруктового пюре: 1 день: 1/2 чайної ложки – 3-4 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 5 чайних ложок – 30 г, 6 день: 7 чайних ложок – 42 г

Материнське молоко або адаптована молочна суміш повинні залишатися основним харчуванням малюка!

Мета прикорму – поступова адаптація дитини до немолочного харчування і забезпечення організму малюка додатковими (неосновними!) поживними речовинами.

Перед введенням прикорму переконайтеся, чи готовий ваш малюк до прикорму.

Педіатри і дієтологи рекомендують починати прикорм з овочів або каш. Визначальним фактором служить вага малюка. Якщо він нижчий за норму, тоді першими в раціон крихітки потрапляють каші. Для діток з нормальною вагою або вагою вище норми в якості першого продукту прикорму рекомендовані овочі. Ви можете перевірити вагу вашої дитини за допомогою нашого калькулятора – Календаря зросту і ваги.

У віці шести місяців важливо, щоб малюк отримував прикорм з підвищеним вмістом заліза. Наполегливо рекомендуємо дотримуватися списку Продуктів для прикорму.

Шестимісячній дитині можна пропонувати такі продукти:

 • каші з круп – гречана або рисова. Каші готуються на воді, без додавання коров’ячого молока, цукру, солі. Також можна купувати спеціальні дитячі каші – безмолочні, без цукру і солі. Уважно читайте склад на упаковці (вміст крупи має бути максимально високим, наприклад, 96%). У приготовлену кашу потрібно додавати грудне молоко або молочну суміш (суміш варити не можна);
 • овочі – рекомендується починати з білих овочів (кабачок, цвітна капуста). Овочі бажано готувати на пару, без додавання спецій. За допомогою блендера приготовані овочі подрібнити до ніжної гомогенної консистенції. Додати в готову страву грудне молоко або молочну суміш.;
 • фруктове пюре – з фруктами краще знайомити малюка вже тоді, коли він спробує і звикне до овочевих пюре. Фрукти мають яскраво виражений смак, який, звичайно ж, сподобається дитині. Однак після цього він може навідріз відмовитися від інших, не таких смачних, продуктів прикорму. Починати потрібно з пюре з зеленого некислого яблука. Пізніше можна пропонувати грушеве, персикове, абрикосове, сливове пюре;
 • рослинна олія – можна додавати в овочеве пюре, коли загальний обсяг порції досягне 100 г, починаючи з ¼ чайної ложки. Переважно, оливкова, першого холодного віджиму (extra vеrgine);
 • вершкове масло – можна додавати в каші, коли малюк вже зможе подужати порцію в 100 мл, починаючи з ¼ чайної ложки.

Соки слід пропонувати після того, як малюк спробував основні страви прикорму (каші, овочеве і фруктове пюре, м’ясо). Занадто раннє введення соків може викликати алергічні реакції і порушення травлення.

Існує думка, особливо серед представників старшого покоління, що сік потрібно давати дитині вже в 1,5-2 місяці. Така рекомендація давно втратила актуальність! Сучасні вчені довели: органічні кислоти, що містяться в соках, подразнюють ніжну слизову шлунково-кишкового тракту новонародженого. Тому вводити їх в раціон дитини до 6,5-7 місяців може бути небезпечно. Давати малюку сік рекомендується тільки після того, як він спробував пюре з цього фрукта. Починати краще з зеленого яблука. Якщо реакція на пюре у крихти нормальна, тоді ближче до 7 місяця можна запропонувати сік. Перша порція, як і будь-якого нового продукту, повинна бути мінімальною – ½ чайної ложки.
Зверніть увагу! Якщо у дитини часто виникають розлади травлення, є інші проблеми з шлунково-кишковим трактом, введення соків краще відкласти до 12 місяців.

Щоб знайомство з новою їжею пройшло для вас і вашого малюка успішно, дотримуйтеся Правил введення прикорму.

Пам’ятайте – у випадку з прикормом діє важливе правило «Краще пізніше, ніж раніше!» Прийде час, і ваш малюк сам виявить бажання все спробувати. На цьому етапі важливіше не нагодувати дитину прикормом (з цим завданням поки відмінно справляється грудне молоко або суміш), а підтримати його інтерес до їжі.

Допоможіть малюкові сформувати позитивне ставлення до їжі. Для цього:

 • під час годування посміхайтеся йому, весь час підтримуйте контакт спілкуванням і поглядом;
 • годуйте малюка повільно, спокійно, терпляче, розповідайте потішки, віршики;
 • приймайте їжу одночасно з дитиною, при цьому ваше страва повинна бути такою самою як у нього;
 • годуйте дитину з ложки і заохочуйте, якщо він самостійно захоче взяти їжу з тарілки ручкою;
 • позитивне ставлення до того чи іншого продукту настає приблизно через 8-10 проб, тому не варто очікувати, що вже після першого знайомства з новою стравою крихітка його полюбить і буде їсти з задоволенням. Майте терпіння!

Якщо ви слідуєте запропонованому нами меню, до кінця 6 місяця ваша дитина вже отримує 3 порції прикорму.

Денний раціон малюка може виглядати так:

06.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш)

10.00 – овочеве пюре / каша і фруктове пюре

14.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш)

18.00 – овочеве пюре / каша і фруктове пюре

22.00 -молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш)

Новий продукт краще давати в першій половині дня.

Ближче до сьомого місяця прикорм може стати повноцінною заміною 1-2 основних годувань (бажано денних). Але не переживайте, якщо ви трохи «спізнюєтеся»!

У страви прикорму рекомендується додавати грудне молоко або суміш, яку зазвичай їсть малюк. Це поліпшить смакові якості і зробить нову страву більш «знайомим» для крихітки.

 • Грудне молоко (20-30 мл) необхідно додавати вже в готові страви прикорму.
 • Для приготування овочевого пюре з додаванням молочної суміші, яку їсть малюк (в тому числі, спеціальні та лікувальні формули), необхідно розвести 1 мірну ложку порошку відповідно до інструкції на упаковці, додати суміш в свіжоприготовлене овочеве пюре, довести до потрібної консистенції, потім додати рослинну олію.
 • Для приготування каші з додаванням молочної суміші, яку їсть малюк (в тому числі, спеціальні та лікувальні формули), необхідно розвести 1 мірну ложку порошку відповідно до інструкції на упаковці, додати в суміш швидкорозчинну дитячу кашу, потім додати вершкове масло.

Овочеві пюре можна купувати вже готові, а можна готувати самостійно. Для цього краще використовувати пароварку. Приготовлені на пару овочі зберігають більше поживних речовин. Консистенція пюре повинна бути однорідною, без грудочок. Пам’ятайте, готове пюре не можна зберігати. Кожен день готуйте дитині свіжу страву. Не можна додавати сіль, цукор та інші спеції. Купуючи овочеве пюре в баночці, обов’язково звертайте увагу на склад – в пюре не повинно бути інгредієнтів, з якими малюк ще не знайомий (крохмаль, рис).

Каші також можна купувати спеціальні дитячі, а можна зварити в домашніх умовах. Для цього попередньо необхідно розмолоти крупу в кавомолці до стану борошна. Другий варіант – вже приготовлену кашу подрібнити в блендері до однорідної маси. Перші каші повинні бути безмолочні. Коров’яче і козяче молоко погано засвоюються, негативно впливають на слизову шлунково-кишкового тракту дитини.

Якщо малюк знаходиться на змішаному або штучному вигодовуванні, то в другому півріччі йому вже пора переходити на суміш другого ступеня (2, або з маркуванням «від 6 до 12 місяців»). Готовність маляти до нового етапу визначається так само, як і готовність до введення прикорму, за тими ж ознаками. Переходити на нову суміш слід поступово протягом 5-7 днів, і тільки після консультації з педіатром. Не можна змішувати різні суміші в одній пляшці. Смак нового харчування дещо відрізняється від звичного, тому вводити його потрібно за правилами введення нового прикорму. Зверніться на Лінію підтримки, і наш педіатр відповість на всі ваші запитання.

Схема прикорму в 7 місяців:

Коли, які продукти і в якій кількості слід давати дитині, щоб він ріс і розвивався правильно? Пропонуємо вам ознайомитися з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я України. У наведеній нижче таблиці вказана послідовність введення продуктів прикорму в раціон малюка, а також добовий обсяг їжі, необхідний дитині в цьому віці.

Орієнтовна схема введення продуктів та страв прикорму *
Продукти і страви прикорму Термін введення, міс Обсяг залежно від віку дитини
7 місяців
Калорійність (ккал/день) 200
Добовий обсяг їжі (мл) 1/8-1/9 маси тіла
Кіл-ть прийому прикорму 3
Сік (фруктовий, ягідний,  овочевий), мл 6 50-70
Фруктове пюре, мл 6 50-70
Овочеве пюре, г 6 150
Молочно-круп’яна каша, г 6-7 100-150
Молочно-злакова каша, г 7-8
Кисло-молочні продукти, мл 8-9
Сир, г 6,5-7,5 10-30
Яєчний жовток, шт. 7,0-7,5 1/8 – ¼
М’ясне пюре, г 6,5-7,0 30
Рибне пюре, г 8-10
Олія, г 6 ½ ч.л.
Вершкове масло, г 6-7 ½ ч.л
Хліб пшеничний, г 8-9

* У таблиці вказані орієнтовні терміни введення прикорму і його кількості. Тому кількість їжі, яку ви пропонуєте дитині, повинна ґрунтуватися на принципах активного годування: годувати дитину повільно і терпляче, заохочувати, не змушувати малюка їсти через силу.

Джерело: «Додаток 7 до Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років, Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 20.03.2008р. № 149»

Меню для прикорму в 7 місяців:

Продовжуйте годувати дитину грудьми та/або в разі потреби адаптованої молочної сумішшю. У цьому віці молочне харчування є основним джерелом поживних речовин для дитячого організму. До 7 місяців ваш маленький гурман, швидше за все, вже познайомився з овочами, кашами та фруктами. Прийшов час нових відкриттів. Пропонуємо один з варіантів меню. Зверніть увагу, що воно засноване на рекомендаціях щодо введення прикорму 6-місячним дітям і є їх логічним продовженням. Пам’ятайте, кожна дитина індивідуальна, тому схема прикорму повинна коректуватися виходячи з його потреб та особливостей розвитку. Обов’язково консультуйтеся з вашим педіатром.

Період Продукт прикорму Меню на день З чого готувати Обсяг порції, г/мл, в сутки
1 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста 150 г овочів, 1/2 чайної ложки рослинної олії
Перше м’ясо М’ясо Телятина 1/2 чайної ложки – 3 г
Фруктове пюре Зелене  яблуко 50-70 г
Круп’яна каша Гречана 100-150 г, 1/2 чайної ложки вершкового масла
2-7 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста 150 г овочів, 1/2 чайна ложка рослинної олії
М’ясо Телятина Поступово збільшити обсяг до 30 г згідно схеми введення м’яса (примітка 4)
Фруктове пюре Зелене  яблуко 50 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко На п’ятий  день після знайомства з м’ясом, введіть ½ чайної ложки (3 мл) соку з уже знайомого фрукта – яблука. Обсяг збільшувати поступово згідно схеми введення соку (примітка 5)
Круп’яна каша Гречана 100-150 г, 1/2 чайної ложки вершкового масла
8 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста, рослинна олія, телятина 150 г овочів, 30 г м’яса, 1/2 чайної ложки рослинної олії
Фруктове пюре Зелене  яблуко 50-70 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко 50-70 г
Сир (творог) Сир Сир дитячий 1/2 чайної ложки (3 г)
Круп’яна каша Гречана 100-150 г, 1/2 чайної ложки вершкового масла
9-14 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста, рослинна олія, телятина 150 г овочів, 30 г м’яса, 1/2 чайної ложки рослинної олії
Фруктове пюре Зелене  яблуко 50-70 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко 50-70 г
Сир Сир дитячий Поступово збільшити від 1 до 3 чайних ложок (10-30 г), можна добавляти в яблучне пюре
Круп’яна каша Гречана 100-150 г, 1/2 чайної ложки вершкового масла
15 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста, рослинна олія, телятина 150 г овочів, 30 г м’яса, 1/2 чайної ложки рослинної олії
Фруктове пюре Зелене  яблуко 50-70 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко 50-70 г
Сир Сир дитячий 10-30 г, можна добавляти в яблучне пюре
Круп’яна каша Гречана 100-150 г, 1/2 чайної ложки вершкового масла
Друга каша Круп’яна каша Рисова 1/2 чайной ложки – 2,5 мл
16-22 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста, рослинна олія, телятина 150 г овочів, 30 г м’яса, 1/2 чайної ложки рослинної олії
Фруктове пюре Зелене  яблуко 50-70 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко 50-70 г
Сир Сир дитячий 10-30 г, можна добавляти в яблучне пюре
Круп’яна каша Гречана/ рисова Порцію рисової каші збільшувати поступово згідно схеми введення каші (примітка 2). Загальний обсяг не перевищує 100-150 мл каші,  1/2 чайної ложки вершкового масла
23 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста, рослинна олія, телятина 150 г овочів, 30 г м’яса, 1/2 чайної ложки рослинної олії
Яєчний жовток Жовток Перепелиний 1/4 частина жовтка, можна добавити в овочеве пюре
Фруктове пюре Зелене  яблуко 50-70 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко 50-70 г
Сир Сир дитячий 10-30 г, можна добавляти в яблучне пюре
Круп’яна каша Гречана/ рисова 100-150 г, 1/2 чайної ложки вершкового масла
24-30 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста, рослинна олія, телятина, жовток 150 г овочів, 30 г м’яса, 1/2 чайної ложки рослинної олії, 1/4 частина перепелиного жовтка
Фруктове пюре Зелене  яблуко 50-70 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко 50-70 г
Сир Сир дитячий 10-30 г, можна добавляти в яблучне пюре
Круп’яна каша Гречана/ рисова 100-150 г, 1/2 чайної ложки вершкового масла

Примітка 1. Схема введення овочів: 1 день: 1/2 чайної ложки – 3-4 г, 2 день: 1 чайна ложка – 8 г, 3 день: 3 чайні ложки – 20 г, 4 день: 7 чайних ложок – 40 г, 5 день: 12 чайних ложок – 70 г, 6 день: 17 чайних ложок – 100 г. Коли загальний обсяг овочів досягне 100 г, дозволяється поступово вводити рослинну олію – з 1/4 чайної ложки довести до 1/2 чайної ложки.

Примітка 2. Схема введення каші: 1 день: 1/2 чайної ложки – 2,5 мл, 2 день: 1 чайна ложка – 5 мл, 3 день: 3 чайні ложки-15 мл, 4 день: 6 чайних ложок 30 мл, 5 день: 12 чайних ложок – 60 мл, 6 день: 20 чайних ложок – 100 мл, 7 день: 20 чайних ложок – 100 мл. Коли загальний обсяг каші досягне 100 мл, дозволяється поступово вводити вершкове масло – з 1/4 чайної ложки довести до 1/2 чайної ложки.

Примітка 3. Схема введення фруктового пюре: 1 день: 1/2 чайної ложки – 3-4 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 5 чайних ложок – 30 г, 6 день: 7 чайних ложок – 42 г

Примітка 4. Схема введення м’ясного пюре: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 4 чайних ложок – 24 г, 6 день: 5 чайних ложок – 30 г. Далі – згідно з обсягом порції відповідного віку дитини.

Примітка 5. Схема введення соку: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 мл, 2 день: 1 чайна ложка – 5 мл, 3 день: 2 чайні ложки – 10 мл, 4 день – 3 чайні ложки – 15 мл, 5 день – 4 чайних ложок – 20 мл, 6 день – 5 чайних ложок – 25 мл. Далі – згідно з обсягом порції відповідного віку дитини. При комбінуванні фруктового соку і фруктового пюре слід дотримуватися такої формули: обсяг соку = місяць життя дитини х 10; обсяг пюре = місяць життя дитина х 10 – 10

Складаючи меню для семимісячного малюка, можна вибрати наступні продукти:

 • каші з круп – гречана, рисова, кукурудзяна;
 • овочі – якщо малюк познайомився з білими овочами (кабачок, цвітна капуста), можна перейти до зелених – броколі, брюссельська капуста;
 • фруктове пюре – після того, як малюк познайомився з зеленим яблуком, далі можна пропонувати грушеве, сливове, персикове або абрикосове пюре;
 • рослинна олія та вершкове масло -якщо минулого місяця ви додавали ¼ чайної ложки масла, то зараз можна збільшити до ½ чайної ложки в овочеве пюре і каші, за умови, що порція кожного годування досягла не менше 100 мл;
 • м’ясо – важливо, щоб у віці 7 місяців дитина отримала прикорм з підвищеним вмістом заліза, яке міститься в м’ясі. Надайте перевагу телятині (червоне м’ясо нежирних сортів має переважати в раціоні);
 • жовток – додаткове джерело заліза. Для першого прикорму краще давати жовток перепелиного яйця. Воно вважається менш алергенним, ніж куряче;
 • сир – необхідний для формування кісткової системи, а також корисної мікрофлори кишечника. Малюкам категорично не можна давати звичайний домашній сир. Сир повинен бути виготовлений спеціально для дітей, адаптований під потреби дитячого організму. Ви можете приготувати його самостійно в домашніх умовах або купити дитячий сирок без добавок, з мінімальним терміном зберігання;
 • соки – слід пропонувати після того, як малюк спробував основні страви прикорму (каші, овочеве і фруктове пюре, м’ясо). Давати малюку сік рекомендується тільки після того, як він спробував пюре з цього фрукта. Якщо реакція на пюре у малюка нормальна, тоді на 5 день знайомства з цим фруктом можна запропонувати сік. Перша порція, як і будь-якого іншого нового продукту, повинна бути мінімальною – ½ чайної ложки. Починати краще з соку зеленого яблука, без цукру і консервантів. Зверніть увагу! Занадто раннє введення соків може викликати алергічні реакції і порушення травлення. Якщо у дитини часто виникають розлади травлення, є інші проблеми з шлунково-кишковим трактом, введення соків краще відкласти до 12 місяців.

Щоб знайомство з новою їжею пройшло для вас і вашого малюка успішно, дотримуйтеся рекомендацій:

 • Продовжуйте дотримуватися списку Продуктів для прикорму
 • Не можна одночасно вводити два і кілька нових видів прикорму.
 • Переходити до нового виду їжі можна тільки тоді, коли малюк звикне до попереднього (приблизно на 5-7 день). У разі виникнення алергії або проблем з травленням так ви зможете визначити «винуватця» і виключити його з меню малюка.
 • Пам’ятайте, кожен новий продукт вводиться по ½ чайній ложці (3 г) в день. Поступово обсяг нарощується до рекомендованого обсягу по кожному продукту згідно з схемою МОЗ. Збільшення обсягу повинно бути поступовим протягом тижня.
 • Новий продукт прикорму рекомендується давати в першій половині дня, щоб простежити реакцію організму на той чи інший продукт. Страву, до якої він вже звик – в обід.
 • Перед тим, як дати дитині страву прикорму, погодуйте його грудьми або в разі штучного вигодовування – невеликою кількістю молочної суміші.
 • У страви прикорму рекомендується додавати грудне молоко або молочну суміш.
 • Комбінувати продукти – наприклад, каші змішувати з овочами або фруктами, – можна тільки після того, як малюк вже познайомився з кожним продуктом окремо.
 • Не можна давати дитині продукти для дорослих (каші, сир).
 • У сім місяців малюк вже досить впевнено сидить, тому краще годувати його в спеціальному стільчику для годування.
 • Годувати дитину тільки ложкою.
 • Їжа для дитини повинна бути свіжоприготовленою, мати ніжну гомогенну консистенцію, охолодженої до температури тіла (36-37°С).
 • Пам’ятайте – кожна дитина індивідуальна. Ні в якому разі не змушуйте малюка їсти через силу.

Якщо ви слідуєте запропонованому нами меню, до кінця 7 місяця ваша дитина вже отримує 3 порції прикорму. Перерви між прийомами їжі складають 4 години.

Денний раціон малюка може виглядати так:

06.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш)

10.00 – овочеве пюре з рослинним маслом, а також м’ясо, яєчний жовток. Якщо в раціоні малюка є сік, можна запропонувати дитячий фруктовий сік.

14.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш), а також дитячий сирок і фруктове пюре.

18.00 – каша з вершковим маслом, а також половина добової норми фруктового пюре.

22.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш)

До кінця 7 місяця прикорм здатний стати повноцінною заміною 2 основних годувань. Але все одно продовжуйте прикладати дитину до грудей після кожного прикорму. Вам це допоможе зберегти лактацію, а малюкові принесе задоволення і дасть відчуття безпеки.

Основні страви прикорму семимісячної дитини – це овочеві пюре і каші. В овочі можна додавати подрібнені м’ясо і жовток. У кашу – фруктове пюре.

Продовжуйте додавати грудне молоко або суміш, яку зазвичай їсть малюк. Це поліпшить смакові якості і зробить нову страву більш «знайомою» для крихітки. Готувати ці страви потрібно також як минулого місяця.

Якщо ви віддаєте перевагу годуванню малюка баночним дитячим харчуванням, намагайтеся хоча б зрідка балувати його стравами домашнього приготування. Цю рекомендацію ВООЗ аргументує тим, що малюк повинен поступово пізнавати все більшу різноманітність смакових відчуттів і структур. Вибираючи овочеве пюре в баночці, обов’язково звертайте увагу на склад – в пюре не повинно бути інгредієнтів, з якими малюк ще не знайомий (крохмаль, рис).

Купуючи заморожені овочі і фрукти для приготування пюре, стежте, щоб вони були розсипчастими. Шматочки льоду, сніг в овочевому або фруктовому асорті свідчить про неправильне зберігання, а значить, і небезпечно для крихти.

Для приготування м’ясного прикорму вибирайте свіже, високоякісне м’ясо. Щоб приготувати м’ясну страву для маленького гурмана, слід відокремити м’ясо від кісток, фасцій, потім перекрутити за допомогою м’ясорубки 2 рази або подрібнити блендером до стану дрібного фаршу. Якщо варити цілісний шматок м’яса, а потім його подрібнити, фарш вийде волокнистий, і може здатися малюкові неапетитним.

Для зручності приготування м’ясного пюре можна зробити заготовки. Для цього потрібно сформувати з фаршу кульки, попередньо зваживши на кухонних вагах, упакувати в окрему ємність і зберігати в морозильній камері. Слід враховувати, що після варіння вага м’ясних кульок зменшиться. Тому вага кульок з сирого фаршу повинна бути на 10-15 г більше, ніж необхідно для добової норми, відповідно до віку вашого малюка.

М’ясні кульки варяться окремо від овочів. М’ясний бульйон не рекомендується давати дітям до 1 року.

Якщо ваш малюк вже познайомився з першим фруктом (це повинно бути яблуко зелених некислих сортів), можна запропонувати яблучний сік. Перша порція, як будь-якого нового продукту, повинна бути мінімальною – ½ чайної ложки. Соки повинні бути монокомпонентними, без цукру і інших добавок, приготованими зі свіжих екологічно чистих фруктів і овочів. Але не варто занадто захоплюватися цим продуктом. Не дивлячись на уявну користь соків, вони можуть завдати шкоди маляті, порушивши роботу шлунково-кишкового тракту або викликавши алергію. Пропонуйте дитині сік тільки в тому випадку, коли він добре засвоюється і не викликає ніяких негативних реакцій. І пам’ятайте, соки не можуть замінити воду і молоко.

У разі, коли малюк навідріз відмовляється від прикорму, не варто його змушувати. Ваше надмірно наполегливе бажання нагодувати його може налякати крихітку, і він відмовиться взагалі що-небудь пробувати. Зробіть паузу, відволічіть дитину. Пізніше запропонуйте йому інший продукт (іншого смаку та/або консистенції). Страву, яка малюкові не сподобалася, можна дати в інший день. Дуже важливо під час годування спілкуватися з малюком, підтримувати тісний емоційний зв’язок.

 

Схема прикорму в 8 місяців:

Коли, які продукти і в якій кількості слід давати дитині, щоб він ріс і розвивався правильно? Пропонуємо вам ознайомитися з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я України. У наведеній нижче таблиці вказана послідовність введення продуктів прикорму в раціон малюка, а також добовий обсяг їжі, необхідний дитині в цьому віці.

Орієнтовна схема введення продуктів та страв прикорму *
Продукти і страви прикорму Термін введення, міс Обсяг залежно від віку дитини
8 місяців
Калорійність (ккал/день) 200
Добовий об’єм їжі (мл) 1/8-1/9 маси тіла
Кіл-ть прийому прикорму 3
Сік (фруктовий, ягідний,  овочевий), мл 6 50-70
Фруктове пюре, мл 6 50-70
Овочеве пюре, г 6 170
Молочно-круп’яна каша, г 6-7 150
Молочно-злакова каша, г 7-8
Кисло-молочні продукти, мл 8-9 50-100
Сир, г 6,5-7,5 30
Яєчний жовток, шт. 7,0-7,5 ¼-1/2
М’ясне пюре, г 6,5-7,0 50
Рибне пюре, г 8-10 10-20
Олія, г 6 1ч.л.
Вершкове масло, г 6-7 1ч.л.
Хліб пшеничний, г 8-9 5

* У таблиці вказані орієнтовні терміни введення прикорму і його кількості. Тому кількість їжі, яку ви пропонуєте дитині, повинна ґрунтуватися на принципах активного годування: годувати дитину повільно і терпляче, заохочувати, не змушувати малюка їсти через силу.

Джерело: «Додаток 7 до Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років, Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 20.03.2008р. № 149»

Меню для прикорму у 8 місяців:

Меню прикорму 8-місячного малюка стає все більш різноманітним. Щоб організм дитини отримував всі необхідні для росту і розвитку нутрієнти, його раціон повинен бути збалансованим. Пропонуємо один з варіантів грамотно організованого меню прикорму восьмимісячного малюка. Ви можете брати його за основу, доповнюючи або замінюючи деякі страви в залежності від індивідуальних переваг вашого маленького гурмана. Дана схема заснована на попередніх рекомендаціях щодо введення прикорму малюкам 6-7 місяців. Обов’язково дотримуйтесь порад вашого педіатра.

Період Продукт прикорму Меню на день З чого готувати Обсяг порції, г/мл, в сутки
хліб білий пшеничний щодня, 5 г
1 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста, рослинна олія, телятина, жовток 170 г овочів, 30 г м’яса, 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/2 частина перепелиного жовтка
Фруктове пюре Зелене  яблуко 50-70 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко 50-70 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти в фруктове пюре
Круп’яна каша Гречана/ рисова до 150 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
Третя каша Злакова каша Вівсяна 1/2 чайной ложки – 2,5 мл
2-7 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста, рослинна олія, телятина, жовток 170 г овочів, 30 г м’яса, 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/2 частина перепелиного жовтка
Фруктове пюре Зелене  яблуко 50-70 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко 50-70 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти в фруктове пюре
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна Порцію вівсяної каші збільшувати поступово згідно схеми введення каші (примітка 2). Загальний обсяг не перевищує 150 мл каші, 1/1 чайної ложки вершкового масла
8 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста, рослинна олія, телятина, жовток 170 г овочів, 30 г м’яса, 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/2 частина перепелиного жовтка
Третій овоч пюре Гарбуз світлого сорту, світло-жовтий 1/2 чайної ложки – 3 г
Фруктове пюре Зелене  яблуко 50-70 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко 50-70 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти в фруктове пюре
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна 150 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
9-14 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий, рослинна олія, телятина, жовток Порцію пюре з гарбуза збільшувати поступово згідно схеми введення овочевого пюре (примітка 1). Загальний обсяг овочів – 170 г, також 30 г м’яса, 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/2 частина перепелиного жовтка
Фруктове пюре Зелене  яблуко 50-70 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко 50-70 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти в фруктове пюре
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна 150 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
15 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий, рослинна олія, телятина, жовток 170 г овочів, 30 г м’яса, 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/2 частина перепелиного жовтка
Фруктове пюре Зелене  яблуко 50-70 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко 50-70 г
Другий фрукт Фруктове пюре Слива 1/2 чайної ложки – 3 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти в фруктове пюре
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна 150 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
16-22 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий, рослинна олія, телятина, жовток 170 г овочів, 30 г м’яса, 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/2 частина перепелиного жовтка
Фруктове пюре Зелене  яблуко/ слива Порцію сливового пюре збільшувати поступово згідно схеми введення фруктового пюре (примітка 3). Загальний обсяг фруктового пюре – 50-70 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко 50-70 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти в фруктове пюре
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна 150 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
23 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий, рослинна олія, телятина, жовток 170 г овочів, 30 г м’яса, 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/2 частина перепелиного жовтка
Фруктове пюре Зелене  яблуко/ слива 50-70 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко 50-70 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти в фруктове пюре
Кисломолочний продукт Кисломолочне Кефір дитячий 1 чайна ложка – 5 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна 150 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
24-30 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий, рослинна олія, телятина, жовток 170 г овочів, 30 г м’яса, 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/2 частина перепелиного жовтка
Фруктове пюре Зелене  яблуко/ слива 50-70 г
Фруктовий сік освітлений Зелене  яблуко 50-70 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти в фруктове пюре
Кисломолочне Кефір дитячий Поступово збільшити обсяг до 50-100 мл згідно схеми введення питних кисломолочних продуктів (примітка 6)
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна 150 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла

Примітка 1. Схема введення овочів: 1 день: 1/2 чайної ложки – 3-4 г, 2 день: 1 чайна ложка – 8 г, 3 день: 3 чайні ложки – 20 г, 4 день: 7 чайних ложок – 40 г, 5 день: 12 чайних ложок – 70 г, 6 день: 17 чайних ложок – 100 г. Коли загальний обсяг овочів досягне 100 г, дозволяється поступово вводити рослинну олію – з 1/4 чайної ложки довести до 1/2 чайної ложки.

Примітка 2. Схема введення каші: 1 день: 1/2 чайної ложки – 2,5 мл, 2 день: 1 чайна ложка – 5 мл, 3 день: 3 чайні ложки-15 мл, 4 день: 6 чайних ложок 30 мл, 5 день: 12 чайних ложок – 60 мл, 6 день: 20 чайних ложок – 100 мл, 7 день: 20 чайних ложок – 100 мл. Коли загальний обсяг каші досягне 100 мл, дозволяється поступово вводити вершкове масло – з 1/4 чайної ложки довести до 1/2 чайної ложки.

Примітка 3. Схема введення фруктового пюре: 1 день: 1/2 чайної ложки – 3-4 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 5 чайних ложок – 30 г, 6 день: 7 чайних ложок – 42 г

Примітка 4. Схема введення м’ясного пюре: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 4 чайних ложок – 24 г, 6 день: 5 чайних ложок – 30 г. Далі – згідно з обсягом порції відповідного віку дитини.

Примітка 5. Схема введення соку: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 мл, 2 день: 1 чайна ложка – 5 мл, 3 день: 2 чайні ложки – 10 мл, 4 день – 3 чайні ложки – 15 мл, 5 день – 4 чайних ложок – 20 мл, 6 день – 5 чайних ложок – 25 мл. Далі – згідно з обсягом порції відповідного віку дитини. При комбінуванні фруктового соку і фруктового пюре слід дотримуватися такої формули: обсяг соку = місяць життя дитини х 10; обсяг пюре = місяць життя дитина х 10 – 10

Примітка 6. Схема введення питних кисломолочних продуктів: 1 день: 1/1 чайна ложка -5 мл, 2 день: 2 чайні ложки – 10 мл, 3 день: 4 чайні ложки – 20 мл, 4 день: 6 чайних ложок – 30 мл, 5 день – 8 чайних ложок – 40 мл, 6 день – 10 чайних ложок – 50 мл. Далі – згідно обсягу порції відповідного віку дитини.

Харчування малюка в 8 місяців ні в якому разі не повинно виключати з його раціону найцінніше – материнське молочко або молочну суміш (при змішаному та/або штучному вигодовуванні). Важливо, щоб грудне молоко малюк отримував мінімум два рази на добу (вранці і перед нічним сном). Як і в попередньому місяці бажано догодовувати дитину грудьми або сумішшю після прикорму.

У цьому віці важливо, щоб харчування дитини було різноманітним і збалансованим. Він уже з задоволенням споживає кілька видів овочевих і фруктових пюре, ласує кашами, знає смак м’яса і яєчного жовтка (краще перепелиного).

У 8 місяців йому належить познайомитися з кисломолочними продуктами (кефіром), білим пшеничним хлібом і дитячим печивом.

Щоб урізноманітнити меню, можна починати комбінувати продукти. Наприклад, давати не тільки пюре з різних фруктів, але і їх поєднання з сиром, кефіром, кашами. Пам’ятайте, комбінувати продукти можна тільки після того, як малюк вже познайомився з кожним продуктом окремо.

Дуже важливо продовжувати дотримуватися Правил введення прикорму  і пропонувати тільки ті продукти, які відповідають віку вашого малюка. Дотримання цих рекомендацій забезпечить правильне збалансоване харчування і здоровий розвиток малюка.

Для меню восьмимісячної дитини можна вибрати наступні продукти:

 • каші круп’яні та злакові – гречана, рисова, кукурудзяна, вівсяна;
 • овочі – дотримуючись колірної схеми «білий-зелений-жовтий-помаранчевий», можна ввести в раціон картоплю. Через високий вміст крохмалю, порція картоплі в овочевому пюре не повинна перевищувати 30%. Картопляне пюре в чистому вигляді можна давати дитині тільки після 1 року;
 • хліб білий – не більше 5 г;
 • рослинна олія і вершкове масло –в овочеве пюре і  кашу по 1 чайній ложці відповідно;
 • м’ясо – телятина, індичка, кролятина;
 • жовток – краще давати жовток перепелиного яйця;
 • фруктове пюре – яблучне, грушеве, сливове, персикове або абрикосове пюре;
 • соки – яблучний, грушевий, сливовий, персиковий або абрикосовий. Давати малюку сік рекомендується тільки після того, як він спробував пюре з цього фрукта. Дозволяються тільки спеціальні дитячі, без цукру і консервантів. Якщо у дитини часто виникають розлади травлення, є інші проблеми з шлунково-кишковим трактом, введення соків краще відкласти до 12 місяців;
 • кисломолочні продукти – позитивно впливають на мікрофлору кишечника дитини, багаті вітамінами групи В і кальцієм. Вводити кисломолочні продукти, як і всі нові страви прикорму потрібно поступово, починаючи з 1 чайної ложки (сир, кефір, трохи пізніше йогурт). Дозволяються тільки спеціальні дитячі, вони адаптовані під потреби організму малюків.

Якщо у дитини є схильність до алергії або алергія на білок коров’ячого молока, будьте обережні з введенням кисломолочних продуктів. Незважаючи на всю користь, яку вони приносять організму, слід пам’ятати, що в кефірі міститься значна кількість казеїну – молочного білка, який часто провокує алергічну реакцію.

У раціон дитини можна почати вводити рибу – цінне джерело білка, амінокислот, поліненасичених жирних кислот, вітамінів В2, В12 і мінеральних речовин. Ці речовини необхідні малюкові для дозрівання мозку, сітківки ока, зміцнення серцево-судинної та імунної систем. Рибу слід давати 1-2 рази в тиждень замість м’яса. Перевагу слід віддавати океанічній білій рибі (тріска, хек, минтай). Пам’ятайте, що краще пізно, ніж раніше вводити нові продукти. Це стосується і риби. Терміни введення риби – індивідуальні. Малюкам, схильним до алергії, рибу краще пропонувати трохи пізніше, в наступному місяці.

Як і раніше слід бути обережними з соками. Вони підвищують кислотність шлункового соку, дратують слизову шлунка, і при надмірному вживанні можуть викликати у малюка розлади травлення і алергічну реакцію. Соки повинні бути без цукру і інших добавок, приготованими зі свіжих екологічно чистих фруктів і овочів. Пропонуйте дитині сік тільки в тому випадку, якщо він добре засвоюється і не викликає яких-небудь негативних реакцій. І пам’ятайте, соки не можуть замінити воду і молоко. Не рекомендується дітям до року давати апельсиновий, лимонний, грейпфрутовий, ананасовий сік. Також слід бути обережними з виноградним соком, оскільки він викликає підвищене газоутворення.

Якщо ви слідуєте запропонованому нами меню, до кінця 8 місяця ваша дитина отримує 3 порції прикорму. При цьому прикорм повинен стати повноцінною заміною 2-3 основних годувань. Перерви між прийомами їжі складають 4 години.

Денний раціон малюка може виглядати так:

06.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш)

10.00 – овочеве пюре з рослинним маслом, а також м’ясо, яєчний жовток, хліб. Якщо в раціоні малюка є сік, можна запропонувати дитячий фруктовий сік.

14.00 – кисломолочний продукт (поки не введений повним обсягом кефір, можна давати дитячий сирок), а також половина добової норми фруктового пюре, дитяче печиво.

20.00 – каша з вершковим маслом, а також сир і половина добової норми фруктового пюре.

22.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш)

Їжа для восьмимісячного малюка повинна мати, як і раніше, ніжну гомогенну консистенцію. Для приготування овочевих, м’ясних і фруктових пюре скористайтеся нашими рекомендаціями для семимісячних малюків.

Якщо в сім місяців малюк тільки знайомився з м’ясом, то зараз воно складає значну частину його раціону. Поступово вводьте різні нежирні сорти м’яса – телятину, індичку, кролятину. Обов’язково стежте, як реагує організм дитини на кожен з видів м’яса.

Якщо ви віддаєте перевагу купувати готове м’ясне пюре (дитяче харчування в баночках), вивчайте маркування, терміни придатності, дотримуйтесь правил зберігання. Вибирайте монокомпонентні пюре, зроблені з м’яса одного виду, без додавання спецій і картопляного крохмалю. Це особливо важливо, якщо дитина схильна до харчової алергії. Зверніть увагу на склад м’ясного пюре – надайте перевагу такому, де вміст м’яса найбільш високий (як правило, це 40%). Тому порція готового м’ясного пюре для відповідного віку повинна бути більше, ніж приготовленого самостійно.

Якщо в цьому місяці ви починаєте знайомити малюка з рибою, перша порція повинна бути не більше ½ чайної ложки (3г). У дні введення риби, продовжуйте давати м’ясо. Загальний обсяг м’яса і риби – 50 г в день. Ми пропонуємо включати в меню рибу в 9 місяців – Ви можете ознайомитися як вводити і скласти меню в нашому Календарі в статті “Меню на місяць” для 9 місячного малюка.

Ні в якому разі не можна давати малюкові питні йогурти з фруктовими добавками і кисломолочні продукти для дорослих. Вибирайте спеціальні дитячі продукти – вони адаптовані до особливостей організму дитини. Або приготуйте їх самостійно за допомогою йогуртниці і спеціальних заквасок.

Схема прикорму в 9 місяців:

Як скласти правильне і повноцінне меню для прикорму 9-місячної дитини? Пропонуємо вам ознайомитися з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я України. У наведеній нижче таблиці вказана послідовність введення продуктів прикорму в раціон малюка, а також добовий обсяг їжі, необхідний дитині для повноцінного харчування в 9 місяців.

Орієнтовна схема введення продуктів та страв прикорму *
Продукти і страви прикорму Термін введення, міс Обсяг залежно від віку дитини
9 місяців
Калорійність (ккал/день) 300
Добовий обсяг їжі (мл) 1/8-1/9 маси тіла
Кіл-ть прийому прикорму 4
Сік (фруктовий, ягідний,  овочевий), мл 6 80
Фруктове пюре, мл 6 80
Овочеве пюре, г 6 180
Молочно-круп’яна каша, г 6-7 180
Молочно-злакова каша, г 7-8
Кисло-молочні продукти, мл 8-9 100-150
Сир, г 6,5-7,5 30
Яєчний жовток, шт. 7,0-7,5 1/2
М’ясне пюре, г 6,5-7,0 50
Рибне пюре, г 8-10 30-50
Олія, г 6 1 ч. л.
Вершкове масло, г 6-7 1 ч. л.
Хліб пшеничний, г 8-9 5

* У таблиці вказані орієнтовні терміни введення прикорму і його кількості. Тому кількість їжі, яку ви пропонуєте дитині, повинна ґрунтуватися на принципах активного годування: годувати дитину повільно і терпляче, заохочувати, не змушувати малюка їсти через силу.

Джерело: «Додаток 7 до Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років, Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 20.03.2008р. № 149»

Меню для прикорму в 9 місяців:

Ми пропонуємо приклад збалансованого меню для дев’ятимісячного карапуза. Можете брати його за основу, коректуючи відповідно до рекомендацій педіатра і смаковими уподобаннями дитини. Дана схема заснована на попередніх рекомендаціях щодо введення прикорму для 6-8-місячних малюків.

Період Продукт прикорму Меню на день З чого готувати Обсяг порції, г/мл, в сутки
хліб білий пшеничний щодня, 2,5 г
печиво дитяче щодня, 2,5 г
1 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий, рослинна олія, телятина, жовток 180 г овочів, 50 г м’яса, 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
Фруктове пюре Яблуко/ слива 80 г
Третій фрукт Фруктове пюре Груша 1/2 чайної ложки
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко 80 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти у фруктове пюре
Кисломолочне Кефір дитячий 100-150 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна 150 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
2-7 день М’ясо-овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий, рослинна олія, телятина, жовток 180 г овочів, 50 г м’яса, 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша Порцію грушевого пюре збільшувати поступово згідно схеми введення фруктового пюре (примітка 3). Загальний обсяг фруктового пюре – 80г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша На п’ятий день після знайомства з грушевим пюре введіть  1/2 чайної ложки (3 мл) соку з груши. Обсяг грушевого соку збільшувати згідно схеми введення соку (примітка 5). Загальний обсяг фруктового соку – 80 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти у фруктове пюре
Кисломолочне Кефір дитячий 100-150 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна 150 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
8 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий, рослинна олія, жовток 180 г овочів, 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина У дні введення риби продовжуйте давати м’ясо. Загальний обсяг м’яса та риби – 50 г
Перша риба Риба біла морська хек 1/2 чайної ложки – 3 г
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша 80 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша 80 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти у фруктове пюре
Кисломолочне Кефір дитячий 100-150 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна 150 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
9-14 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий, рослинна олія, жовток 180 г овочів, 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина У дні введення риби продовжуйте давати м’ясо. Загальний обсяг м’яса та риби – 50 г
Риба біла морська Хек Поступово збільшити обсяг до 30 г згідно схеми введення риби (примітка 7)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша 80 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша 80 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти у фруктове пюре
Кисломолочне Кефір дитячий 100-150 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна 150 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
15 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий, рослинна олія, жовток 180 г овочів, 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
Четвертий овоч пюре Картопля 1/2 чайної ложки – 3 г
М’ясо Телятина 50 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 30-50 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша 80 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша 80 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти у фруктове пюре
Кисломолочне Кефір дитячий 100-150 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна 150 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
16-22 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля, рослинна олія, жовток Порцію картоплі в пюре збільшувати поступово згідно схеми введення овочів (примітка 1), але не більше ніж 1/3 від всього об’єму овочів (60 г). Загальний обсяг овочів – 180 г, а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина 50 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 30-50 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша 80 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша 80 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти у фруктове пюре
Кисломолочне Кефір дитячий 100-150 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна 150 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
23 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля, рослинна олія, жовток 180 г овочів, але картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина 50 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 30-50 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша 80 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша 80 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти у фруктове пюре
Кисломолочне Кефір дитячий 100-150 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна 150 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
Четверта каша Злакова каша Кукурудзяна 1/2 чайної ложки – 2,5 мл
24-30 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля, рослинна олія, жовток 180 г овочів, але картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина 50 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 30-50 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша 80 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша 80 г
Сир Сир дитячий 30 г, можна добавляти у фруктове пюре
Кисломолочне Кефір дитячий 100-150 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна Порцію кукурудзяної каші збільшувати поступово згідно схеми введення каші (примітка 2). Загальний обсяг не перевищує 150 мл каші, 1/1 чайної ложки вершкового масла

Примітка 1. Схема введення овочів: 1 день: 1/2 чайної ложки – 3-4 г, 2 день: 1 чайна ложка – 8 г, 3 день: 3 чайні ложки – 20 г, 4 день: 7 чайних ложок – 40 г, 5 день: 12 чайних ложок – 70 г, 6 день: 17 чайних ложок – 100 г. Коли загальний обсяг овочів досягне 100 г, дозволяється поступово вводити рослинну олію – з 1/4 чайної ложки довести до 1/2 чайної ложки.

Примітка 2. Схема введення каші: 1 день: 1/2 чайної ложки – 2,5 мл, 2 день: 1 чайна ложка – 5 мл, 3 день: 3 чайні ложки-15 мл, 4 день: 6 чайних ложок 30 мл, 5 день: 12 чайних ложок – 60 мл, 6 день: 20 чайних ложок – 100 мл, 7 день: 20 чайних ложок – 100 мл. Коли загальний обсяг каші досягне 100 мл, дозволяється поступово вводити вершкове масло – з 1/4 чайної ложки довести до 1/2 чайної ложки.

Примітка 3. Схема введення фруктового пюре: 1 день: 1/2 чайної ложки – 3-4 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 5 чайних ложок – 30 г, 6 день: 7 чайних ложок – 42 г

Примітка 4. Схема введення м’ясного пюре: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 4 чайних ложок – 24 г, 6 день: 5 чайних ложок – 30 г. Далі – згідно з обсягом порції відповідного віку дитини.

Примітка 5. Схема введення соку: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 мл, 2 день: 1 чайна ложка – 5 мл, 3 день: 2 чайні ложки – 10 мл, 4 день – 3 чайні ложки – 15 мл, 5 день – 4 чайних ложок – 20 мл, 6 день – 5 чайних ложок – 25 мл. Далі – згідно з обсягом порції відповідного віку дитини. При комбінуванні фруктового соку і фруктового пюре слід дотримуватися такої формули: обсяг соку = місяць життя дитини х 10; обсяг пюре = місяць життя дитина х 10 – 10

Примітка 6. Схема введення питних кисломолочних продуктів: 1 день: 1/1 чайна ложка -5 мл, 2 день: 2 чайні ложки – 10 мл, 3 день: 4 чайні ложки – 20 мл, 4 день: 6 чайних ложок – 30 мл, 5 день – 8 чайних ложок – 40 мл, 6 день – 10 чайних ложок – 50 мл. Далі – згідно обсягу порції відповідного віку дитини.

Примітка 7. Схема введення риби: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 4 чайних ложок – 24 г, 6 день: 5 чайних ложок – 30 г. Далі – згідно обсягу порції відповідного віку дитини, при цьому рибні дні – 1-2 дні на тиждень.

У дев’ять місяців грудне молоко як і раніше є найкориснішою складовою у харчуванні малюка. Обов’язково продовжуйте прикладати дитину до грудей або давати йому адаптовану молочну суміш. Перше (ранкове) і останнє (перед нічним сном), повинно бути молочним годуванням.

У дев’ять місяців в раціоні малюка вже присутні всі основні групи продуктів. Важливо правильно їх комбінувати, щоб зростаючий організм отримував весь комплекс поживних речовин.

Пам’ятайте, що знайомити з новими видами продуктів потрібно як і раніше з мінімальної дози. Важливо продовжувати дотримуватися правил прикорму і спостерігати за реакцією організму, щоб виявити ознаки можливої алергії.

Для меню дев’ятимісячного малюка можна вибрати наступні продукти:

 • каші круп’яні та злакові – гречана, рисова, кукурудзяна, вівсяна, пшенична;
 • овочі – дотримуючись колірної схеми «білий-зелений-жовтий-помаранчевий», можна ввести в раціон світлі сорти гарбуза (жовту) і моркви. Якщо в раціоні крихти присутня картопля, пам’ятайте, що через високий вміст крохмалю, порція картоплі в овочевому пюре не повинна перевищувати 30%. Картопляне пюре в чистому вигляді можна давати дитині тільки після 1 року;
 • хліб і дитяче печиво – У раціоні дев’ятимісячного карапуза повинен бути білий пшеничний хліб. Також можете йому запропонувати разом з кефіром або соком поласувати дитячим печивом, надайте перевагу спеціальному дитячому швидкорозчинному печиву;
 • рослинна олія і вершкове масло – по 1 чайній ложці в овочеве пюре і кашу відповідно;
 • м’ясо – телятина, індичка, кролятина. Свинину нежирних сортів краще відкласти до 1 року.;
 • риба – океанічна біла (хек, минтай, тріска);
 • жовток – перевагу варто віддавати жовтку перепелиного яйця;
 • фруктове пюре – яблучне, грушеве, сливове, персикове або абрикосове пюре;
 • соки – яблучний, грушевий, сливовий, персиковий або абрикосовий. Давати малюку сік рекомендується тільки після того, як він спробував пюре з цього фрукта. Дозволяються тільки спеціальні дитячі, без цукру і консервантів. Якщо у дитини часто виникають розлади травлення, є інші проблеми з шлунково-кишковим трактом, введення соків краще відкласти до 12 місяців;
 • кисломолочні продукти – сир, кефір, йогурт.

Якщо ви слідуєте запропонованому нами меню, до кінця 9 місяця ваша дитина вже отримує 3 порції прикорму. Перерви між прийомами їжі складають 4 години.

Денний раціон малюка може виглядати так:

07.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш)

10.00 – овочеве пюре з рослинною олією, а також м’ясо або риба, яєчний жовток, хліб. Якщо в раціоні малюка є сік, можна запропонувати дитячий фруктовий сік

13.00 – кисломолочний продукт (кефір або йогурт), а також половина добової норми фруктового пюре, дитяче печиво

18.00 – каша з вершковим маслом, а також дитячий сир і половина добової норми фруктового пюре

22.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш).

Поступово можна змінювати консистенцію страв прикорму – переходити від рідкої їжі (овочеве пюре, перетерті супчики, кашки) до більш густої, з невеликими грудочками. Овочі для прикорму вже можна не перетирати в блендері до однорідної маси, а просто розім’яти виделкою.

Дитині до 1 року небажано давати пюре і супи, приготовані на основі м’ясного бульйону. Варіть овочі та м’ясо окремо.

Замість м’ясного пюре можна готувати фрикадельки. Це урізноманітнює раціон дитини і стимулює формування навичок жування. Намагайтеся робити фрикадельки якомога більше пухкими і пишними. Не треба їх подрібнювати. Нехай малюк бере їх ручкою і відкушує.

Зараз у малюка активно ріжуться зубки. Щоб він міг «почухати» ясна, в проміжках між основними годуваннями можете давати йому дитяче печиво, а також невеликі шматочки м’яких фруктів, варених овочів – в цьому випадку дуже зручно використовувати ниблер.

Заохочуйте прагнення крихти тримати ложку і їсти самостійно.

Воду та інші напої потрібно пропонувати малюкові зі спеціальної дитячої чашки.

Дітям до 2 років суворо не рекомендується вживання ніяких видів чаю і тим більше кави. Ці напої перешкоджають процесу засвоєння заліза.

У дев’ять місяців у діток починають формуватися індивідуальні переваги в їжі. Хтось обожнює кашу, хтось за вуха уплітає м’ясо чи рибку і навідріз відмовляється від сиру. Беріть до уваги смаки вашого гурмана. Ніколи не сваріть і не змушуйте дитину їсти те, що він не хоче. Те ж стосується і обсягу прикорму. Не варто насильно «впихати» в малюка всю порцію. Нехай він їсть стільки, скільки хоче. Повірте, доброзичливе ставлення і позитивне налаштування набагато важливіше, ніж ті кілька калорій, які він не засвоїть.

Схема прикорму в 10 місяців:

Важливо правильно збалансувати меню малюка, щоб він отримував всі необхідні для повноцінного росту і розвитку поживні речовини. Пропонуємо ознайомитися з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я України. У наведеній нижче таблиці вказана послідовність введення продуктів прикорму, а також добовий обсяг їжі, необхідний дитині в цьому віці.

Орієнтовна схема введення продуктів та страв прикорму *
Продукти і страви прикорму Термін введення, міс Обсяг залежно від віку дитини
10 місяців
Калорійність (ккал/день) 300
Добовий обсяг їжі (мл) 1/8-1/9 маси тіла
Кіл-ть прийому прикорму 4
Сік (фруктовий, ягідний,  овочевий), мл 6 100
Фруктове пюре, мл 6 90-100
Овочеве пюре, г 6 200
Молочно-круп’яна каша, г 6-7 200
Молочно-злакова каша, г 7-8
Кисло-молочні продукти, мл 8-9 150-200
Сир, г 6,5-7,5 50
Яєчний жовток, шт. 7,0-7,5 ½-1
М’ясне пюре, г 6,5-7,0 50-60
Рибне пюре, г 8-10 50-60
Олія, г 6 1 ч. л.
Вершкове масло, г 6-7 1 ч. л.
Хліб пшеничний, г 8-9 10

* У таблиці вказані орієнтовні терміни введення прикорму і його кількості. Тому кількість їжі, яку ви пропонуєте дитині, повинна ґрунтуватися на принципах активного годування: годувати дитину повільно і терпляче, заохочувати, не змушувати малюка їсти через силу.

Джерело: «Додаток 7 до Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років, Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 20.03.2008р. № 149»

Меню для прикорму у 10 місяців:

Потреба дитячого організму у вітамінах, мінералах і інших нутрієнтів зростає. Щоб заповнити її, необхідно ретельно продумати меню дитини, включивши в нього всі необхідні продукти прикорму. Пропонуємо варіант збалансованого меню. Можете брати його за основу, коректуючи в залежності від смаків і особливостей розвитку вашого карапуза. Зверніть увагу, що дана схема заснована на попередніх рекомендаціях (лінк) по введенню прикорму.

Період Продукт прикорму Меню на день З чого готувати Обсяг порції, г/мл, на добу
хліб білий пшеничний щодня, 5 г
печиво дитяче щодня, 5 г
1 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля, рослинна олія, жовток 200 г овочів, але картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Друге м’ясо М’ясо Індичатина 1/2 чайної ложки – 3 г
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
2-7 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля, рослинна олія, жовток 200 г овочів, але картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина Порцію індичатини збільшувати поступово згідно схеми введення м’яса (примітка 4). Загальний обсяг м’яса – 50-60 г
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
8 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля, рослинна олія, жовток 200 г овочів, але картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша 90-100 г
Четвертий фрукт Фруктове пюре Абрикос 1/2 чайної ложки, 3 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
9-14 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля, рослинна олія, жовток 200 г овочів, але картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос Порцію абрикосового пюре збільшувати поступово згідно схеми введенні фруктового пюре (примітка 3). Загальний обсяг фруктового пюре –  90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос На п’ятий день після знайомства з абрикосом, введіть ½ чайної ложки (3 мл) абрикосового соку. Об’єм абрикосового соку збільшувати поступово згідно схеми введення соків (примітка 5). Загальний обсяг соку – 100 г.
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
15 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля, рослинна олія, жовток 200 г овочів, але картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
П’ятий овоч Пюре Броколі 1/2 чайної ложки – 3 г
М’ясо Телятина/ індичатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
16-22 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі, рослинна олія, жовток Порцію броколі збільшувати поступово згідно схеми введення овочів (примітка 1) Загальний обсяг овочів  – 200 г, у т.ч картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
23 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
П’ята каша Каша Пшенична 1/2 чайної ложки – 2,5 мл
24-30 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична Порцію пшеничної каші збільшувати поступово згідно схеми ведення каші (примітка 2). Загальний обсяг каші – 200 мл, а також 1/1 чайної ложки вершкового масла

Примітка 1. Схема введення овочів: 1 день: 1/2 чайної ложки – 3-4 г, 2 день: 1 чайна ложка – 8 г, 3 день: 3 чайні ложки – 20 г, 4 день: 7 чайних ложок – 40 г, 5 день: 12 чайних ложок – 70 г, 6 день: 17 чайних ложок – 100 г. Коли загальний обсяг овочів досягне 100 г, дозволяється поступово вводити рослинну олію – з 1/4 чайної ложки довести до 1/2 чайної ложки.

Примітка 2. Схема введення каші: 1 день: 1/2 чайної ложки – 2,5 мл, 2 день: 1 чайна ложка – 5 мл, 3 день: 3 чайні ложки-15 мл, 4 день: 6 чайних ложок 30 мл, 5 день: 12 чайних ложок – 60 мл, 6 день: 20 чайних ложок – 100 мл, 7 день: 20 чайних ложок – 100 мл. Коли загальний обсяг каші досягне 100 мл, дозволяється поступово вводити вершкове масло – з 1/4 чайної ложки довести до 1/2 чайної ложки.

Примітка 3. Схема введення фруктового пюре: 1 день: 1/2 чайної ложки – 3-4 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 5 чайних ложок – 30 г, 6 день: 7 чайних ложок – 42 г

Примітка 4. Схема введення м’ясного пюре: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 4 чайних ложок – 24 г, 6 день: 5 чайних ложок – 30 г. Далі – згідно з обсягом порції відповідного віку дитини.

Примітка 5. Схема введення соку: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 мл, 2 день: 1 чайна ложка – 5 мл, 3 день: 2 чайні ложки – 10 мл, 4 день – 3 чайні ложки – 15 мл, 5 день – 4 чайних ложок – 20 мл, 6 день – 5 чайних ложок – 25 мл. Далі – згідно з обсягом порції відповідного віку дитини. При комбінуванні фруктового соку і фруктового пюре слід дотримуватися такої формули: обсяг соку = місяць життя дитини х 10; обсяг пюре = місяць життя дитина х 10 – 10

Примітка 6. Схема введення питних кисломолочних продуктів: 1 день: 1/1 чайна ложка -5 мл, 2 день: 2 чайні ложки – 10 мл, 3 день: 4 чайні ложки – 20 мл, 4 день: 6 чайних ложок – 30 мл, 5 день – 8 чайних ложок – 40 мл, 6 день – 10 чайних ложок – 50 мл. Далі – згідно обсягу порції відповідного віку дитини.

Примітка 7. Схема введення риби: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 4 чайних ложок – 24 г, 6 день: 5 чайних ложок – 30 г. Далі – згідно обсягу порції відповідного віку дитини, при цьому рибні дні – 1-2 дні на тиждень.

Прикорм вже практично повністю задовольняє енергетичні потреби дитини, але це не означає, що пора припиняти грудне вигодовування. Продовжуйте прикладати малюка до грудей (або давати суміш) вранці після пробудження і перед нічним сном.

У порівнянні з 9 місяцем раціон 10-12-місячного малюка не змінюється істотно. Він продовжує харчуватися тими ж продуктами, розширюється хіба що варіативність їх приготування, і збільшується обсяг порцій.

Консистенція страв стає більш твердою. Можна пропонувати дитині шматочки фруктів, варених овочів, печиво та сухарики. Ці продукти допомагають зміцнювати жувальні м’язи, сприяють правильному розвитку щелепи і росту зубів.

Важливо продовжувати дотримуватися правил прикорму і при введенні нових продуктів спостерігати за реакцією організму, щоб виявити ознаки можливої алергії.

Для меню дитини в цьому віці можна вибрати наступні продукти:

 • каші круп’яні та злакові – гречана, рисова, кукурудзяна, вівсяна, пшенична, ячмінна. Якщо малюк познайомився з кожної кашею окремо, можна готувати каші з декількох злаків. Будьте обережні з манною крупою. Педіатри рекомендують відмовитися від неї до досягнення малюком 2 років. Манна каша практично не містить вітамінів і мінеральних речовин, зате дає велике навантаження на підшлункову залозу;
 • овочі – продовжуйте дотримуватися колірної схеми «білий-зелений-жовтий-помаранчевий». Ближче до року в дитячі страви можна додавати дрібно нарізану свіжу городню зелень (кріп, петрушку);
 • хліб і дитяче печиво;
 • рослинна олія і вершкове масло – по 1 чайній ложці в готове овочеве пюре або кашу;
 • м’ясо – телятина, індичка, кролятина. Якщо малюк не схильний до алергії, можна запропонувати йому курятину. Свинину нежирних сортів краще відкласти до 1 року;
 • риба – океанічна біла (хек, минтай, тріска);
 • жовток – перевагу варто віддавати жовтку перепелиного яйця;
 • фрукти і фруктове пюре – яблучне, грушеве, сливове, персикове, абрикосове, банан, різні ягоди. Знайомство з цитрусовими (мандаринами, апельсинами, грейпфрутом, гранатом) краще відкласти;
 • соки – якщо малюк вже спробував всі монокомпонентні соки, можна починати обережно вводити фруктово-ягідні, фруктово-овочеві. Пам’ятайте, що дітям рекомендується давати спеціальні дитячі соки, без цукру і консервантів, з плодів, вирощених в екологічно безпечних регіонах. Якщо у дитини часто виникають розлади травлення, є інші проблеми з шлунково-кишковим трактом, введення соків краще відкласти до 12 місяців;
 • кисломолочні продукти – дитячі сир, кефір, йогурт. Ці продукти є цінним джерелом кальцію і білка. Плюс добре впливають на мікрофлору кишечника, сприяючи нормальному травленню.

Якщо ви слідуєте запропонованому нами меню в 10-12 місяців ваша дитина вже отримує 4 порції прикорму. Перерва між годуваннями – 4 години.

Денний раціон малюка може виглядати так:

06.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш)

10.00 – овочеве пюре з рослинною олією, а також м’ясо або риба, яєчний жовток, хліб. Якщо в раціоні малюка є сік, можна запропонувати дитячий фруктовий сік

14.00 – кисломолочний продукт (кефір або йогурт), а також половина добової норми фруктового пюре, дитяче печиво.

18.00 – каша з вершковим маслом, а також дитячий сирок і половина добової норми фруктового пюре.

22.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш).

До першого дня народження раціон малюка розширюється – прийшов час включити кулінарну фантазію і почати готувати для маляти не тільки корисні, але і смачні, красиво оформлені страви.

Замість м’ясного пюре і фрикадельок запропонуйте вашому маленькому гурману м’ясне суфле: очищене від плівок і жиру м’ясо зваріть, пропустіть двічі через м’ясорубку, додайте дитяче молоко, борошно, жовток перепелиного яйця і ретельно перемішайте, потім введіть попередньо збитий в піну яєчний білок. Масу потрібно викласти в змащені маслом формочки і запекти в духовці до готовності (близько 30 хвилин) або приготувати на пару (в пароварці або мультиварці).

Овочі можна давати не тільки у вигляді супів і пюре, але і в складі, наприклад, овочевого салату. Для його приготування потрібно натерти сирі або відварені овочі на дрібну терку і заправити оливковою олією, сметаною або йогуртом. У страви іноді можна додавати трохи солі і твердого сиру.

Молочні каші можна іноді заміняти макаронними виробами (вермішеллю або локшиною). В такому випадку необхідно відварити макарони, окремо підігріти дитяче молоко або приготувати дитячу молочну суміш, яку споживає малюк (як зазначено в інструкції на упаковці), потім додати в макарони молоко або суміш і вершкове масло.

З сиру – приготувати смачну запіканку з додаванням фруктів.
Малюк їсть не тільки ротиком, а й очима. Подбайте про те, щоб страви для маляти виглядали апетитно. І обов’язково прислухайтеся до його бажань. Якщо дитина навідріз відмовляється їсти броколі, не потрібно її примушувати. Запропонуйте якийсь інший овоч, а броколі можна заховати, наприклад, в красиво прикрашене овочеве суфле або запіканку. Карапуз ні за що не здогадається про ваш «секреті» і з’їсть корисні ласощі з величезним задоволенням!

Вгамувати спрагу дитини допоможуть смачні і корисні напої, приготовані з сезонних або заморожених фруктів і ягід: компоти, морси, кисілі. Для приготування кисілю (його, до речі, можна давати малюкові на полуденок, як повноцінний прикорм) замість крохмалю краще використовувати пектин. Це природна скліюча речовина, яка дасть кисілю потрібну густоту.

У цьому віці дитині не дозволяється давати: жирні, смажені, гострі, копчені продукти, різні приправи, консерви (м’ясні, рибні), соління, маринади, оселедець, ковбасу, сосиски, каву, солодощі, зокрема шоколад, цукерки, торти. Шлунково-кишковий тракт малюка ще не готовий до перетравлювання такої важкої їжі.

Схема прикорму в 11 місяців:

Важливо правильно збалансувати меню малюка, щоб він отримував всі необхідні для повноцінного росту і розвитку поживні речовини. Пропонуємо ознайомитися з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я України. У наведеній нижче таблиці вказана послідовність введення продуктів прикорму, а також добовий обсяг їжі, необхідний дитині в цьому віці.

Орієнтовна схема введення продуктів та страв прикорму *
Продукти і страви прикорму Термін введення, міс Обсяг залежно від віку дитини
11 місяців
Калорійність (ккал/день) 300
Добовий обсяг їжі (мл) 1/8-1/9 маси тіла
Кіл-ть прийому прикорму 4
Сік (фруктовий, ягідний,  овочевий), мл 6 100
Фруктове пюре, мл 6 90-100
Овочеве пюре, г 6 200
Молочно-круп’яна каша, г 6-7 200
Молочно-злакова каша, г 7-8
Кисло-молочні продукти, мл 8-9 150-200
Сир, г 6,5-7,5 50
Яєчний жовток, шт. 7,0-7,5 ½-1
М’ясне пюре, г 6,5-7,0 50-60
Рибне пюре, г 8-10 50-60
Олія, г 6 1 ч. л.
Вершкове масло, г 6-7 1 ч. л.
Хліб пшеничний, г 8-9 10

* У таблиці вказані орієнтовні терміни введення прикорму і його кількості. Тому кількість їжі, яку ви пропонуєте дитині, повинна ґрунтуватися на принципах активного годування: годувати дитину повільно і терпляче, заохочувати, не змушувати малюка їсти через силу.

Джерело: «Додаток 7 до Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років, Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 20.03.2008р. № 149»

Меню для прикорму в 11 місяців:

У віці 10-12 місяців потреба дитячого організму у вітамінах, мінералах і інших нутрієнтів зростає. Щоб заповнити її, необхідно ретельно продумати меню дитини, включивши в нього всі необхідні продукти прикорму. Пропонуємо варіант збалансованого меню для дітей віком 11 місяців. Можете брати його за основу, коректуючи в залежності від смаків і особливостей розвитку вашого карапуза. Зверніть увагу, що дана схема заснована на попередніх рекомендаціях по введенню прикорму.

Період Продукт прикорму Меню на день З чого готувати Обсяг порції, г/мл, на добу
хліб білий пшеничний щодня, 5 г
печиво дитяче щодня, 5 г
1 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Третє м’ясо М’ясо Крільчатина 1/2 чайної ложки – 3 г
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична 200 мл, 1/1 чайна ложка вершкового масла
2-7 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина Порцію крільчатини збільшувати поступово згідно схеми введення м’яса (примітка 4). Загальний обсяг м’яса – 50-60 г
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична 200 мл, 1/1 чайна ложка вершкового масла
8 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
Шостий овоч Пюре Морква 1/2 чайної ложки – 5 г
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична 200 мл, 1/1 чайна ложка вершкового масла
9-14 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі/ морква, рослинна олія, жовток Порцію моркви збільшувати поступово згідно схеми введення овочів (примітка 1). Загальний обсяг овочів – 200 г, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична 200 мл, 1/1 чайна ложка вершкового масла
15 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі/ морква, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос 90-100 г
П’ятий фрукт Фруктове пюре Персик 1 чайна ложка – 3 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична 200 мл, 1/1 чайна ложка вершкового масла
16-22 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі/ морква, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос/ персик Порцію пюре з персика збільшувати поступово згідно схеми введення фруктового пюре (примітка 3). Загальний обсяг фруктового пюре – 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос/ персик На п’ятий день після знайомства з персиком, введіть ½ чайної ложки (3 мл) персикового соку. Обсяг персикового соку збільшувати поступово згідно схеми введення соку (примітка 5)
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична 200 мл, 1/1 чайна ложка вершкового масла
23 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі/ морква, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос/ персик 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос/ персик 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична 200 мл, 1/1 чайна ложка вершкового масла
Шоста каша Каша Ячмінна 1/2 чайної ложки – 2,5 мл
24-30 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі/ морква, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос/ персик 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос/ персик 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична/ ячмінна Порцію ячмінної каші збільшувати поступово згідно схеми введення каш (примітка 2). Загальний обсяг каші – 200 мл, а також 1/1 чайної ложки вершкового масла

Примітка 1. Схема введення овочів: 1 день: 1/2 чайної ложки – 3-4 г, 2 день: 1 чайна ложка – 8 г, 3 день: 3 чайні ложки – 20 г, 4 день: 7 чайних ложок – 40 г, 5 день: 12 чайних ложок – 70 г, 6 день: 17 чайних ложок – 100 г. Коли загальний обсяг овочів досягне 100 г, дозволяється поступово вводити рослинну олію – з 1/4 чайної ложки довести до 1/2 чайної ложки.

Примітка 2. Схема введення каші: 1 день: 1/2 чайної ложки – 2,5 мл, 2 день: 1 чайна ложка – 5 мл, 3 день: 3 чайні ложки-15 мл, 4 день: 6 чайних ложок 30 мл, 5 день: 12 чайних ложок – 60 мл, 6 день: 20 чайних ложок – 100 мл, 7 день: 20 чайних ложок – 100 мл. Коли загальний обсяг каші досягне 100 мл, дозволяється поступово вводити вершкове масло – з 1/4 чайної ложки довести до 1/2 чайної ложки.

Примітка 3. Схема введення фруктового пюре: 1 день: 1/2 чайної ложки – 3-4 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 5 чайних ложок – 30 г, 6 день: 7 чайних ложок – 42 г

Примітка 4. Схема введення м’ясного пюре: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 4 чайних ложок – 24 г, 6 день: 5 чайних ложок – 30 г. Далі – згідно з обсягом порції відповідного віку дитини.

Примітка 5. Схема введення соку: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 мл, 2 день: 1 чайна ложка – 5 мл, 3 день: 2 чайні ложки – 10 мл, 4 день – 3 чайні ложки – 15 мл, 5 день – 4 чайних ложок – 20 мл, 6 день – 5 чайних ложок – 25 мл. Далі – згідно з обсягом порції відповідного віку дитини. При комбінуванні фруктового соку і фруктового пюре слід дотримуватися такої формули: обсяг соку = місяць життя дитини х 10; обсяг пюре = місяць життя дитина х 10 – 10

Примітка 6. Схема введення питних кисломолочних продуктів: 1 день: 1/1 чайна ложка -5 мл, 2 день: 2 чайні ложки – 10 мл, 3 день: 4 чайні ложки – 20 мл, 4 день: 6 чайних ложок – 30 мл, 5 день – 8 чайних ложок – 40 мл, 6 день – 10 чайних ложок – 50 мл. Далі – згідно обсягу порції відповідного віку дитини.

Примітка 7. Схема введення риби: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 4 чайних ложок – 24 г, 6 день: 5 чайних ложок – 30 г. Далі – згідно обсягу порції відповідного віку дитини, при цьому рибні дні – 1-2 дні на тиждень.

Прикорм вже практично повністю задовольняє енергетичні потреби дитини, але це не означає, що пора припиняти грудне вигодовування. Продовжуйте прикладати малюка до грудей (або давати суміш) вранці після пробудження і перед нічним сном.

У порівнянні з 9 місяцем раціон 10-12-місячного малюка не змінюється істотно. Він продовжує харчуватися тими ж продуктами, розширюється хіба що варіативність їх приготування, і збільшується обсяг порцій.

Консистенція страв стає більш твердою. Можна пропонувати дитині шматочки фруктів, варених овочів, печиво та сухарики. Ці продукти допомагають зміцнювати жувальні м’язи, сприяють правильному розвитку щелепи і росту зубів.

Важливо продовжувати дотримуватися правил прикорму і при введенні нових продуктів спостерігати за реакцією організму, щоб виявити ознаки можливої алергії.

Для меню дитини в цьому віці можна вибрати наступні продукти:

 • каші круп’яні та злакові – гречана, рисова, кукурудзяна, вівсяна, пшенична, ячмінна. Якщо малюк познайомився з кожної кашею окремо, можна готувати каші з декількох злаків. Будьте обережні з манною крупою. Педіатри рекомендують відмовитися від неї до досягнення малюком 2 років. Манна каша практично не містить вітамінів і мінеральних речовин, зате дає велике навантаження на підшлункову залозу;
 • овочі – продовжуйте дотримуватися колірної схеми «білий-зелений-жовтий-помаранчевий». Ближче до року в дитячі страви можна додавати дрібно нарізану свіжу городню зелень (кріп, петрушку);
 • хліб і дитяче печиво;
 • рослинна олія і вершкове масло – по 1 чайній ложці в готове овочеве пюре або кашу;
 • м’ясо – телятина, індичка, кролятина. Якщо малюк не схильний до алергії, можна запропонувати йому курятину. Свинину нежирних сортів краще відкласти до 1 року;
 • риба – океанічна біла (хек, минтай, тріска);
 • жовток – перевагу варто віддавати жовтку перепелиного яйця;
 • фрукти і фруктове пюре – яблучне, грушеве, сливове, персикове, абрикосове, банан, різні ягоди. Знайомство з цитрусовими (мандаринами, апельсинами, грейпфрутом, гранатом) краще відкласти;
 • соки – якщо малюк вже спробував всі монокомпонентні соки, можна починати обережно вводити фруктово-ягідні, фруктово-овочеві. Пам’ятайте, що дітям рекомендується давати спеціальні дитячі соки, без цукру і консервантів, з плодів, вирощених в екологічно безпечних регіонах. Якщо у дитини часто виникають розлади травлення, є інші проблеми з шлунково-кишковим трактом, введення соків краще відкласти до 12 місяців;
 • кисломолочні продукти – дитячі сир, кефір, йогурт. Ці продукти є цінним джерелом кальцію і білка. Плюс добре впливають на мікрофлору кишечника, сприяючи нормальному травленню.

Якщо ви слідуєте запропонованому нами меню в 10-12 місяців ваша дитина вже отримує 4 порції прикорму. Перерва між годуваннями – 4 години.

Денний раціон малюка може виглядати так:

06.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш)

10.00 – овочеве пюре з рослинною олією, а також м’ясо або риба, яєчний жовток, хліб. Якщо в раціоні малюка є сік, можна запропонувати дитячий фруктовий сік

14.00 – кисломолочний продукт (кефір або йогурт), а також половина добової норми фруктового пюре, дитяче печиво.

18.00 – каша з вершковим маслом, а також дитячий сирок і половина добової норми фруктового пюре.

22.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш).

До першого дня народження раціон малюка розширюється – прийшов час включити кулінарну фантазію і почати готувати для маляти не тільки корисні, але і смачні, красиво оформлені страви.

Замість м’ясного пюре і фрикадельок запропонуйте вашому маленькому гурману м’ясне суфле: очищене від плівок і жиру м’ясо зваріть, пропустіть двічі через м’ясорубку, додайте дитяче молоко, борошно, жовток перепелиного яйця і ретельно перемішайте, потім введіть попередньо збитий в піну яєчний білок. Масу потрібно викласти в змащені маслом формочки і запекти в духовці до готовності (близько 30 хвилин) або приготувати на пару (в пароварці або мультиварці).

Овочі можна давати не тільки у вигляді супів і пюре, але і в складі, наприклад, овочевого салату. Для його приготування потрібно натерти сирі або відварені овочі на дрібну терку і заправити оливковою олією, сметаною або йогуртом. У страви іноді можна додавати трохи солі і твердого сиру.

Молочні каші можна іноді заміняти макаронними виробами (вермішеллю або локшиною). В такому випадку необхідно відварити макарони, окремо підігріти дитяче молоко або приготувати дитячу молочну суміш, яку споживає малюк (як зазначено в інструкції на упаковці), потім додати в макарони молоко або суміш і вершкове масло.

З сиру – приготувати смачну запіканку з додаванням фруктів.
Малюк їсть не тільки ротиком, а й очима. Подбайте про те, щоб страви для маляти виглядали апетитно. І обов’язково прислухайтеся до його бажань. Якщо дитина навідріз відмовляється їсти броколі, не потрібно її примушувати. Запропонуйте якийсь інший овоч, а броколі можна заховати, наприклад, в красиво прикрашене овочеве суфле або запіканку. Карапуз ні за що не здогадається про ваш «секреті» і з’їсть корисні ласощі з величезним задоволенням!

Вгамувати спрагу дитини допоможуть смачні і корисні напої, приготовані з сезонних або заморожених фруктів і ягід: компоти, морси, кисілі. Для приготування кисілю (його, до речі, можна давати малюкові на полуденок, як повноцінний прикорм) замість крохмалю краще використовувати пектин. Це природна скліюча речовина, яка дасть кисілю потрібну густоту.

У цьому віці дитині не дозволяється давати: жирні, смажені, гострі, копчені продукти, різні приправи, консерви (м’ясні, рибні), соління, маринади, оселедець, ковбасу, сосиски, каву, солодощі, зокрема шоколад, цукерки, торти. Шлунково-кишковий тракт малюка ще не готовий до перетравлювання такої важкої їжі.

Схема прикорму в 12 місяців:

Важливо правильно збалансувати меню малюка, щоб він отримував всі необхідні для повноцінного росту і розвитку поживні речовини. Пропонуємо ознайомитися з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я України. У наведеній нижче таблиці вказана послідовність введення продуктів прикорму, а також добовий обсяг їжі, необхідний дитині в цьому віці.

Орієнтовна схема введення продуктів та страв прикорму *
Продукти і страви прикорму Термін введення, міс Обсяг залежно від віку дитини
12 місяців
Калорійність (ккал/день)   550
Добовий обсяг їжі (мл)   1/8-1/9 маси тіла
Кіл-ть прийому прикорму   4-5
Сік (фруктовий, ягідний,  овочевий), мл 6 100
Фруктове пюре, мл 6 90-100
Овочеве пюре, г 6 200
Молочно-круп’яна каша, г 6-7 200
Молочно-злакова каша, г 7-8
Кисло-молочні продукти, мл 8-9 150-200
Сир, г 6,5-7,5 50
Яєчний жовток, шт. 7,0-7,5 ½-1
М’ясне пюре, г 6,5-7,0 50-60
Рибне пюре, г 8-10 50-60
Олія, г 6 1 ч. л.
Вершкове масло, г 6-7 1 ч. л.
Хліб пшеничний, г 8-9 10

 

* У таблиці вказані орієнтовні терміни введення прикорму і його кількості. Тому кількість їжі, яку ви пропонуєте дитині, повинна ґрунтуватися на принципах активного годування: годувати дитину повільно і терпляче, заохочувати, не змушувати малюка їсти через силу.

Джерело: «Додаток 7 до Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років, Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 20.03.2008р. № 149»

Меню для прикормау в 12 місяців:

У віці 10-12 місяців потреба дитячого організму у вітамінах, мінералах і інших нутрієнтів зростає. Щоб заповнити її, необхідно ретельно продумати меню дитини, включивши в нього всі необхідні продукти прикорму. Пропонуємо варіант збалансованого меню для дітей віком 12 місяців. Можете брати його за основу, коректуючи в залежності від смаків і особливостей розвитку вашого карапуза. Зверніть увагу, що дана схема заснована на попередніх рекомендаціях по введенню прикорму.

Період Продукт прикорму Меню на день З чого готувати Обсяг порції, г/мл, на добу
хліб білий пшеничний щодня, 5 г
печиво дитяче щодня, 5 г
1 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі/ морква, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина У дні введення риби продовжуйте давати м’ясо. Загальний обсяг м’яса і риби – 50-60 г
Друга риба Риба біла морська Минтай 1/2 чайної ложки – 3 г
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос/ персик 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос/ персик 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична/ ячмінна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
2-7 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі/ морква, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина У дні введення риби продовжуйте давати м’ясо. Загальний обсяг м’яса і риби – 50-60 г
Риба біла морська Минтай Порцію нової риби збільшувати поступово згідно схеми введення риби (примітка 7). Загальний обсяг м’яса і риби – 50-60 г
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос/ персик 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос/ персик 100 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична/ ячмінна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
8 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі/ морква, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек/ минтай 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос/ персик 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос/ персик 100 г
Твердий сир Твердий сир Несолених, негострих сортів, на приклад, Едам 5 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична/ ячмінна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
9-14 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі/ морква, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Риба біла морська Хек/ минтай 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос/ персик 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос/ персик 100 г
Твердий сир Несолених, негострих сортів, на приклад, Едам 5-15 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична/ ячмінна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
15 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі/ морква, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина 50-60 г, в м’ясні дні  (4-5 днів на тиждень)
Четверте м’ясо Печінка Куряча 1/2 чайної ложки – 3 г
Риба біла морська Хек/ минтай 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос/ персик 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос/ персик 100 г
Твердий сир Несолених, негострих сортів, на приклад, Едам 5-15 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична/ ячмінна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
16-22 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі/ морква, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина/ печінка куряча Порцію печінки збільшувати поступово згідно схеми введення м’яса (примітка 4). Загальний обсяг м’яса – 50-60 г
Риба біла морська Хек/ минтай 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос/ персик 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос/ персик 100 г
Твердий сир Несолених, негострих сортів, на приклад, Едам 5-15 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична/ ячмінна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
23 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі/ морква, рослинна олія, жовток 200 г овочів, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
Сьомий овоч Пюре Брюссельська капуста 1/2 чайної ложки – 3 г
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина 50-60 г, в м’ясні дні  (3-4 днів на тиждень)
Печінка Куряча 50-60 г, в м’ясні дні  замість м’яса (1-2  дні на тиждень)
Риба біла морська Хек/ минтай 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос/ персик 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос/ персик 100 г
Твердий сир Несолених, негострих сортів, на приклад, Едам 5-15 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична/ ячмінна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла
24-30 день Овочеве пюре Кабачок/ цвітна капуста/ гарбуз світло-жовтий/ картопля/ броколі/ морква/ брюссельська капуста, рослинна олія, жовток Порцію брюссельської капусти збільшувати поступово згідно схеми введення овочів. Загальний обсяг овочів – 200 г, у т.ч. картоплі не більше ніж 1/3 від загального об’єму овочів (60 г), а також 1/1 чайної ложки рослинної олії, 1/1 частина перепелиного жовтка
М’ясо Телятина/ індичатина/ крільчатина 50-60 г, в м’ясні дні  (3-4 днів на тиждень)
Печінка Куряча 50-60 г, в м’ясні дні  замість м’яса (1-2  дні на тиждень)
Риба біла морська Хек/ минтай 50-60 г, в рибні дні (1-2 дні на тиждень)
Фруктове пюре Яблуко/ слива/ груша/ абрикос/ персик 90-100 г
Фруктовий сік освітлений Зелене яблуко/ груша/ абрикос/ персик 100 г
Твердий сир Несолених, негострих сортів, на приклад, Едам 5-15 г
Сир Сир дитячий 50 г
Кисломолочне Кефір дитячий 150-200 мл
Круп’яна/ злакова каша Гречана/ рисова/ вівсяна/ кукурудзяна/ пшенична/ ячмінна 200 мл, 1/1 чайної ложки вершкового масла

 Примітка 1. Схема введення овочів: 1 день: 1/2 чайної ложки – 3-4 г, 2 день: 1 чайна ложка – 8 г, 3 день: 3 чайні ложки – 20 г, 4 день: 7 чайних ложок – 40 г, 5 день: 12 чайних ложок – 70 г, 6 день: 17 чайних ложок – 100 г. Коли загальний обсяг овочів досягне 100 г, дозволяється поступово вводити рослинну олію – з 1/4 чайної ложки довести до 1/2 чайної ложки.

Примітка 2. Схема введення каші: 1 день: 1/2 чайної ложки – 2,5 мл, 2 день: 1 чайна ложка – 5 мл, 3 день: 3 чайні ложки-15 мл, 4 день: 6 чайних ложок 30 мл, 5 день: 12 чайних ложок – 60 мл, 6 день: 20 чайних ложок – 100 мл, 7 день: 20 чайних ложок – 100 мл. Коли загальний обсяг каші досягне 100 мл, дозволяється поступово вводити вершкове масло – з 1/4 чайної ложки довести до 1/2 чайної ложки.

Примітка 3. Схема введення фруктового пюре: 1 день: 1/2 чайної ложки – 3-4 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 5 чайних ложок – 30 г, 6 день: 7 чайних ложок – 42 г

Примітка 4. Схема введення м’ясного пюре: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 4 чайних ложок – 24 г, 6 день: 5 чайних ложок – 30 г. Далі – згідно з обсягом порції відповідного віку дитини.

Примітка 5. Схема введення соку: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 мл, 2 день: 1 чайна ложка – 5 мл, 3 день: 2 чайні ложки – 10 мл, 4 день – 3 чайні ложки – 15 мл, 5 день – 4 чайних ложок – 20 мл, 6 день – 5 чайних ложок – 25 мл. Далі – згідно з обсягом порції відповідного віку дитини. При комбінуванні фруктового соку і фруктового пюре слід дотримуватися такої формули: обсяг соку = місяць життя дитини х 10; обсяг пюре = місяць життя дитина х 10 – 10

Примітка 6. Схема введення питних кисломолочних продуктів: 1 день: 1/1 чайна ложка -5 мл, 2 день: 2 чайні ложки – 10 мл, 3 день: 4 чайні ложки – 20 мл, 4 день: 6 чайних ложок – 30 мл, 5 день – 8 чайних ложок – 40 мл, 6 день – 10 чайних ложок – 50 мл. Далі – згідно обсягу порції відповідного віку дитини.

Примітка 7. Схема введення риби: 1 день: 1/2 чайної ложки -3 г, 2 день: 1 чайна ложка – 6 г, 3 день: 2 чайні ложки – 12 г, 4 день: 3 чайні ложки – 18 г, 5 день: 4 чайних ложок – 24 г, 6 день: 5 чайних ложок – 30 г. Далі – згідно обсягу порції відповідного віку дитини, при цьому рибні дні – 1-2 дні на тиждень.

Прикорм вже практично повністю задовольняє енергетичні потреби дитини, але це не означає, що пора припиняти грудне вигодовування. Продовжуйте прикладати малюка до грудей (або давати суміш) вранці після пробудження і перед нічним сном.

У порівнянні з 9 місяцем раціон 10-12-місячного малюка не змінюється істотно. Він продовжує харчуватися тими ж продуктами, розширюється хіба що варіативність їх приготування, і збільшується обсяг порцій.

Консистенція страв стає більш твердою. Можна пропонувати дитині шматочки фруктів, варених овочів, печиво та сухарики. Ці продукти допомагають зміцнювати жувальні м’язи, сприяють правильному розвитку щелепи і росту зубів.

Важливо продовжувати дотримуватися правил прикорму і при введенні нових продуктів спостерігати за реакцією організму, щоб виявити ознаки можливої алергії.

Для меню дитини в цьому віці можна вибрати наступні продукти:

 • каші круп’яні та злакові – гречана, рисова, кукурудзяна, вівсяна, пшенична, ячмінна. Якщо малюк познайомився з кожної кашею окремо, можна готувати каші з декількох злаків. Будьте обережні з манною крупою. Педіатри рекомендують відмовитися від неї до досягнення малюком 2 років. Манна каша практично не містить вітамінів і мінеральних речовин, зате дає велике навантаження на підшлункову залозу;
 • овочі – продовжуйте дотримуватися колірної схеми «білий-зелений-жовтий-помаранчевий». Ближче до року в дитячі страви можна додавати дрібно нарізану свіжу городню зелень (кріп, петрушку);
 • хліб і дитяче печиво;
 • рослинна олія і вершкове масло – по 1 чайній ложці в готове овочеве пюре або кашу;
 • м’ясо – телятина, індичка, кролятина. Якщо малюк не схильний до алергії, можна запропонувати йому курятину. Свинину нежирних сортів краще відкласти до 1 року;
 • риба – океанічна біла (хек, минтай, тріска);
 • жовток – перевагу варто віддавати жовтку перепелиного яйця;
 • фрукти і фруктове пюре – яблучне, грушеве, сливове, персикове, абрикосове, банан, різні ягоди. Знайомство з цитрусовими (мандаринами, апельсинами, грейпфрутом, гранатом) краще відкласти;
 • соки – якщо малюк вже спробував всі монокомпонентні соки, можна починати обережно вводити фруктово-ягідні, фруктово-овочеві. Пам’ятайте, що дітям рекомендується давати спеціальні дитячі соки, без цукру і консервантів, з плодів, вирощених в екологічно безпечних регіонах. Якщо у дитини часто виникають розлади травлення, є інші проблеми з шлунково-кишковим трактом, введення соків краще відкласти до 12 місяців;
 • кисломолочні продукти – дитячі сир, кефір, йогурт. Ці продукти є цінним джерелом кальцію і білка. Плюс добре впливають на мікрофлору кишечника, сприяючи нормальному травленню.

Якщо ви слідуєте запропонованому нами меню в 10-12 місяців ваша дитина вже отримує 4 порції прикорму. Перерва між годуваннями – 4 години.

Денний раціон малюка може виглядати так:

06.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш)

10.00 – овочеве пюре з рослинною олією, а також м’ясо або риба, яєчний жовток, хліб. Якщо в раціоні малюка є сік, можна запропонувати дитячий фруктовий сік

14.00 – кисломолочний продукт (кефір або йогурт), а також половина добової норми фруктового пюре, дитяче печиво.

18.00 – каша з вершковим маслом, а також дитячий сирок і половина добової норми фруктового пюре.

22.00 – молочне харчування (грудне вигодовування або адаптована суміш).

До першого дня народження раціон малюка розширюється – прийшов час включити кулінарну фантазію і почати готувати для маляти не тільки корисні, але і смачні, красиво оформлені страви.

Замість м’ясного пюре і фрикадельок запропонуйте вашому маленькому гурману м’ясне суфле: очищене від плівок і жиру м’ясо зваріть, пропустіть двічі через м’ясорубку, додайте дитяче молоко, борошно, жовток перепелиного яйця і ретельно перемішайте, потім введіть попередньо збитий в піну яєчний білок. Масу потрібно викласти в змащені маслом формочки і запекти в духовці до готовності (близько 30 хвилин) або приготувати на пару (в пароварці або мультиварці).

Овочі можна давати не тільки у вигляді супів і пюре, але і в складі, наприклад, овочевого салату. Для його приготування потрібно натерти сирі або відварені овочі на дрібну терку і заправити оливковою олією, сметаною або йогуртом. У страви іноді можна додавати трохи солі і твердого сиру.

Молочні каші можна іноді заміняти макаронними виробами (вермішеллю або локшиною). В такому випадку необхідно відварити макарони, окремо підігріти дитяче молоко або приготувати дитячу молочну суміш, яку споживає малюк (як зазначено в інструкції на упаковці), потім додати в макарони молоко або суміш і вершкове масло.

З сиру – приготувати смачну запіканку з додаванням фруктів.
Малюк їсть не тільки ротиком, а й очима. Подбайте про те, щоб страви для маляти виглядали апетитно. І обов’язково прислухайтеся до його бажань. Якщо дитина навідріз відмовляється їсти броколі, не потрібно її примушувати. Запропонуйте якийсь інший овоч, а броколі можна заховати, наприклад, в красиво прикрашене овочеве суфле або запіканку. Карапуз ні за що не здогадається про ваш «секреті» і з’їсть корисні ласощі з величезним задоволенням!

Вгамувати спрагу дитини допоможуть смачні і корисні напої, приготовані з сезонних або заморожених фруктів і ягід: компоти, морси, кисілі. Для приготування кисілю (його, до речі, можна давати малюкові на полуденок, як повноцінний прикорм) замість крохмалю краще використовувати пектин. Це природна скліюча речовина, яка дасть кисілю потрібну густоту.

У цьому віці дитині не дозволяється давати: жирні, смажені, гострі, копчені продукти, різні приправи, консерви (м’ясні, рибні), соління, маринади, оселедець, ковбасу, сосиски, каву, солодощі, зокрема шоколад, цукерки, торти. Шлунково-кишковий тракт малюка ще не готовий до перетравлювання такої важкої їжі.

Бібліотека Friso

Коли починати прикорм дитини?

Деякі мами починають вводити перший прикорм вже з 4-5 місяців, вважаючи, що основного молочного харчування для активного зростання малюка вже…

5 головних причин, чому плаче немовля

Чому плаче немовля Плач – мова, на якому новонароджений янголятко спілкується з мамою і татом. Тільки так він може розповісти…

Календар розвитку. 7 місяців

Фізичний розвиток Що малюк уміє? До кінця шостого місяця пропорції тіла дитини змінюються, поступово наближаючись до пропорцій дорослого. Розвиток дитини…

Контакти

Наша адреса
04073, Україна, Київ
вул. Сирецька, 9, корпус 1Ф,
оф. 104
Наша пошта